BRATISLAVA. Novela, ktorú mimovládky označujú ako "ruský zákon proti aktívnym ľuďom", môže počas prebiehajúcej marcovej schôdze narušiť jednotu koaličnej väčšiny v parlamente.
Viacerí poslanci koaličnej strany Hlas hovoria, že v súčasnej podobe za novelu nezahlasovali a avizujú vlastné zmeny.
Zákon z dielne poslancov SNS parlament už mesiace odsúva. Pôvodný návrh spred necelého roka označovať niektoré mimovládky ako zahraničných agentov sa zmenil na systém reštrikcií, ktoré ľudia z tretieho sektora považujú za šikanózne. Mimovládky by sa podľa návrhu museli registrovať ako lobisti, za nedodržanie pravidiel by im hrozilo úplné zrušenie a pribudlo by im nepomerne veľa administratívnej práce.

Poslanci strany Hlas priznávajú, že majú so zákonom v takejto podobe problém. V utorok v parlamente viacerí hovorili, že prídu s vlastnými pozmeňujúcimi návrhmi. Pripravili ich v súčinnosti so splnomocnenkyňou vlády pre rozvoj občianskej spoločnosti Simonou Zacharovou.
"Neviem ešte povedať, čo všetko tam bude," hovorí poslanec Hlasu Miroslav Čellár. "Samozrejme, musíme sa dohodnúť s našimi koaličnými partnermi, čo je pre nich prijateľné, ale určite chceme podať pozmeňujúci návrh."
Predkladatelia novely okolo Lučanského však vidia takéto snahy Hlasu ako pokus ich návrh "vykostiť". Lučanský trvá na tom, že návrh v aktuálnej podobe bol prijatý na výbore a v tejto podobe má ísť aj na prerokovanie do pléna.
Ferenčák má otázky, Žiga čaká zmeny
Podpredseda parlamentu z Hlasu Peter Žiga očakáva, že Lučanského návrh v podobe, v akej je dnes, ani na rokovanie nepríde. "Naprieč koaličnou radou bola dohoda, že sa spraví poslanecký návrh v rámci druhého čítania, takže očakávam tieto kroky," povedal Žiga denníku SME.