SME

Ranný brífing: Migaľ sa ohodnotil až na ministerské kreslo, Bombic ďalej provokuje

Prečítajte alebo vypočujte si najdôležitejšie správy.

Prezident Peter Pellegrini vymenoval Samuela Migaľa za ministra investícií.Prezident Peter Pellegrini vymenoval Samuela Migaľa za ministra investícií. (Zdroj: TASR)

Prezident Peter Pellegrini vymenoval Samuela Migaľa za ministra investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie. Radomír Šalitroš sa stane na Migaľovom rezorte štátnym tajomníkom. Dohodou s migaľovcami sa tak premiérovi Robertovi Ficovi podarilo navýšiť stabilnú podporu vlády v parlamente.

Extrémista a neonacista Daniel Bombic presunul nenávisť na nový kanál, prokuratúra teraz skúma, či neporušil podmienky pobytu na slobode. Bombic má súdny zákaz na uverejňovanie príspevkov s nenávistným charakterom na sociálnych sieťach.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Načítavam... Migaľ sa ohodnotil až na ministerské kreslo, Bombic ďalej provokuje
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

V dnešnom vydaní sa dočítate:


Fico úspešne zasanoval koalíciu: Jedným ťahom sa zbavil rebelov a Rašimu zabezpečil zvolenie

Prezident Peter Pellegrini vymenoval Samuela Migaľa za ministra investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky. Urobil tak po tom, ako doterajší minister Richard Raši podal demisiu.

SkryťVypnúť reklamu

Aj keď Migaľ tvrdí, že dohoda s premiérom Robertom Ficom „umožní vláde pokračovať v napĺňaní dobrých vecí z programového vyhlásenia,“ v skutočnosti neexistuje taký mechanizmus, ktorý by Migaľovi z pozície ministra umožnil ovplyvňovať hlasovanie v parlamente. Pôvodný Migaľov odpor voči návrhom SNS z oblasti financovania športu či mimovládneho sektora sa tak v praxi skončí.

Migaľ si prestane uplatňovať svoj poslanecký mandát. Rovnako aj ďalší rebelujúci poslanec Radomír Šalitroš, ktorý sa stane na Migaľovom rezorte štátnym tajomníkom. Na ich miesta nastúpia poslanci lojálni Hlasu. Prijatím vládnych funkcií Migaľom a Šalitrošom zostane v parlamente z ich rebelujúcej skupinky len Ján Ferenčák, ktorý ostal členom Hlasu.

Dohodou s Migaľom a Šalitrošom sa tak premiérovi Ficovi podarilo navýšiť stabilnú podporu vlády v parlamente o dvoch poslancov a zároveň sa zbaviť dvoch z troch rebelujúcich poslancov z tejto skupinky. Zároveň sa zvyšujú Rašiho šance na zvolenie za predsedu parlamentu, do ktorej ho už trištvrte roka navrhuje strana Hlas. Migaľ a Šalitroš doteraz spochybňovali Rašiho kandidatúru a Raši ich podporu nemal istú.

SkryťVypnúť reklamu
  • Pellegriniho útok na Migaľa: Samuel Migaľ sa stal predmetom zrejme najostrejšieho politického prejavu, aký doteraz vôbec Peter Pellegrini počas trištvrte roka v pozícii prezidenta predniesol. Vyslovil trinásť viet, na adresu Migaľa ani jednu pozitívnu. Denník SME Pellegriniho prejav podrobne zmapoval.
  • Rozhovor so Šalitrošom: Radomír Šalitroš v rozhovore pre SME vraví, že hoci ministerstvo formálne patrí Smeru nebudú ho musieť poslúchať, lebo budú nezávislí. Poznámku prezidenta pri vymenovaní Migaľa za ministra, že sa ním stal len vďaka politickým dohodám okomentoval Šalitroš tým, že Peter Pellegrini len ukázal, aký v skutočnosti je.
  • Rebeli na predaj: Mnohí budú oslavovať Ficov „strategický“ um a politické skúsenosti. Táto ministerská transakcia však nesvedčí o ničom inom, len o obchodovaní s pozíciami. Nejde o lepšie spravovanie vecí verejných alebo „skvalitnenie“ politickej reprezentácie, len o predlžovanie vládnutia, píše šéfredaktorka Beata Balogová.
  • Vydierač sa objal s gestapákom: Vládu sa podarilo udržať pokope postupom zakladajúcim podozrenie z trestnej činnosti zúčastnených na čele s predsedom vlády. Nebudeme nad tým moralizovať, ale výnimočne sa dá pridať do tábora Andreja Danka a sformulovať otázku, aké trvanie môže mať spolok, v ktorom sa vydieranie a vzájomné urážky odmeňujú stoličkami, píše Peter Tkačenko.

Prokuratúra s políciou preverujú Bombica, či neporušil zákaz šíriť nenávistné príspevky

Súdny zákaz na uverejňovanie príspevkov s nenávistným charakterom na sociálnych sieťach robí extrémistovi Danielovi Bombicovi problém už od samého začiatku.

SkryťVypnúť reklamu

Len mesiac a pol po tom, ako Najvyšší súd týmto spôsobom podmienil jeho stíhanie na slobode, musí zasahovať prokuratúra. Policajnému vyšetrovateľovi dala preveriť Bombicovu činnosť na sociálnej sieti telegram, na ktorej agresor pokračuje v šírení nenávistnej rétoriky.

Sériu rôznych príspevkov doplnilo najnovšie video z piatkového protestu v Nitre, na ktorom sa Bombic pochytil s Miroslavom Sujom zo strany Republika. „Suja! Miroslav Suja! Ty steroidová, ogrcaná, hnusná, tučná, škaredá, slizká topinka! Ty si ideš papuľu otvárať na Ivana Ševčíka?! Ty Černákov poskok,“ kričí Bombic na politika na videu.

Nenávistných príspevkov zverejnil Bombic v ostatnom období viacero. Generálna prokuratúra hovorí, že toto konanie dala preveriť polícii. Tá podľa hovorcu Michala Szeiffa priebežne monitoruje správanie osôb aj vo virtuálnom prostredí. Nemôže však podľa neho hovoriť o plánovaných úkonoch v rámci vyšetrovaní.

SkryťVypnúť reklamu
  • Miláčik SmeroHlasu šikanuje: Bombic sa zapojil do verejného života na súčasnej slovenskej úrovni a tvári sa, akoby ho sudkyňa jasne nevarovala, že rozhodnutie o jeho slobode môže zmeniť. Preto sa dá žiadať, aby súd zakročil – na ochranu Bombicových terčov. Aj títo ľudia majú práva. Na to totiž netreba byť neprispôsobivým chránencom SmeroHlasu, píše Nataša Holinová.

V krátkosti z domova:

  • Čurillovo trestné oznámenie: Odstavený policajt a elitný vyšetrovateľ zrušenej NAKA Ján Čurilla podal trestné oznámenie na ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka. Podozrieva ho zo zneužívania právomoci verejného činiteľa, prípadne z marenia spravodlivosti. Prípad sa týka Samuelom Migaľom zverejneného dokumentu z vyšetrovania z kauzy policajtov okolo Čurillu.
  • Rozklad právneho štátu: Správy o „recesii demokracie“ na Slovensku sa v uplynulých dňoch dostali na stránky viacerých svetových médií. Podľa najnovšieho hodnotenia mimovládnych organizácií sa zaradilo k piatim najhorším krajinám. Výčitky adresované Slovensku minister spravodlivosti Boris Susko zľahčuje.
  • Huliakovo ministerstvo prišlo o profily: Ministerstvo cestovného ruchu a športu prišlo o oficiálne profily na sociálnych sieťach Facebook a Instagram. Rezort potvrdil, že komunikačné kanály boli zablokované. Tvrdí tiež, že na sociálnych sieťach nezverejnil žiadny obsah, ktorý by bol v rozpore s pravidlami. Spoločnosť Meta však môže mať problém s osobou samotného ministra Rudolfa Huliaka.

Washington už má záujem o ukrajinské elektrárne. Spravodajstvo bude Kyjevu poskytovať naďalej

Americký prezident Donald Trump po telefonáte s Vladimirom Putinom telefonoval aj s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským. Trump osobne o telefonáte bližšie neinformoval okrem toho, že ho označil za výborný.

SkryťVypnúť reklamu

Hovorkyňa Bieleho domu Karoline Leavittová prečítala vyhlásenie, v ktorom okrem iného odznela aj informácia, že Washington považuje americké vlastníctvo ukrajinských elektrární za dobrú formu ich ochrany. Na otázky novinárov okrem iného odpovedala aj to, že Spojené štáty budú Ukrajine naďalej poskytovať vojenské spravodajské informácie.

Zelenskyj sa okrem toho podľa hovorkyne zaujímal o ďalšie prvky protivzdušnej obrany, pričom Trump mu údajne prisľúbil spoluprácu osobitne pri ďalších strelách do systému Patriot. Trump sa podľa Leavittovej chce zamerať na muníciu, „ktorá už je v Európe“.

Okrem toho Zelenskému sľúbil, že sa bude zaoberať aj ukrajinskými deťmi, ktoré Rusko unieslo z okupovaných ukrajinských území a ponúklo v Rusku na adopcie. Zelenskyj sa prihlásil k ambícii zastaviť paľbu na energetické ciele, no ohľadom rozšírenia prímeria na Čierne more, prípadne nastolenia celkového zastavenia paľby ešte prebehnú rokovania, zdôraznila Leavittová.

SkryťVypnúť reklamu
  • Mierová iniciatíva je v slepej uličke: Trumpova mierová iniciatíva je v presne rovnakej slepej uličke, v ktorej by bola aj EÚ či ktokoľvek iný, kto by uveril, že v Kremli existujú dva stopové prvky vôle po spravodlivom mieri. Rozdiel tu však je. Nátlakový potenciál posadiť Rusov k serióznym rozhovorom USA majú, akurát terajšie vedenie štátu nemá záujem ho použiť, píše Peter Schutz.
  • O mieri nerozhoduje Trump ani USA: Tvrdenie, že mier na Ukrajine môže dnes nastoliť Západ, predstavuje lož, ktorá vyhovuje Vladimirovi Putinovi. Vďaka tejto lži môže Putinovo Rusko pokračovať vo vojenskej agresii a popritom obviňovať Západ z toho, že je prekážkou mieru, píše Matúš Ritomský.

V krátkosti z Ukrajiny:

  • Putin odmietol prímerie: Rusko zaútočilo na Ukrajinu 145 dronmi a šiestimi strelami, protivzdušná obrana zostrelila 72 bezpilotných lietadiel, informovalo ukrajinské letectvo. Zelenskyj uviedol, že došlo „k zásahom, najmä na civilnú infraštruktúru“. Drony zasiahli aj nemocnicu v meste Sumy či železničný energetický systém v Dnepropetrovskej oblasti. Útokom tak Putin podľa Zelenského odmietol návrh na prímerie.
  • Pokračovanie rozhovorov o prímerí: Rozhovory o prímerí na Ukrajine budú v nedeľu v Saudskej Arábii, tvrdí Trumpov osobitný vyslanec Steve Witkoff. Americkú delegáciu podľa Witkoffa povedie minister zahraničných vecí Marco Rubio a poradca Bieleho domu pre národnú bezpečnosť Michael Waltz. Neuviedol však s kým budú rokovať.
  • Výmena zajatcov: Rusko a Ukrajina si vymenili po 175 zajatcov. Výmenu sprostredkovali Spojené arabské emiráty. Výmenu oznámil Putin po telefonáte s Trumpom. Putin tiež dopredu avizoval, že Moskva „ako gesto dobrej vôle“ odovzdá Kyjevu 22 ťažko zranených ukrajinských vojakov.
  • EÚ pomáha viac Rusku než Ukrajine: Podľa odhadov Centra pre výskum energie a čistého ovzdušia EÚ v treťom roku vojny nakúpila ruskú ropu a plyn v hodnote 21,9 miliardy eur. Táto suma je o viac než tri miliardy vyššia ako 18,7 miliardy eur, ktoré EÚ pridelila Ukrajine ako finančnú pomoc v roku 2024. Podľa CREA je nákup ruských fosílnych palív podobný posielaniu finančnej pomoci Kremľu.

Zo zahraničných webov:


Lexovci zavetrili nový biznis. Kancelárie prerobia na malé ubytovacie jednotky

Ako čo najekonomickejšie využiť priestory situované v samotnom centre Bratislavy? Túto otázku evidentne riešila v uplynulých mesiacoch aj rodina Lexovcov. Nakoniec prišla na to, že namiesto prenájmu kancelárií sa na Hviezdoslavovom námestí pustí do iného biznisu.

SkryťVypnúť reklamu

Na miestne úrady sa totiž obrátila so žiadosťou o zmenu dvoch nadzemných podlaží ich budovy. Namiesto kancelárií v nich chce vytvoriť dve desiatky ubytovacích priestorov.

Zdá sa pritom, že získanie povolení by nemalo byť až také komplikované. „Vzhľadom na skutočnosť, že sú stavebnému úradu dobre známe pomery staveniska a žiadosť poskytuje dostatočný podklad pre jej posúdenie upúšťa sa (...) od ústneho pojednávania spojeného s miestnym zisťovaním,“ píše sa v oznámení.

Zámer úradom predkladá spoločnosť Tatra United Corporation. Konečným užívateľom výhod tejto spoločnosti je Viera Lexová, manželka bývalého riaditeľa SIS Ivana Lexu. Spoločnosti od roku 2020 kontinuálne rastú tržby. V roku 2023 prekonal obrat osemmiliónovú hranicu. Išlo o najlepšie čísla od roku 2017.

SkryťVypnúť reklamu

V krátkosti z ekonomiky:

  • Erdogan potápa menu: V Turecku zatkli istanbulského starostu, ktorý je najväčším opozičným politikom a oponentom prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Na politickú nestabilitu okamžite reagovali trhy. Turecká líra sa prepadla o desať percent voči doláru či euru. Dosiahla najslabšiu úroveň v histórii.
  • Komisia má iné čísla: Európska komisia nemá rovnaké čísla ako slovenská vláda, čo sa týka dopadov na Európu po uzavretí tranzitu ruského plynu cez Ukrajinu, ale spolu so Slovenskom hľadá spoločné riešenia situácie. Uviedol to eurokomisár pre energetiku a bývanie Dan Jorgensen.
  • Ložisko ropy v Maďarsku: Skupina MOL identifikovala neďaleko obce Somogysámson v západnom Maďarsku nové ložisko ropy. Na základe analýzy dát má ložisko výdatnosť 1 200 barelov denne. Naposledy sa v tomto regióne podarilo objaviť ropu pred viac ako desiatimi rokmi.

Strelec Slovanu chýba, Weiss ho označil za kľúčového. Na dva týždne musí niečo vymyslieť

Pred futbalovým derby Slovan - Trnava rozdával podpisy a fotil sa s deťmi. Dávid Strelec za domácich nenastúpil. Zranil sa pred viac než týždňom na tréningu.

SkryťVypnúť reklamu

Napriek tomu odcestoval s tímom na sústredenie do Tatier. „Chcel skúsiť trénovať, chcel skúsiť hrať v Košiciach, pretože na sonografii sa to neukázalo. Až na magnetickej rezonancii odhalili, že je tam trhlinka,“ priznal po remíze 1:1 s Trnavou tréner Vladimír Weiss.

Útočníka trápi natrhnutý sval: „Verím, že za dva týždne bude v poriadku,“ dodal kouč Slovana. V dueli so Spartakom svojmu tímu aj trénerovi chýbal.

„Samozrejme, že chýba,“ odvetil Weiss a pokračoval: „Je to útočník číslo jeden na Slovensku v reprezentácii a v Slovane.” Weiss tak bude musieť najbližšie dni rozmýšľať nad problémom v zostave.


Z odchodov zo Slovenska sa stávajú úteky. Ako žijú tí, čo sa už nevrátia?

„Slovensky už nemluvím,“ vraví v úvodnej časti inscenácie Black List efektom upravený hlas. Patrí režisérke Alexandre Bolfovej, ktorá sa síce narodila na Slovensku, no dnes žije a pôsobí v Českej republike. Je jednou z mnohých.

SkryťVypnúť reklamu

Podnikateľská aliancia Slovenska uvádza, že v zahraničí pracuje približne 300-tisíc Slovákov a Sloveniek. Väčšina z nich hľadá šťastie v Česku, Rakúsku či v Nemecku. Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí zas disponuje údajmi, podľa ktorých žije v zahraničí približne 1,6 milióna ľudí so slovenským pôvodom.

Mnohí z nich už po slovensky hovoriť nevedia, pretože ich rodičia či prarodičia v istej chvíli preťali väzby so svojou slovenskou identitou.

Ako, kedy a prečo sa to stalo? A ako sa cítia ľudia, ktorí odišli a vedia, že sa už nevrátia? Inscenácia Black list divadla Feste z Brna ukazuje práve tieto momenty. Podieľali sa na nej najmä umelci, ktorým je téma dôverne blízka.


Podcasty SME

Karikatúra

Recept dňa

Sladké, slané, s mäsom aj vegetariánske. Vyberte si z našich receptov na nákypy.

SkryťVypnúť reklamu

Dnes očakávame

  • Richard Raši odovzdá MIRRI novovymenovanému ministrovi Samuelovi Migaľovi
  • Súd s bývalým sudcom Pavlom Polkom stíhaným pre korupciu
  • Zasadnutie Európskej rady aj za účasti premiéra Roberta Fica

Dnes v histórii

Po úteku z Elby vstúpil Napoleon 20. marca 1815 do Paríža so 140-tisícovou pravidelnou armádou a s približne 200-tisícovou dobrovoľníckou armádou a začal svoju „stodňovú“ vládu. Ukončila ju porážka v bitke pri Waterloo a druhé obnovenie francúzskeho kráľovstva. Napoleona následne natrvalo vyhnali na ostrov Svätá Helena, kde 5. mája 1821 zomrel.


Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.

Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 12 786
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 582
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 5 434
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 3 290
  5. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 146
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 799
  7. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 2 417
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy? 2 395
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Nemocnica Ružinov.

Uplatňujeme nulovú toleranciu k drogám, tvrdí UNB.


7
Voči doláru sa rubeľ dostal na 83.

Silnejúca mena už robí problémy rozpočtu.


8
Ilustračné foto

Na pozadí je zrejme tvrdý stret s kartelmi.


Jakub Bronec a 1 ďalší 7
Trump, Putin a ďalší siloví lídri prinášajú „vek nemieru“.

Dnešná globálna politika je ako nevydarené manželstvo.


Mark Leonard 16
SkryťZatvoriť reklamu