BRATISLAVA. Organizácia Spojených národov (OSN) poslala kritický list ministrovi zahraničných vecí a európskych záležitosti Jurajovi Blanárovi (Smer), poukázala na to opozičná SaS.
Minister Blanár reaguje, že OSN Slovensku žiadny list neposlala a SaS vyzval, aby sa zdržala klamania.
Kolíková: Blanár by mal podať demisiu
Na systematické zhoršovanie stavu ľudských práv na Slovensku v liste podľa SaS poukazuje deväť expertov OSN, z toho osem z nich sú špeciálni spravodajcovia pre oblasti, ktoré súvisia s ľudskými právami, ale napríklad aj s nezávislosťou justície, slobodou prejavu a prístupom k informáciám či ochranou menšín.
„Je to bezprecedentné. Keď sa pozrieme do obdobia Vladimíra Mečiara, takéto demarše sme tu nemali. Je to potvrdenie zlyhania slovenskej diplomacie a toho, že to, čo sa deje na Slovensku, je až natoľko vážne, že deväť predstaviteľov OSN sa obrátilo na SR, aby si vyžiadalo vysvetlenia,“ uviedla exministerka spravodlivosti a poslankyňa SaS Mária Kolíková.
Výhrady sa týkajú napríklad aj prístupu k mimovládnym neziskovým organizáciám či k novinárom.
Vláda podľa Kolíkovej už nemôže povedať, že ju kritizujú len krikľúni blízki opozícii.
„Takto zhodila zo stola hodnotenia Transparency International, kde sme sa prepadli v rebríčkoch boja proti korupcii, zhodila zo stola správu organizácie Liberties o rozklade právneho štátu na Slovensku a rovnako aj obavy Európskej komisie, ktoré súviseli s hanebnou novelou Trestného zákona. Nedá sa ale zhodiť zo stola list, ktorý nám prišiel od OSN,“ uviedla.
Podľa jej slov list prišiel po tom, čo mal minister zahraničných vecí diplomatickú schôdzku v Ženeve.
„Určite sa tam s týmito predstaviteľmi stretol a musel mať vedomosť, že sú tu vážne pochybnosti ohľadom toho, ktorým smerom Slovenská republika ide,“ poukazuje exministerka spravodlivosti s dodatkom, že je to vizitkou hrubej neschopnosti Blanára, ktorý by mal podať demisiu.
Zároveň vyzvala premiéra Roberta Fica (Smer) a ministra Blanára, aby rešpektovali, o čo vládu žiada OSN a konali podľa toho. Strana SaS považuje za kľúčové, aby sa v parlamente opozícia čo najskôr pokúsila o vyslovenie nedôvery vláde.
Minister hovorí o zlyhaní opozície
Blanár SaS vyzval, aby sa zdržala klamania a poškodzovania dobrého mena Slovenska.
"Slovenská republika dostala list od ôsmich celkovo zo 60 osobitných spravodajcov vrátane jedného nezávislého experta. Nejde však o zamestnancov OSN, ale o osobitných spravodajcov a nezávislých expertov, ktorí vystupujú výhradne vo svojom mene, a vo svojom liste dokonca jasne uvádzajú, že ide o vyjadrenie osobitných spravodajcov, ktoré nepredstavuje pozíciu samotnej Organizácie Spojených národov," ozrejmil minister.
Zdôraznil, že list nie je žiadnym hodnotením Slovenska a ani Slovensko neobviňuje z porušovania ľudských práv.
"Spravodajcovia sa v liste pýtajú na informácie, ktoré podľa ich vlastných slov 'obdržali', a SR preto požiadali o uvedenie týchto tvrdení na správnu mieru. Čo je ďalším dôkazom toho, že uvedené informácie spravodajcom niekto s cieľom očierniť a manipulovať obraz o dianí na Slovensku úmyselne takýmto spôsobom odprezentoval," vysvetlil.
Ako uviedol, úlohou SR je preto objektívne na list odpovedať s cieľom oboznámiť spravodajcov s faktami.
Rezort zahraničia je podľa Blanára v tomto procese komunikátorom.
Zdôraznil, že žiadna z dotknutých oblastí nespadá do jeho priamej pôsobnosti. "Odpoveďami na otázky sa preto zaoberajú príslušné rezorty," doplnil.
Minister odmieta tvrdenia SaS, že v tejto súvislosti ide o zlyhanie slovenskej diplomacie. Naopak, ide podľa neho o absolútne nepochopenie a zlyhanie slovenskej opozície.
Zároveň podotkol, že ochrana a podpora ľudských práv, základných slobôd, demokracie a právneho štátu sú základnými hodnotami, na ktorých je založená Ústava SR, pričom slovenská diplomacia sa aktívne zasadzuje za ich napĺňanie.