SME

Výročie obsadenia ČSSR vojskami Varšavskej zmluvy z 20. na 21. augusta 1968

Bratislava 19. augusta (TASR) - V nedeľu 21. augusta si pripomenieme 37. výročie, keď vojská spojeneckých armád Varšavskej zmluvy v roku 1968 obsadili ...

Bratislava 19. augusta (TASR) - V nedeľu 21. augusta si pripomenieme 37. výročie, keď vojská spojeneckých armád Varšavskej zmluvy v roku 1968 obsadili Československo.

Vstupu vojsk predchádzal demokratizačný proces, ktorý naštartovalo zasadanie ÚV KSČ z 3. - 5. januára 1968, keď za prvého tajomníka zvolili Alexandra Dubčeka. Prvé tri mesiace roka l968 boli charakteristické personálnymi zmenami na najvyšších miestach. Noví ľudia vo vedení štátu, strany, Národného zhromaždenia, ako aj vlády Ludvík Svoboda, Alexander Dubček, Josef Smrkovský a Oldřich Černík sa snažili o demokratizáciu spoločnosti v ČSSR. Ľudia sa začali vo zvýšenej miere zaujímať o politické dianie v krajine. V tomto období sa kryštalizovalo v rámci ÚV KSČ aj konzervatívne krídlo, ktoré neskôr aj podporilo vojenskú intervenciu do ČSSR. Akčný program, ktorý prijalo aprílové zasadanie ÚV KSČ, označil za jeden z kľúčových problémov potrebu ekonomického rastu a vytvorenia priestoru pre spoločenskú iniciatívu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Máj a jún l968 sa niesli v znamení zosilnenia tlakov proti pojanuárovému vývoju v ČSSR zo strany ZSSR a následne aj ďalších socialistických krajín. Odporcovia Pražskej jari ď68 sa zaktivizovali najmä po občianskej výzve Dvetisíc slov, ktorú mnohí nazvali buržoáznym a kontrarevolučným aktom. Výzva Dvetisíc slov, ktorú 27. júna l968 skoncipoval spisovateľ Ludvík Vaculík a podpísalo ju množstvo literátov, vedcov, športovcov, ako aj široká verejnosť, deklarovala vehementnú podporu demokratizačnému procesu Pražskej jari 1968.

V júli a auguste 1968 sa uskutočnilo niekoľko medzinárodných návštev, stretnutí a konferencií krajín Varšavskej zmluvy, ktoré pod tematickou zásterkou problémov medzinárodného komunistického hnutia sa zameriavali najmä na situáciu v ČSSR. Známe sú predovšetkým rokovania medzi členmi Predsedníctva ÚV KSČ a Politického byra ÚV KSSZ na čele s Alexandrom Dubčekom a Leonidom Brežnevom v Čiernej nad Tisou a stretnutie lídrov Varšavskej zmluvy v Bratislave.

SkryťVypnúť reklamu

Bezprostredne pred augustovými udalosťami sa 18. augusta 1968 zišli v Moskve generálni tajomníci komunistických strán piatich krajín Varšavskej zmluvy. Prvý tajomník ÚV KSSZ Leonid Brežnev ich oboznámil s listami niektorých čs. politikov z 3. a 17. augusta 1968, v ktorých žiadali o pomoc. Na záver schôdzky jej účastníci podpísali protokol, ktorý dovŕšil politické rozhodnutie o invázii do Československa.

V noci z 20. na 21. augusta 1968 vojská piatich krajín Varšavskej zmluvy (ZSSR, NDR, Maďarska, Poľska a Bulharska) obsadili ČSSR. Podľa odhadov sa na akcii podieľalo 450 000 vojakov, asi 20 divízií. Najsilnejší kontingent tvorili sovietske jednotky.

Asi o jednej hodine v noci prijalo Predsedníctvo ÚV KSČ výzvu určenú ľudu ČSSR, v ktorej oznámilo, že vstup vojsk piatich štátov na územie ČSSR sa uskutočnil bez vedomia najvyšších štátnych a straníckych predstaviteľov a orgánov. Vyzvalo všetkých občanov na zachovanie pokoja a vyhlásilo, že tento akt odporuje základným zásadám vzťahov medzi socialistickými štátmi a normám medzinárodného práva.

SkryťVypnúť reklamu

Počet obetí intervencie v ČSSR bol známy až v roku 1990. V auguste 1968 bolo zabitých 94 ľudí, medzi nimi aj deti a 345 osôb postihlo zranenie. Vojenská intervencia na územie ČSSR znamenala koniec reformnej politiky vtedajšieho vedenia KSČ na čele s Alexandrom Dubčekom. Augustové udalosti roku 1968 podstatne zasiahli do života celého Československa na viac ako dvadsať rokov, ktoré boli poznamenané tvrdými normalizačnými opatreniami, najmä proti účastníkom Pražskej jari a proti tým, ktorí odsudzovali vstup cudzích vojsk na naše územie. Snahy o demokratizáciu spoločnosti vyústili v ČSSR do novembrovej revolúcie 1989. Jej súčasťou boli aj požiadavky na odchod sovietskych vojsk. Ich postupný odchod sa zavŕšil 19. júna 1991, keď z ČSFR vypravili posledný sovietsky vojenský transport.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  5. Kam smerujú peniaze bohatých?
  6. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 9 130
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 726
  3. Kam smerujú peniaze bohatých? 5 124
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 830
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 296
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 576
  7. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život? 2 386
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 2 233
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Americkí hráči oslavujú po góle v zápase semifinále Švédsko - USA na MS 2025 v hokeji.

Pozrite si program finále a zápasu o bronz na MS v hokeji 2025.


Dominik Greif.

Rayo Vallecano si vďaka remíze zabezpečilo účasť v pohárovej Európe.


a 1 ďalší
Hokejisti USA oslavujú postup do finále MS v hokeji 2025.

Pozrite si program na dnes na MS v hokeji 2025. Aké výsledky prinesie nedeľa, 25. máj?


Lewis Hamilton s mechanikmi počas Veľkej ceny Monaka.

Hamilton, ktorý v Monaku vyhral trikrát, tak bude v nedeľu štartovať zo siedmeho miesta.


Reuters
SkryťZatvoriť reklamu