Na Slovensku sa potvrdil výskyt slintačky a krívačky. Zdroj: SME/Dávid Zimmermann
BRATISLAVA. Na Slovensku sa potvrdil výskyt slintačky a krívačky, veľmi nákazlivého vírusového ochorenia párnokopytníkov, v troch chovoch. Nákaza sa v krajine potvrdila prvýkrát po polstoročí.
Denník SME pripravil odpovede na základné otázky o tomto ochorení. Či je nákazlivé pre ľudí a čo s dobytkom.
Odpovedáme na otázky:
- 1. Aké opatrenia zavádza štát v miestach nákazy?
- 2. Aké opatenia zavádza štát pre celé územie Slovenska?
- 3. Kde sa našlo ochorenie?
- 4. Odkiaľ ochorenie prišlo?
- 5. Čo je slintačka a krívačka?
- 6. Čo s nakazenými zvieratami?
- 7. Môže sa ochorenie preniesť na ľudí?
- 8. Prečo je výskyt slintačky a krívačky problém?
1. Aké opatrenia zavádza štát na miestach, kde sa vyskytla nákaza?
Minister Takáč informoval, že budú očkovať a následne utrácať všetky zasiahnuté kusy dobytka. Začať chcú už dnes. Vakcínu štát privezie z Nemecka.
Očkovaných bude približne dvetisíc kusov dobytka. „Tento dobytok bude tiež utratený. Vakcína je len na zmiernenie šírenia ochorenia,“ dodal. Usmrtiť však v rámci opatrení bude treba viac zvierat.
Martin Chudý, hlavný veterinárny lekár Slovenskej republiky, ohlásil rozsiahle opatrenia.
- V okolí troch kilometrov okolo ohniska nakazených kráv budú všetky vnímavé zvieratá identifikované a utratené. Ide zrejme o kopytníky ako kravy, prasce, ovce či kozy.
- Zákaz prístupu do lesov na celom území okresov Komárno a Dunajská Streda.
- Zákaz premiestňovania zvierat cez hraničné priechody Medveďov, Komárno, Štúrovo, Bratislava – Rajka po starej ceste. Tranzit zvierat môže ísť len vyhradenými trasami. Tam budú zamestnanci Štátnej colnej správy a veterinárny lekár zvieratá kontrolovať.
- Vytvoriť sa majú dezinfekčné brody na okresných cestách v okresoch Dunajská Streda a Komárno, cez ktoré budú musieť ľudia v postihnutých oblastiach prechádzať.
Ako vysvetľuje bývalý riaditeľ Štátnej potravinovej veterinárnej správy Jozef Bíreš, existujú rôzne druhy brodov. Na farmách bývajú pri vstupe brody s hĺbkou 20 centimetrov, ktoré sa dĺžkou a šírkou prispôsobia motorovým vozidlám, ktoré tam vstupujú.
Do nich sa dáva dezinfekčný prostriedok. Najúčinnejší na slintačku je podľa neho Virkon, či už práškový, alebo tekutý. Pred vstup do maštale sa zase zvyknú umiestňovať plastové rohože napustené dezinfekciou, cez ktoré musia ľudia prejsť.
Ako by brody mohli fungovať na cestách prvej a druhej triedy, si Bíreš nevie predstaviť. „Najúčinnejší by bol postrek vozidiel,“ dodal.
2. Aké opatrenia platia na celom Slovensku?
Hlavný veterinárny lekár Slovenskej republiky nariadil nasledujúce opatrenia. Platia od piatka 21. marca do odvolania.
- Zákaz akéhokoľvek premiestňovania hovädzieho dobytka, oviec, kôz, ošípaných a iných párnokopytníkov vrátane farmovej zveri okrem nevyhnutnej prepravy v rámci toho istého chovu. Platí aj na presun zvierat z iných štátov a do iných štátov.
- Zákaz medzinárodnej prepravy a tranzitu hovädzieho dobytka, oviec, kôz, ošípaných a iných párnokopytníkov cez územie okresov Komárno a Dunajská Streda. Medzinárodná preprava s nakládkou a vykládkou mimo územia Slovenska musí cez naše územie prechádzať bez zastavenia a vykládky, prednostne po hlavných cestných ťahoch.
- Zákaz premiestňovania zvierat cez hraničné priechody Rusovce/Čunovo – Rajka (cestný priechod), Medveďov – Vámosszabadi, Komárno – Komárom a Štúrovo – Esztergom.
- Zákaz všetkých hromadných podujatí, trhov, výstav a zvodov hovädzieho dobytka, oviec, kôz a ošípaných a iných párnokopytníkov.
- Zákaz vstupu nepovolaných osôb do chovov hovädzieho dobytka, oviec, kôz, ošípaných a iných párnokopytníkov vrátane farmovej zveri.
- Povinnosť používať pri vstupoch do budov a výstupoch z budov na ustajnenie zvierat a do samotného chovu vhodné prostriedky na dezinfekciu.
- Osoby vstupujúce do chovu alebo opúšťajúce chov hovädzieho dobytka, oviec, kôz a ošípaných a iných párnokopytníkov vrátane farmovej zveri musia dodržať hygienické opatrenia a všetky dopravné prostriedky opúšťajúce chov pred opustením chovu dôkladne dezinfikovať.
- Povinné je čistenie, dezinfekcia a podľa potreby dezinsekcia a ošetrenie dopravných prostriedkov a iných vozidiel a vybavenia, ktoré boli použité na prepravu hovädzieho dobytka, oviec, kôz a ošípaných alebo iných druhov zvierat. Platí to aj pre vozidlá prevážajúce telá zvierat, krmivo, hnoj, hnojovicu a iný materiál, ktorý môže byť kontaminovaný.
- Podozrenie na chorobu s príznakmi slintačky a krívačky musia chovy hlásiť na príslušnú regionálnu veterinárnu a potravinovú správu.
- Uhynuté zvieratá musia likvidovať výlučne v spracovateľskom zariadení (kafilérii).
- Zatvárajú sa všetky zariadenia na vystavovanie zvierat verejnosti vrátane zoologických záhrad a cirkusov, v ktorých sú držané vnímavé zvieratá.
Odporúčania pre ľudí:
- Ľudia by nemali navštevovať žiadne chovy ani susedov, ktorí chovajú zvieratá, aby sa nákaza nešírila.
- Dodržiavať prísnejšie pravidlá dezinfekcie. Umyť sa a prezliecť, ak ide človek od zvierať do domáceho prostredia.
- Rieši sa otázka zahrabávania zvierat, ako sa to robilo v Maďarsku. Vyberá sa lokalita, kde by to mohlo byť.
3. Kde sa našlo ochorenie?
Slintačka a krívačka sa potvrdila v troch chovoch na juhu Slovenska v okrese Dunajská streda.
Zasiahnuté sú chovy hovädzieho dobytka v Medveďove, Ňárade a v obci Baka.
Dve postihnuté farmy v Medveďove a v Ňárade patria skupine Naše farmy rodiny Tkáčovcov z investičnej skupiny J&T. Informoval o tom denník N s odvolaním na Chudého.
Treťou zasiahnutou farmou je Poľnohospodárske družstvo v Jurovej v obci Baka, ktoré ovláda ďalšia veľká agrárna skupina EXATA Jána Sabola a Oszkára Világiho.
Farmy sa nachádzajú v blízkosti maďarskej obce, kde už táto choroba bola v minulosti potvrdená.
Správu potvrdil pred piatkovým rokovaním vlády minister pôdohospodárstva Richard Takáč zo Smeru. Ešte vo štvrtok večer rezort pritom oznámil, že doterajšie výsledky testov boli negatívne.
Vo štvrtok zároveň Česko rozhodlo o obnovení mimoriadnych kontrol na hraniciach so Slovenskom a zákaze dovozu hospodárskych zvierat.