Slintačka a krívačka sa objavila v ďalšom chove na juhu Slovenska. Autor: TASR
DOLNÉ SALIBY. Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Richard Takáč (Smer) potvrdil ďalšie ohnisko nákazy slintačky a krívačky na Slovensku.
Vysoko nákazlivé ochorenie potvrdili v chove v obci Lúč na Ostrove v okrese Dunajská streda.
Lokalita Malá Lúč sa nachádza neďaleko troch fariem, kde bola nákaza potvrdená už v piatok 21. marca. Na farme zasiahnutej ochorením sa podľa ministra nachádza 279 kusov hovädzieho dobytka.
Vláda na svojom rokovaní vyhlásila mimoriadnu situáciu na celom území Slovenska. Opatrenie vstupuje do platnosti v utorok od 13.00. Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas) zvolá na utorok večer zasadnutie ústredného krízového štábu.
Minister obrany Robert Kaliňák (Smer) potvrdil, že porazené zvieratá budú zakopávať vo vojenskom priestore pri Leviciach.
Takáč poprel správy, že by sa utratené zvieratá pochovávali v blízkosti obydlí. Dodal, že vírus sa časom v pôde neutralizuje a nehrozí jeho šírenie.
Na pochovávanie kadáverov podľa slov ministra životného prostredia Tomáša Tarabu (nominant SNS) envirorezort vytypoval desať lokalít.
"Vylúčili sme (vojenské areály, pozn. TASR) Lešť, vylúčili sme Kuchyňu, pretože tam neboli dobré predpoklady. Bol vybraný vojenský areál v Leviciach, kde je geológia z pohľadu priesaku do spodných vôd veľmi dobrá. Na dnešnom rokovaní vlády sme začali preventívne diskutovať aj o druhej lokalite," doplnil minister životného prostredia. Druhú lokalitu na pochovávanie zvierat však Taraba nespresnil.
V Galante vírus nepotvrdili
Podozrenie na výskyt vírusu na farme v Dolných Salibách v okrese Galanta sa nepotvrdil.
Mesto Galanta najprv na sociálnej siete nákazu potvrdilo, potom však príspevok zmizol. V meste zasadal krízový štáb.

"Výsledok laboratórnych testov nepotvrdil prítomnosť vírusu," povedala Miškovičová. Slintačka a krívačka je aktuálne potvrdená v chovoch dobytka v štyroch obciach na juhu Slovenska.
Slintačka a krívačka bola minulý týždeň potvrdená v chovoch dobytka v troch obciach na juhu Slovenska - v Medveďove, Ňárade a Bake. Ochorenie sa na Slovensko dostalo zrejme z Maďarska.
Ide o závažnú, vysoko nákazlivú, akútnu, horúčkovitú vírusovú chorobu hospodárskych zvierat s významnými ekonomickými dosahmi.
Premiér Fico o mimoriadnej schôdze. Autor: SME/Dávid Zimmermann
Vláda chce nahradiť všetky škody
Premiér Robert Fico pred rokovaním vyhlásil, že vláda chce nahradiť všetky škody, ktoré chovateľom vzniknú.
"Opakujem všetky škody, ktoré vzniknú touto nákazou, aj za cenu, že to pôjde na úkor iného rezortu. My musíme obnoviť chovy, musíme obnoviť stáda dojníc, hovädzieho dobytka. Musíme zabezpečovať prílev mlieka do našich mliekarní. Musíme zabezpečovať prílev kvalitného slovenského mäsa do našich obchodov," zdôraznil premiér.
Zopakoval, že záchrana chovov je národno-štátny záujem SR. "Ak by sme mali aj možno poškodiť nejaký iný rezort finančne, tak musíme tieto zdroje nájsť. Ja len verím, že to nebudú stovky miliónov eur, že budeme hovoriť možno o desiatkach miliónoch. Počkáme si však dnes, aké budú ďalšie správy, ktoré nás mimoriadne znervózňujú," povedal Fico.
Dodal, že sa chystá spolu spolu s ministrom pôdohospodárstva stretnúť s hlavným veterinárom, s expertmi z Európskej únie, ktorí sú na Slovensku.
Prezident hovorí o zásahu do hospodárstva
Šírenie slintačky a krívačky medzi zvieratami je vážnym zásahom do hospodárstva Slovenska.
Ak by sa ochorenie rozšírilo na väčšinu územia, ohrozilo by to celý poľnohospodársky aj potravinársky sektor a malo by to devastačné účinky. Médiám to pri návšteve Banskej Bystrice povedal prezident Peter Pellegrini.
Hlava štátu situáciu so slintačkou a krívačkou sleduje a dostáva informácie takmer na hodinovej báze. Situáciu berie podľa vlastných slov veľmi vážne. "Vláda podľa môjho názoru prijíma opatrenia ako na bežiacom pase reagujúc na aktuálnu situáciu," povedal Pellegrini.
Zároveň v súvislosti so slintačkou a krívačkou vyzval všetkých predstaviteľov politického života, aby z tejto témy nerobili politický aktivizmus, nepredháňali sa v rámci jednotlivých politických strán, kto koho viac skritizuje a kto prinesie bombastické odhalenia alebo svoje postoje.
"To nám nepomôže. Teraz musíme všetci spojiť sily a zvládnuť túto ťažkú krízu, ktorá sa zjavne šíri ďalej ako z pôvodne nakazeného územia a robiť všetko preto, aby sme to zabrzdili. Inak bude Slovensko čeliť ťažkej kríze s dosahmi, ktoré si dnes nevieme ani predstaviť," podotkol prezident.
Pripomenul, že naposledy bola na Slovensku takáto epidémia pred 50 rokmi a nie je to niečo, na čo je štát pripravený reagovať. Apeluje, aby politici hľadali možnosti, ako štátu a bezpečnostným zložkám pomôcť a nevytĺkali z toho politický kapitál.

Beata
Balogová
