BRATISLAVA. Poslanci Národnej rady odštartovali v utorok popoludní prvú riadnu schôdzu v tomto roku. V úvode sa ich ako prítomných prezentovalo 79.
Na programe majú viac ako 150 bodov. Okrem vládnych a poslaneckých návrhov ich čakajú aj personálne voľby, výročné správy či návrhy uznesení.
Na tejto schôdzi majú tiež hlasovať o návrhoch, ktoré sa presunuli z predchádzajúcej schôdze pre nezhody v koalícii.
Poslanci budú počas aktuálnej schôdze rokovať od 9.00 h do 20.00 h okrem piatkov, počas ktorých budú zasadať do 16.00 h. Zvyčajne poslanci rokujú do 19.00 h a v piatky do 14.00 h.
V piatok nebude obedová prestávka, v ostatné dni sa skráti prestávka na hodinu - od 13.00 h do 14.00 h. Hlasovať o prerokovaných bodoch bude parlament vo zvyčajných časoch o 11.00 h a 17.00 h okrem piatkov.
V úvode schôdze predniesli opoziční poslanci niekoľko návrhov na zmenu programu, ani jeden nebol schválený. Žiadali napríklad rokovať o pandémii slintačky a krívačky, o zrušení transakčnej dane, či presunúť na skorší termín rokovanie o vyslovení nedôvery vláde a o zmrazení platov poslancov.
Personálne voľby aj zmena ústavy
Poslanci by v úvode schôdze mali voliť aj predsedu Národnej rady. Čaká ich tiež voľba kandidátky na sudkyňu Ústavného súdu či voľba do Správnej rady Slovenskej televízie a rozhlasu či Tlačovej agentúry SR.
Rozhodnúť majú aj o viacerých personálnych nomináciách. Novým viceguvernérom Národnej banky Slovenska by sa mal stať Dušan Keketi a Alexander Cirák zase členom Rady pre rozpočtovú zodpovednosť.
Na programe je aj vládna novela ústavy. Navrhuje sa v nej zakotviť do ústavy existencia dvoch pohlaví - muž a žena. Pribudnúť má do nej tiež zaručenie rovnosti medzi mužmi a ženami pri odmeňovaní za prácu. Do ústavy sa má dostať aj úprava o adopcii detí a výchovno-vzdelávacom procese.
Návrhom sa má podľa návrhu dosiahnuť suverenita Slovenska v hodnotových a kultúrno-etických otázkach.
Vlastný návrh novely ústavy predložilo do parlamentu aj opozičné KDH.
Čo ďalšie majú poslanci riešiť
Poslanci majú na schôdzi riešiť aj ďalšie vládne legislatívne návrhy. Týkať sa budú napríklad zmien v systéme záchrannej zdravotnej služby či v aktívnych zálohách. Zaoberať sa budú i návrhom na vyslanie vojakov do operácie KFOR v Kosove.
Rozhodnúť majú v skrátenom legislatívnom konaní o návrhu nového zákona o poskytovaní údajov na účel adresnej energopomoci.

Ministerstvo hospodárstva by vďaka nemu malo získať možnosť prístupu k sociálno-ekonomickým údajom obyvateľov, na základe ktorých posúdi potrebu kompenzácií nákladov na energie.
Návrhy predložili i poslanci. Koaličná SNS má na programe napríklad novelu zákona o neziskových organizáciách či novelu zákona o vydavateľoch publikácií a o registri v oblasti médií a audiovízie, ktorá má okrem iného opätovne zaviesť inštitút práva na opravu.
Koaličný poslanec Daniel Karas (Smer) zase navrhuje úpravu podmienok získania nároku na predčasné odchodné a výsluhový dôchodok pre prokurátorov.
Poslanci z koaličného Hlasu zase chcú novelou zákona o miestnom poplatku za rozvoj okrem iného zvýšiť hornú hranicu sadzby miestneho poplatku za rozvoj na základe vývoja cien stavebných prác, materiálov a pozemkov za roky 2018 až 2023.
Zákonodarcov na schôdzi čakajú aj viaceré legislatívne návrhy z dielne opozície. Rokovať majú napríklad o návrhoch na vyslovenie nedôvery vládnemu kabinetu, ministerke kultúry Martine Šimkovičovej (nominantka SNS), šéfovi rezortu vnútra Matúšovi Šutajovi Eštokovi (Hlas) a ministrovi životného prostredia Tomášovi Tarabovi (nominant SNS).
Na programe majú aj viaceré výročné správy či návrhy uznesení.