BRATISLAVA. Ak by sa voľby konali v marci, víťazom by sa stalo Progresívne Slovensko so ziskom 21,7 percenta hlasov.
Druhý by skončil Smer, ktorý by získal o pol percentuálneho bodu menej. Tretí by skončil Hlas s 12,3 percentami.
Vyplýva to z prieskumu volebných preferencií agentúry AKO, ktorý si objednala spravodajská televízia JOJ 24.
Tak ako vo februárovom prieskume, aj v tom aktuálnom si každá strana z dlhodobo nemennej prvej trojky pohoršila. Najviac stratilo Progresívne Slovensko, ktoré prišlo o 2,4 percenta potenciálnych voličov.
Smer klesol o 0,9 percenta a Hlas stratil dve desatiny.
Štvrté miesto obsadilo Kresťanskodemokratické hnutie (KDH), ktoré si naopak o deväť desatín polepšilo (7,8).
Zhodne, o 1,3 percentuálneho bodu, si v rámci najväčšieho nárastu oproti minulému mesiacu polepšili tri strany - hnutie Slovensko, Republika a Maďarská aliancia.
Hnutie Igora Matoviča by volilo 7,3 percent voličov a Republiku o tri desatiny menej. Maďarskej aliancii by však zisk 4,4 percent na vstup do parlamentu nestačil.
Poslednou stranou, ktorá by sa tam ešte dostala, by bola Sloboda a Solidarita. SaS po strate 0,7 percenta potenciálnych voličov z minulého mesiaca získala dve desatiny späť na aktuálnych 6,6.
Pred bránami parlamentu by zostali aj Demokrati, ktorých by volili rovné štyri percentá potenciálnych voličov. Rovnaký výsledok by uhrala aj koaličná SNS Andreja Danka.
Hnutiu Sme rodina Borisa Kollára namerali 2,4 percenta. Zvyšok strán, ktoré prieskum zachytil, získali menej ako jeden percentuálny bod.
Patrí medzi nich aj Národná koalícia Rudolfa Huliaka, ktorý si začiatkom marca vyjednal ministerský post. Vo voľbách by však jeho strana získala len tri desatiny všetkých hlasov.
Podiel rozhodnutých voličov oproti minulému mesiacu opäť mierne stúpol. Svojej strane by hlas prišlo odovzdať 69,9 percent oprávnených voličov. Ďalších 15,3 percent opýtaných by sa nevedelo rozhodnúť, ktorú stranu voliť, 11,3 percent deklarovalo, že by voliť nešli a 3,5 percent opýtaných odmietlo odpovedať.
Agentúra AKO zbierala dáta od 11. do 19. marca na vzorke tisíc respondentov.

Beata
Balogová
