SME

Víkendový výber: Nenávidieť Meghan patrí k trendu, báť sa o svojho tínedžera tiež

Pravidelná dávka víkendového čítania.

Víkendový výber SMEVíkendový výber SME (Zdroj: SME.sk / Hejty)
Načítavam... Víkendový výber: Nenávidieť Meghan patrí k trendu, báť sa o svojho tínedžera tiež
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

Príjemný víkend! Nie sú to len humoristi, kto už viac rokov tvrdí, že robiť politickú satiru sa na Slovensku vlastne nedá. Pretože sa zdá nemožné vymyslieť niečo také absurdné, čo by tu verejné figúry v nejakom momente nevyviedli. A keďže je to naozaj, ani to nie je na smiech.

Podobne to môže vyzerať s literatúrou, ktorá sa od autoriek a autorov, čo tvoria na Slovensku, práve dostáva k čitateľom. A niežeby sa človek nezasmial, píše v úvodníku jarného literárneho výberu, ktorý vyšiel v aktuálnom vydaní v denníku SME, zástupca šéfredaktorky SME Juraj Fellegi. Stretáva sa v ňom desať autoriek a autorov. Niektorí s úryvkami z nových kníh, ďalší v rozhovoroch, kde nielen o svojich nových knihách hovoria. Trojicu z týchto rozhovorov vám prinášame aj vo víkendovom výbere.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Rasťo Piško vo svojej novej knihe Dar Evy Braunovej pracuje s tým, že Hitlerova milenka porodila v Argentíne syna. A v rozhovore hovorí aj o svojej onkologickej diagnóze.

Od magického realizmu, ako svoju doterajšiu tvorbu nazýval, sa s novinkou Leto postávalo v horúcom vzduchu už odkláňa aj Lukáš Cabala a hovorí aj o tom, prečo nechce byť komerčne úspešným autorom.

V knihe Mesačný starec mi zviazal nohy s čínskym mužom Elena Hidvéghyová-Yung vybrala zápisky z vlastnej minulosti a okomentovala ich dnešnými očami. Aj napriek tomu hovorí, že stále má trináste komnaty.

Prinášame vám aj texty reportérky Kristíny Kúdelovej: o novom fenoméne, ktorý reprezentuje seriál Meghan Markle, kde sa predstavuje ako expertka na varenie, záhradníčenie, dekorovanie aj o momentálne silno diskutovanom seriáli Adolescent. Kolega Michal Dudoň píše o novom trende knižných klubov, ktorý prichádza aj na Slovensko. A Soňa Jánošová prináša príbeh mladej nevidiacej ženy, ktorá žije aktívny život, chodí do kina a divadla, využíva aj sociálne siete a študuje vysokú školu.

SkryťVypnúť reklamu

Rasťo Piško: Bulvár si robí svoju prácu, koho by už zaujímal zdravý autor

Humorista Rasťo Piško je aj ostrieľaným autorom kníh. Tú najnovšiu Dar Evy Braunovej prezentoval nedávno v kníhkupectve Artforum. Prišiel tam na vozíku a v médiách sa začalo písať o jeho onkologickom ochorení.

„Koho by už zaujímal zdravý autor,“ glosuje to v rozhovore, ktorý spracoval jeho dlhoročný kamarát. „A, samozrejme, všetci máme kamarátov, ktorým pol roka nezavoláme. A nie sú preto horší a ani lepší ľudia. Niektorí mi na rovinu povedali, že ma neprídu pozrieť, lebo sa boja tohto prostredia. To je ako z tej mojej hry. Či budeš „pokrokovo žiť“ je na tebe. Umieranie už nie.“

Jej mozog je studnica hlúpostí, je falošná a pozor na ňu. Nenávidieť Meghan patrí k novému fenoménu

„Ráno som si ju pustila, a okamžite som sa vytočila,“ hovorí Megyn Kelly.
Kedysi bola moderátorkou televíznej stanice Fox News, dnes má podcast. A celý najnovší diel venovala osemdielnemu programu S láskou, Meghan, v ktorom vystupuje vojvodkyňa zo Sussexu a manželka princa Harryho, rodená Meghan Marklová.

SkryťVypnúť reklamu

Keď sa niekomu nejaký film alebo seriál nepáči, väčšinou ho vypne a prestane sa ním zaoberať. No program s Meghan, prístupný na Netflixe, je iný prípad. Mnohí z tých, čo si ho zapnú a sú z neho znechutení, ho aj dopozerajú. Považujú ho za taký zlý, že by bola škoda ho nedopozerať - a nevychutnať si to.

Psychológovia a mediálni experti ho uvádzajú ako ukážkový príklad nového fenoménu, ktorý dostal označenie hatewatching. Pozeranie s nenávisťou.

Má trinásť, mohol zabiť spolužiačku? Puberta je svet, ktorý ani efektívne konajúca polícia nechápe

Ešte ani nebolo šesť hodín ráno a trinásťročného Jamieho už viezli na policajnú stanicu. Pri brutálnom zákroku ho vytiahli z postele, ani sa nezdržovali tým, aby niečo vysvetlili jeho rodičom.

O pár minút neskôr už bol vo vyšetrovacej cele, podozrivý z vraždy rovnako starého dievčaťa.

SkryťVypnúť reklamu

Ja som to nebol. Ja som nič neurobil, hovorí s plačom, keď za ním pustia otca. A otec mu verí, je presvedčený, že svojho syna pozná.

Pozná ho, o tom niet pochýb. No nevie, že vôbec nepozná svet, v ktorom žije.
V posledných rokoch sa vo Veľkej Británii šíria prípady, keď tínedžeri na seba navzájom útočili, ozbrojení nožom. Keď sa niečo také stane, rodičia majú okamžite tendenciu klásť si to za vinu. Museli svoje deti zle vychovať, myslia si.

Že to nie je vždy tak, respektíve, že to nemusí byť jediná príčina, o tom rozpráva šokujúci a intenzívny seriál Adolescence, prekladaný ako Adolescent.

Napísala knihu o 30 rokoch manželstva s Číňanom. Druhýkrát by ma v dvanásťmiliónovom Pekingu už nenašiel, hovorí

Na osobné pocity a túžby má vraj denníky. Poetka a sinologička Elena Hidvéghyová-Yung pri písaní básní myslí aj na mnohých iných ľudí, aby jej tvorba mala širšiu platnosť.

SkryťVypnúť reklamu

Vo svojej novej knihe Mesačný starec mi zviazal nohy s čínskym mužom sa však rozhodla pustiť čitateľov práve do sveta svojich denníkov, autentických zážitkov z Číny a postrehov zo súčasnosti. Odhaľuje pravdivý príbeh svojho života, keď sa v roku 1991 v Číne zoznámila so svojím budúcim mužom.

„Znie to otrepane, keď sa povie, že nič v našom živote nie je náhoda. Neviem, či je to nejaký záhadný algoritmus, ale neverím, že je to náhoda. Aj nad tým sa v knihe zamýšľam. Ak by sa to nestalo presne takto, všetko by zaniklo v nenávratne. Doslova v knihe píšem: „Po druhýkrát by ma v dvanásťmiliónovej metropole už nenašiel. Ani ja jeho,“ hovorí v rozhovore.

Zamýšľa sa nad osudovou láskou a hodnotami, ktoré tvoria ľudský život, ale aj nad cenou slobody či rasovými predsudkami. Prináša takisto obraz ďalekej a nám v mnohom neznámej Číny.

SkryťVypnúť reklamu

Nevidiaca, ktorá študuje, cestuje a číta novinky: Kto informácie nechce, nemá ich, ani keď vidí

„Povedala by som, že ja som sa bála ich a oni sa báli mňa. Nepochybujem, že pre spolužiakov musel byť celkom šok, keď som sa v triede zjavila ja, môj notebook a biela palica,“ spomína prakticky nevidiaca Stanka Španková na deň, keď ako stredoškoláčka vošla do triedy bežného gymnázia.

Vďaka podpore od školy, spolužiakov, rodičov a aj vďaka svojej otvorenej povahe prekážky postupne prekonala.

Dnes má dvadsať rokov, na vysokej škole študuje psychológiu a vedie aktívny život, v ktorom nechýba cestovanie, spoznávanie nových vecí, návštevy kina i divadla, čítanie knižných noviniek aj využívanie sociálnych sietí.

Kráľovná Camilla číta Austenovú, Dua Lipa spovedá spisovateľov. Knižné kluby rastú aj u nás

Od prvého úvodného riadku až po posledný ide o vtipnú, šikovnú očarujúcu klasiku, ktorá si vyžaduje každoročné opätovné čítanie. Tak opísala britská kráľovná Camilla knihu Pýchu a predsudok od Jane Austenovej vo svojom knižnom klube The Queen’s Reading Room.

SkryťVypnúť reklamu

Bol rok 2021, pandémia covidu a kráľovná Camilla spustila online projekt, kde pridávala knižné tipy, rozhovory s autormi a propagovala silu a výhody čítania. Z jej knižného klubu sa medzičasom stala charitatívna organizácia a globálna online komunita.

Rovnakými krokmi sa vydala v roku 2023 aj speváčka Dua Lipa: tiež prináša rozhovory so spisovateľmi a autorkami či každomesačný knižný tip v rámci svojho knižného klubu na platforme Service95, ktorým zaujala aj mladých ľudí. Fotky kníh pridáva na svoje sociálne siete a je jedno, kde vo svete sa nachádza: či je na turné, alebo nie.

Kráľovná Camilla a speváčka Dua Lipa s herečkami Reese Whitherspoon, Dakotou Johnson, Emmou Watson, Sarah Jessica Parker či Oprah Winfrey patria k celebritám, ktoré upriamili pozornosť na fenomén ožívania knižných klubov.

SkryťVypnúť reklamu

Od známych osobností sa knižné kluby dostali ľuďom do domácností, kaviarní, online priestorov a do miest po celom Slovensku: zakladajú ich mladšie aj staršie generácie a prinášajú diskusie, ktoré učia ľudí nielen o iných názorových svetoch, ale aj o sebe samých.

Spisovateľ Lukáš Cabala: Mohol by som sa stať komerčne úspešný, ale nechcem tým infikovať svoju tvorbu

Trenčín je jeho mestom a ocitol sa aj v názvoch jeho kníh. Hoci v nich má podobu veľkomesta. Zdalo by sa, že jeho prózy sú s Trenčínom úzko prepojené, ale Lukáš Cabala tvrdí, že to nie je mesto, z ktorého by nedokázal odísť. Jeho kniha Spomenieš si na Trenčín? je aktuálne nominovaná na Cenu Európskej únie za literatúru.

„Je pravda, že písaním umeleckej literatúry sa uživiť nedá. Jedine že by vám vychádzali nejaké super preklady v zahraničí. Zároveň by som však písanie nenazval záľubou. Za záľubu považujem bicyklovanie popri Váhu. Do tvorby som investoval príliš veľa – najmä času – na to, aby som to nazýval záľubou. Ale nechcem to nazvať ani poslaním, to je zase príliš patetické. Písanie ma jednoducho baví a literatúra ma celý život fascinuje nielen ako autora, ale aj ako čitateľa,“ hovorí v rozhovore.

SkryťVypnúť reklamu

Na bolesť chrbta vám nič nezaberá? Z 56 liečob našli iba šesť ako-tak účinných

S bolesťami chrbta sa aspoň raz za život stretne väčšina dospelých ľudí. Bolesť, ktorú spôsobujú poškodené platničky, je na Slovensku tretím najčastejším dôvodom na hospitalizáciu, ukazujú štatistiky z roku 2019.

Ľudia pri boľavom chrbte siahajú po rôznych typoch liečob. Väčšina z nich však vôbec nemá účinok, ukazuje rozsiahly výskum, v ktorom preskúmali doterajšie štúdie o 56 typoch liečebných postupov na bolesť krížov.

Našli iba pár takých, ktoré na bolesť zabrali, no aj ich účinok môže byť obmedzený.

Víkendový recept

Rezy, linecké pečivo aj muffiny. Upečte si výborné zákusky a koláče s citrónovou polevou.


Ďakujeme, že ste časť svojho víkendu strávili so SME. Prajeme vám úspešný štart do budúceho týždňa a uvidíme sa opäť v sobotu.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  3. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  4. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  5. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  6. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  7. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  8. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  1. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  2. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  3. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  4. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  5. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  6. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  7. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  8. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 764
  2. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 13 365
  3. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 9 228
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 6 625
  5. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 826
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 812
  7. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 695
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 4 639
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu