BRATISLAVA. Dva kozuby, fitnes a wellness zóna so saunou aj vínna pivnica. Kým sa koalícia nevedela dohodnúť na mene nového šéfa parlamentu, v luxusnej časti Bratislavy pre neho štát prestaval luxusnú vilu za milión eur.
Predsedom Národnej rady po Petrovi Pellegrinim by sa mal napokon stať ďalší nominant Hlasu Richard Raši, pôvodom z Košíc. Doteraz bol ministrom investícií a býva v byte, ktorý si sám zaobstaral.
Tvrdí, že ak Úrad pre ochranu ústavných činiteľov bude trvať na tom, aby sa presťahoval do novej vily, bude to rešpektovať.
Denník SME o tom, že kancelária Národnej rady rozbehla opravy vily za milión eur, informoval v decembri.
Dom na Gorazdovej ulici v bratislavskom Horskom parku bol vtedy zvonku obložený lešením a robotníci pracovali na zateplení a novej omietke.
Pred dokončením
Vilu obnovovali kompletne aj s vybavením interiéru, vrátane parkiet, maľovky, dverí, okien, vzduchotechniky či luxusného zariadenia.
Dnes už je dielo takmer hotové, aj keď práce meškajú. Na mieste sa redakcia dozvedela, že termíny sa posúvali pre mrazy počas zimy, čo je na Bratislavu pozoruhodné. Pôvodný termín bol podľa zmluvy v apríli.
Nové sídlo pre predsedu Národnej rady už teraz pôsobí zvonku oveľa luxusnejšie ako roky neobývaná prezidentská vila pod Slavínom. Novým prvkom, ktorý dotvára štýl, sú tehličkové obklady na časti fasády budovy.
Kancelária Národnej rady sa k postupu prác odmietla vyjadriť. Zamietla aj požiadavku, či by redakcia mohla prísť na obhliadku vily. Odkázala len na ministerstvo vnútra, ktoré zabezpečuje bývanie pre najvyšších ústavných činiteľov.
„Informácie o bezpečnosti, vhodnosti a stave objektov Kancelária Národnej rady SR nebude poskytovať z bezpečnostných dôvodov.“
Ministerstvo zas odpovedalo, že sa treba obrátiť na kanceláriu Národnej rady.
Lex atentát a bezpečné bývanie
Otázku bezpečného a reprezentatívneho bývania pre trojicu najvyšších ústavných činiteľov začal štát riešiť vlani po atentáte na premiéra Roberta Fica zo Smeru.
V balíku opatrení známom ako Lex atentát koalícia presadila aj to, že prezident, premiér a predseda parlamentu musia bývať v objektoch, ktoré spĺňajú bezpečnostné štandardy stanovené Úradom na ochranu ústavných činiteľov.
Aj keď od atentátu uplynulo už 310 dní, prezident Pellegrini, aj premiér Fico bývajú tam, kde predtým.
Pellegrini má vlastný byt v luxusnom komplexe Zuckermandel a využíva aj vilu v bratislavskej Vrakuni, ktorú oficiálne vlastí poslanec Hlasu Peter Náhlik. Fico má tiež vlastný luxusný byt s veľkou terasou v bytovke na Sokolskej ulici.
Predsedu parlamentu krajina nemá, odkedy v tejto funkcii pred rokom skončil Pellegrini, lebo sa stal prezidentom.
Miliónová vila
Vila na Gorazdovej má podľa listu vlastníctva výmeru zastavanej plochy 413 štvorcových metrov, ostatná plocha je 1418 štvorcových metrov. Má tri podlažia, suterén, záhradu a dve garáže.
Projekt rekonštrukcie vypracovala firma Trim Architekti za 33 350 eur. S redakciou o projekte odmietla hovoriť.
Práce zabezpečuje spoločnosť A-Studio, zmluva je na vyše 957 460 eur. Nábytok na mieru dodávala Drevona Interiors, cena je 171 160 eur, všetko s DPH. V zmluve je označený ako atypický mobiliár.
Súčasťou úpravy je aj obnova exteriérových spevnených plôch, ktoré zatiaľ nie sú dokončené. Chodníky budú vydláždené drobnými kamennými kockami. Na okrajoch budú osadené betónové záhradné obrubníky.
Od decembra k zverejnenej zmluve pribudli viaceré prílohy, ktoré ukazujú ďalšie detaily rekonštrukcie. Vináreň a wellness zónu so suchou saunou vybudovali v suteréne. Na prízemí je salón, pracovňa a toaleta pre hostí. Knižnica v salóne stála 10 800 eur.
Parkety objednali dubové s olejovaným povrchom, vzor Chevron. Jeden krb je v salóne a druhý na krytej terase. Ten v salóne je obložený bračským mramorom, vyšiel takmer na 8450 eur. Krb na terase je za 6500 eur.
Prvé poschodie má obývačku, kuchyňu s jedálňou, spálňu, hlavnú kúpeľňu a hosťovskú izbu s kúpeľňou. V podkroví sa ráta ešte s ďalšou spálňou so šatníkom a toaletou.
Šutaj Eštok reality
Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok z Hlasu ešte v júni vyhlásil, že jeho ministerstvo posudzuje jedenásť nehnuteľností, z ktorých malo tri vybrať ešte počas leta. Potom mali byť známe aj plánované náklady na ich zariadenie.
„Určite tam budú finančné dosahy, ale štát je na to pripravený,“ povedal vtedy Šutaj Eštok.
Rekonštrukcia vily pre šéfa parlamentu sa v tom čase už rozbiehala, v septembri Šutaj Eštok oznámil, že zvyšné dve vily ešte riešia, pričom jednu bude treba dokúpiť.
Ministerstvo robilo prieskum trhu, zabezpečenie víl zároveň vyhlásilo za neverejné s vysvetlením, že si to vyžadujú bezpečnostné opatrenia.
Šéf mimovládnej organizácie Transparency International Slovensko Ján Ivančík sa vtedy vyjadril, že na taký postup ministerstvo nemá právo. „Myslím si, že žiadny zo zákonných dôvodov na nesprístupnenie informácie sa na tento prípad nevzťahuje,“ povedal.
Z aktuálneho stanoviska ministerstva vyplýva, že utajený nákup tretej vily stále nie je dotiahnutý. „Úkony smerujúce k zabezpečeniu nehnuteľnosti sú v štádiu riešenia.“

Beata
Balogová
