BRATISLAVA. Bezplatné testovanie studničnej vody odhalilo prekročené limity dusičnanov. Pri príležitosti Svetového dňa vody vyšetril Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) Bratislava 54 vzoriek pitných vôd zo studní, z ktorých 13 vzoriek nevyhovelo.
Úrad o tom informoval na sociálnej sieti.
"Nevyhovujúce vzorky boli prekročené len v ukazovateli dusičnany, a to v rozsahu 51,02 až 147 miligramov na liter," spresnil úrad. Ozrejmil, že limitná hodnota podľa vyhlášky Ministerstva zdravotníctva SR je stanovená na 50 miligramov na liter pitnej vody pre dusičnany a 0,5 miligramu na liter pitnej vody pre dusitany.
Prekročenie ich limitu signalizuje podľa odborníkov nadmerné používanie hnojív a úniky odpadových vôd zo žúmp, septikov a živočíšnych fariem. Doplnili, že ak sú prítomné vo vodách, väčšinou sú produktom biochemickej oxidácie amoniakálneho dusíka alebo biochemickej redukcie dusičnanov.
"Vo vode, v ktorej je nedostatok kyslíka vznikajú redukciou dusičnanov, pričom túto reakciu urýchľuje prítomnosť zinku, medi a železa, z ktorých bývajú vyrobené rozvody pitnej vody," poznamenali.
Podľa odborníkov sú dusičnany v malých množstvách prirodzenou súčasťou vôd. "Môžu sa nachádzať v podzemných vodách v oblastiach borovicových lesov, v dobre prevzdušnenej pôde, ktorá obsahuje baktérie schopné fixovať dusík a nitrifikačné baktérie. Zdrojom dusičnanov je aj hnojenie pôdy dusíkatými hnojivami. Pri nadmernom hnojení sa dusičnany kumulujú aj v pestovaných plodinách," pripomenuli.
Ako dodali, v prípade že vzorka nevyhovela, je možné si v rámci služieb RÚVZ objednať minimálny alebo plný rozbor pitnej vody zo studne formou platenej služby.
Dusičnany nie sú pre človeka priamo nebezpečné, no v tráviacom trakte sa môžu meniť na toxickejšie dusitany. Tie narušujú schopnosť krvi prenášať kyslík, čo ohrozuje najmä dojčatá do troch mesiacov. Upozornil na to Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) Bratislava na sociálnej sieti v súvislosti s výsledkami bezplatného testovania pitnej vody.
"V tráviacom trakte sa môžu dusičnany vplyvom niektorých druhov baktérií redukovať na toxickejšie dusitany, ktoré po vstrebaní do krvi spôsobia premenu krvného farbiva hemoglobínu na methemoglobín, ktorého schopnosť prenášať kyslík je obmedzená," spresnili odborníci.
Ako dodali, toto riziko hrozí dojčatám do troch mesiacov. Nedostatok kyslíka sa v prvej fáze prejaví modraním kože a pier, pri vážnejších stavoch skutočným dusením, poškodením funkcií mozgu až zlyhaním základných životných funkcií.