Ohrozovala reformu národných parkov, ale najmä miliardy eur z európskeho plánu obnovy. Preto v prvý deň rokovania parlamentu minister cestovného ruchu Rudolf Huliak svoju novelu zákona o ochrane prírody a krajiny stiahol.
Na problém s peniazmi včera upozornila mimoparlamentná strana Demokrati.
V programe parlamentu však zostala druhá novela rovnakého zákona, ktorú predkladajú poslanci SNS Milan Garaj, Dagmar Kramplová a Adam Lučanský. Ich návrh propaguje štátny tajomník ministerstva životného prostredia za SNS Filip Kuffa.
"Už to je neprimeraný postup, keďže ministerstvo by takéto zmeny malo navrhovať v inom legislatívnom procese, a nie cez poslancov, kde sa vyhne pripomienkovaniu,“ hovorí Lucia Szabová z mimovládnej Klimatickej koalície.
Novela obsahuje viaceré sporné body, ktoré znížia ochranu vzácnych území, druhov a celej prírody, či nepremyslené návrhy, ktoré s cieľom obmedziť prírodný turizmus umožnia pokutovať ľudí, ktorí v chránených územiach vykonávajú hocijakú hospodársku činnosť bez súhlasu vlastníka.
„Je to zberný návrh škodlivých opatrení proti prírode,“ hovorí Tamara Stohlová z PS.
Obavy vyvoláva aj to, že Kuffa ohlásil ďalšie dopĺňanie bodov počas rokovania v parlamente. „Predpokladáme, že to bude ako pri štvorkolkách a stráži prírody, kde v druhom čítaní prihodili najzásadnejšiu vec, a to bola účasť v konaniach,“ hovorí Szabová.
Zastaviť novelu žiadajú aj vedci, ktorí varujú pred pokračujúcim oslabovaním právneho rámca ochrany prírody a krajiny.
Kuffa zbiera nápady
Kým pri Huliakovej novele zasiahla koalícia, lebo ohrozovala miliardy, pri Kuffovej novele sa prírody nemá kto zastať, myslí si Stohlová. Novelu by teoreticky mohli prerokovať už v stredu.
Z teraz známych bodov za zásadnejšie považuje Szabová napríklad, že sa rozširuje povolenie na lov v mokradiach.
Ďalej chce návrh podmieniť každú hospodársku činnosť v chránených územiach s druhým stupňom ochrany súhlasom vlastníka.
„Je to namierené proti mimovládnym organizáciám, ktoré podľa nich majú biznis so sprevádzaním, ale naformulovali to tak, že sa to týka akejkoľvek hospodárskej činnosti,“ vysvetľuje Michal Kiča z Demokratov.
Okrem ekoturizmu či exkurzií by návrh paralyzoval aj včelárov či poľovníkov. Za absurdné to Kiča považuje aj preto, že by sa to v praxi týkalo aj ciest autobusom verejnej dopravy. „To sú stovky tisícov prípadov, pretože tento stupeň ochrany sa týka desiatich percent územia Slovenska."
V návrhu vidno aj snahu zmenšovať výmeru územia s bezzásahovým režimom, kde je teraz cieľ najmenej 75 percent.
„Berie to víziu ochrane prírody a našim národným parkom, aby mohli byť na úrovni moderných národných parkov ako v Európe a po celom svete,“ hovorí Stohlová. „Bude veľmi ťažké to dostať do zákona späť.“
„Je to krok k tomu, aby zonácie boli slabšie, aby sa parky nerozvíjali do naozaj chránených celkov,“ myslí si Szabová.
Ide o piatu novelu za posledný rok, ktorá oslabuje ochranu prírody, upozorňuje Szabová. Koalícia už umožnila jednoduchší odstrel medveďa hnedého, masívne výruby, obmedzila stráž prírody či účasť verejnosti v konaniach o chránených územiach.
Diskusiu vynechali
"V minulosti sme sa nestretli s tým, že by sa takto obchádzali odborníci,“ hovorí ornitológ Jozef Ridzoň k výzve viac ako 150 vedcov na zastavenie likvidácie zákona o ochrane prírody a krajiny.
Konzultácia vlády s odborníkmi podľa neho vždy v nejakej miere fungovala, dnešný stav považuje za bezprecedentný.
„Pri debate by sme určite vedeli nájsť riešenia aj na dlhodobé problémy, na ktoré upozorňujú vlastníci lesov, bez odbornej debaty sa naopak problémy ochrany prírody prehĺbujú,“ hovorí Ridzoň.
Ozvalo sa aj 28 environmentálnych organizácií a bývalí zamestnanci Štátnej ochrany prírody, ktorí v spoločnom liste v marci vyzvali ministerstvo životného prostredia a poslancov, aby sporné novely stiahli.
Huliak novelu stiahol
Návrh zákona, ktorý by zrušil reformu národných parkov, predkladal Huliak so skupinou poslancov jeho Národnej koalície.
„Po dohode s pánom Tarabom sme stiahli ten zákon z parlamentu, aby sme neprišli o miliardy z Európskej únie,“ povedal pre televíziu Markíza.
Poslanci navrhovali, že pozemky v národných parkoch by prešli pod správu Lesov SR.
Novelou by došlo k pozastaveniu až troch miliárd eur, informovali Demokrati v pondelok, odvolávajúc sa na oficiálne stanovisko vlády.
„Ak by sa vrátila správa pozemkov Lesom SR, bola by to obrovská chyba. Vo všetkých krajinách okolo vrátane Ukrajiny ich spravujú organizácie ochrany prírody,“ hovorí ornitológ Ridzoň. Lesy SR sú hospodársky subjekt a ich prioritou z ich podstaty nebude ochrana prírody.
Ridzoň tiež pripomína, že aj administratívne je lepšie, ak pozemky spravujú národné parky. „Nevracajme sa k tomu, čo nefungovalo, pozrime sa do okolitých krajín." Národné parky sa vedia podľa neho rýchlo dohodnúť s vlastníkmi a vedia prijať opatrenia na ochranu prírody. Nejde len o bezzásah, ale aj o aktívne manažovanie, dodal.

Beata
Balogová
