Krízový štáb o slintačke a krívačke na Slovensku. Zdroj: TASR
BRATISLAVA. Ochorenie slintačky a krívačky zatiaľ nepostihlo ďalšie chovy okrem troch postihnutých fariem v okrese Dunajská streda.
Aktuálne sa začína s usmrcovaním dobytka na farme v Bake. Okrem toho sa ochorenie potvrdilo na farmách v obciach Medveďov a Ňárad.
Dokopy má byť na týchto farmách usmrtených dvetisíc kusov dobytka. Tam sa to však nekončí.
V okrese Dunajská Streda platí pre slintačku a krívačku mimoriadna situácia.Ministerstvo vnútra o tom informovalo na sociálnej sieti.
Mimoriadna situácia umožňuje regionálnej veterinárnej a potravinovej správe pružnejšie vydávanie príkazov.
Zabité zvieratá chcú kompenzovať
Minister pôdohospodárstva Richard Takáč v sobotu na brífingu po zasadnutí krízového štábu uviedol, že sa do okruhu troch kilometrov od nákazy zabijú všetky poľnohospodárske zvieratá.
To znamená hovädzí dobytok, ovce, kozy a prasatá. Týka sa to aj zvierat, ktoré nie sú súčasťou fariem, aké chovajú si ich ľudia na svojich dvoroch.
„Každý chovateľ je nahlásený, máme ich zoznam. Budú postupne riešení, prvá pôjde vakcinácia,“ dodal Takáč. S tým, že by štát zabité chovy mal farmárom kompenzovať. Podrobnosti zatiaľ nepovedal.
Vyvrátil, že by sa toto ochorenie dotklo iných domácich zvierat ako mačky a psy. Táto informácia sa podľa neho šíri medzi ľuďmi.
V piatok večer bolo na Slovensko z Nemecka doručených približne desať tisíc kusov vakcíny pre zvieratá a momentálne už prebieha vakcinácia. Jej cieľom je zníženie nálože vírusového ochorenia.
Riešia, čo so zvieratami. Máme len jednu kafilériu
Minister pôdohospodárstva Richard Takáč tiež pripomenul, že na Slovensku je iba jedna kafiléria. „Nerozumiem prečo,“ povedal.
Preto podľa neho v súčasnosti uvažujú, čo s utratenými zvieratami urobia. Problém s výberom miesta majú pretože nákaza sa našla na Žitnom ostrove, kde nemôžu vykopať len tak jamu, ako to urobili v Maďarsku.
„Možno sa ľuďom môže zdať, že robíme zbytočné manévre, ale radšej urobíme viac opatrení, ako potom ľutovať,“ povedal minister Takáč. Dodal, že sa chceme vyhnúť tomu, aby sa nákaza príliš rozšírila.
Pripomenul nákazu z roku 2001, ktorá zasiahla najskôr Veľkú Britániu a potom následne aj Írsko. V tom čase tu boli niektoré krajiny na niekoľko týždňov úplne uzavreté.
„Ochorenie sa dotklo miliónov kusov dobytka. Spôsobilo to škodu 13 miliárd, tomu sa chceme vyhnúť,“ dodal.
Dezinfikujú sa aj autá
Slintačka a krívačka je závažná, vysokonákazlivá horúčkovitá vírusová choroba. Na Slovensku sa nevyskytovala takmer 50 rokov.
V dotknutých oblastiach je podľa Takáča realizovaná aj dezinfekcia áut. "Prebiehajú intenzívne kontroly na hraniciach i vnútroštátne v rámci celého územia Slovenska," doplnil.
Všetky zložky podľa ministra navzájom intenzívne spolupracujú.
"Naším cieľom je, aby sme čo najrýchlejšie vyriešili situáciu z pohľadu troch chovov, ktoré sú identifikované a zamedzili ďalšiemu šíreniu," dodal.
Situácii podľa neho neprospieva veterné počasie. V sobotu podvečer bude mimoriadne rokovanie vlády, ktorá sa bude situáciou zaoberať.

Beata
Balogová
