Premiér: Nenecháme poľnohospodárov v štichu. Zdroj: TASR
BRATISLAVA. „Krívačka a slintačka nie sú banalitou. Sú ohrozením slovenských štátnych záujmov,“ napísal v nedeľu na svoju facebookovú stránku premiér Robert Fico.
Od piatka, keď sa na Slovensku potvrdili prvé prípady slintačky a krívačky, vládni predstavitelia opakujú, že urobili všetko, čo sa dalo, aby zabránili šíreniu nákazy. Podľa Fica sa nákaze venovali od prvej minúty, čo sa o nej dozvedeli.
Opozícia ich však počas víkendu v diskusných reláciách opakovane kritizovala. Tvrdí, že hranice Slovenska zatvorili neskoro.
Ministrovi pôdohospodárstva Richardovi Takáčovi zo Smeru vyčíta, že „riešil MDŽ a neriešil problémy farmárov“.
Na možné pochybenia prvých dní slovenského boja s nákazou upozornil ale už aj bývalý šéf veterinárnej správy, agrominister úradníckej vlády Jozef Bíreš.
Susedia sa uzavreli viac, vláda obvinenia odmieta
O nákaze v Maďarsku, neďaleko hraníc so Slovenskom, sme sa dozvedeli 7. marca. Podľa Bíreša malo okamžite dôjsť k hermetickému uzavretiu hraníc.
Nákaza u nás:
- Ochorenie sa našlo na troch farmách v okrese Dunajská Streda.
- V obciach Medveďov, Ňárad a Baka.
- Dokopy by sa malo utratiť viac ako dvetisíc kusov kráv
„Každý pohyb áut, krmiva a ľudí mal byť pod absolútnou kontrolou. Tu nie je priestor na benevolenciu, mal sa zaviesť striktný režim. Mali sme výstrahu a pár dní navyše,“ povedal pre portál poľnoinfo.sk.
Na hraničných priechodoch podľa neho napríklad nedošlo k zavedeniu dezinfekčných brodov, cez ktoré by prechádzali všetky autá smerujúce na naše územie.
Bíreš to považuje za základné opatrenie proti zamedzeniu slintačky a krívačky. „Poliaci toto opatrenia zaviedli a nesusedia s Maďarskom ako my,“ dodal Bíreš.
Prísnejšie sa ku kontrolám postavila aj Česká republika. Tá zakázala prepravu zvierat z Maďarska a Slovenska s výnimkou prepravy zvierat zo Slovenska priamo na bitúnky.
Začiatkom minulého týždňa viaceré české média informovali o tom, že na hraniciach zastavili kamióny, naložené maďarským mäsom z postihnutej oblasti, ktorý prišiel cez Slovensko.

To však nebol jediný prípad. Česká polícia informovala aj o prázdnych zastavených kamiónoch, ktoré boli veľmi znečistené.
„Cesta dvoch kamiónov z Maďarska skončila v noci v Lanžhote. Papierovo vyčistené a dezinfikované vozidlá, ktoré mierili pre prasatá, boli v skutočnosti značne znečistené. Z rozhodnutia štátnej veterinárnej správy sme ich vrátili späť na Slovensko,“ napísala v polovici marca na sieť X česká polícia.
Minister Takáč obvinenia opozície odmieta. Tvrdí, že ochrana Slovenska pod jeho vedením nezlyhala. Tvrdí, že nákaza sa na Slovensko dostala zrejme kvôli veternému počasiu.
Slintačka a krívačka je veľmi nákazlivé vírusové ochorenie, ktoré sa môže šíriť vetrom aj niekoľko desiatok kilometrov. Takáč spolu s Ficom tvrdia, že opozícia sa iba pokúša zneužiť situáciu.
Hlavný veterinárny lekár Slovenskej republiky Martin Chudý kritiku nedostatočnej kontroly na hraniciach odmieta
„Niekto hovorí, že sme mali mať brody, kontrolami sme ani nezistili, že by zvieratá boli z Maďarska prevážané. Tak mi povedzte, čo sme mali dezinfikovať,“ pýta sa.

Našli farmára, ktorý zatajil chov
V nedeľu večer Chudý informoval, že dokončili vakcináciu druhého ohniska. Vakcína má pomôcť znížiť vírusovú nálož.
Utrácané sú kravy z chovu v Bake. Utrácali sa aj kravy v menších kontaktných chovoch. Jeden takýto chov nebol podľa Chudého registrovaný. Našli tam ošípané, ovce, kozy a kone.
Zlikvidovali všetky zvieratá okrem koňa a koňa vydenzifikovali.
"Toto sú práve tie obrovské riziká šírenia nákazy, pretože o takomto chove nemáte vedomosť. Nie sme na veterine pátrači," povedal Chudý.
Problémom pri likvidácií zvierat je, že Slovensko má len jednu kafilériu, neďaleko Žiliny. Tá už dnes pracuje na viac ako sto percent. Za pár dní však nestíha spracovať taký obrovský počet dobytka.
Protinákazová komisia sa preto rozhoduje, kde by mohla zakopať ďalšie usmrtené zvieratá. Problémom je, že sa nákaza našla na Žitnom ostrove, kde sa zakopať nemôžu kvôli zdroju pitnej vody.
Takáč hovorí, že sa preto pozerajú po mieste v širšom okolí. Na prevoz dobytka nám majú špeciálne autá požičať z Česka aj Maďarska. Rakúsko posiela 70 expertov a 10 kusov techniky na dezinfekciu postihnutých fariem.
Škodu slintačky a krívačky na Slovensku vyčíslil zatiaľ minister Takáč na osem miliónov eur.
Podľa Fica vláda nenechá poľnohospodárov "v štichu". Hľadajú sa kompenzácie v dvoch rovinách, a to z domácich a európskych zdrojov. Priblížil, že je pripravený rokovať s najvyššími predstaviteľmi Európskej komisie.
Takáč ide zároveň v pondelok na rokovania do Bruselu. Dodal, že kompenzovaní budú aj drobnochovatelia.

Beata
Balogová
