BRATISLAVA. O postoji k voľbe predsedu Národnej rady (NR) SR bude poslanec Ján Ferenčák z Hlasu komunikovať v rámci svojej strany a koalície.
Svoj názor vyjadrí v tajnej voľbe. Povedal to vo štvrtok novinárom.
Podpredseda NR SR Tibor Gašpar zo Smeru zase deklaruje, že všetci poslanci Smeru podporia nominanta Hlasu.
Rešpektovanie práva na tajnú voľbu
Chce veriť, že kandidát koalície bude zvolený. Nominantom koalície na tento post má byť podpredseda Hlasu Richard Raši, ktorý odišiel z postu ministra investícií.
"Je to tajná voľba. Ja by som bol rád, keby ste rešpektovali právo poslanca vyjadriť sa v tajnej voľbe, ale budeme o tom komunikovať v rámci strany, budeme komunikovať v rámci koalície a ja svoj názor vyjadrím v tajnej voľbe," povedal vo štvrtok novinárom Ferenčák.
Ferenčák rešpektuje nomináciu Hlasu, nemá problém podporiť Rašiho, no zdôraznil, že ide o tajné hlasovanie, a poslanec by nemal svoj postoj verejne komunikovať.
Ako veľký problém vníma to, že sa voľba šéfa NR SR nekonala už v minulom roku. Kritizuje, že skoro rok sa čaká na hlasovanie o novom šéfovi parlamentu.
Pre Gašpara neboli dobré riešenia
Gašpar podporí kandidáta koalície na šéfa NR SR bez ohľadu na to, že ide o tajnú voľbu. "Bol by som zase ohromný pesimista, keby som povedal, že nie," odpovedal novinárom na otázku, či očakáva zvolenie Rašiho.
"Môžem povedať, že strana Smer podporí toho kandidáta, ktorého predloží strana Hlas, v zmysle koaličnej zmluvy. Doručíme 42 hlasov," doplnil.

"Ukáže sa teda, do akej miery je to vhodný kandidát pre zvyšok koalície. Ale chcem veriť, že bude zvolený," skonštatoval podpredseda NR SR. Nevie, akú výhradu by mohli mať opoziční poslanci voči Rašimu.
"Neboli dobré riešenia, ani toto nie je dobré riešenie," odpovedal ďalej Gašpar na otázku novinárov, či sa v koalícii oplatí "vydierať".
Pripomenul, že bola možnosť predčasných volieb, čím by sa mohla dostať k vláde opozícia, ktorá by podľa jeho slov "doviedla Slovensko do vojny" a ešte väčšieho ekonomického úpadku.
"Touto cestou sme nechceli ísť, pretože sme to sľubovali aj našim voličom. Takže bolo rozhodnuté to druhé riešenie, ktoré sa momentálne javí ako stabilita a vrátenie tých 79 hlasov vo väčšine," doplnil.
Minister zahraničných vecí Juraj Blanár privítal, že vládna koalícia má zabezpečenú podporu 79 poslancov a vyzdvihol kroky Roberta Fica pri rokovaniach.
Vyjadril sa aj k zmenám vo vláde. Za dôležité považuje napĺňanie programového vyhlásenia vlády. "Aby sme ukázali, že pre Slovensko nevidíme inú alternatívu, ako je súčasná koalícia," uviedol novinárom na pracovnej návšteve v Indii.
Na margo vymenovania Migaľa za ministra sa vyjadril tak, že každý má právo dostať šancu. "Dôležité je, aby to uchopil, lebo táto agenda je veľmi citlivá," dodal. Verí, že sa obklopí dobrými odborníkmi.
Post predsedu NR SR nie je obsadený od apríla 2024, keď v prezidentských voľbách zvíťazil dovtedajší šéf parlamentu Peter Pellegrini. Podľa koaličnej zmluvy patrí post Hlasu, ktorý naň nominoval Rašiho.
Voľba predsedu NR SR by sa mala konať v úvode schôdze, ktorá sa začína v utorok 25. marca. Raši v stredu 19. 3 marca skončil vo funkcii ministra investícií, nahradil ho Samuel Migaľ (nezávislý).