BRATISLAVA. Poslanci Národnej rady budú predsedu parlamentu voliť v stredu v rámci poobedňajšieho bloku hlasovaní. Pristúpia vtedy aj k ďalším personálnym voľbám. Plénum totiž odsúhlasilo návrh koaličných poslaneckých klubov.
Poslancov tak od 17:00 h čaká voľba šéfa parlamentu, voľba do čela výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie, voľba člena Súdnej rady SR a voľba členov Rady pre mediálne služby. Voliť majú tiež členov do Správnej rady Slovenskej televízie a rozhlasu, Tlačovej agentúry SR a Ústavu pamäti národa.
Poslanci Národnej rady sa v závere utorkového rokovania venovali viacerým vládnym návrhom z dielne ministerstva obrany. V pléne parlamentu ich predstavil šéf rezortu obrany Robert Kaliňák (Smer-SD).
Diskutovalo sa o návrhu zákona o niektorých opatreniach na zvýšenie odolnosti SR v oblasti obrany a bezpečnosti a o brannej povinnosti. Rezort v ňom navrhuje vznik Národných obranných síl, ktoré by mali nahradiť aktívne zálohy ozbrojených síl. Tie majú byť prístupné pre širší okruh občanov. Meniť sa má i systém odmeňovania vojakov v zálohe. Súčasťou návrhu je i vznik Žandárskeho zboru, ktorý by mohol pomáhať polícii pri udržiavaní verejného poriadku.
Opozičný poslanec Tomáš Valášek (PS) privítal zámer reformy aktívnych záloh. Má však výhrady k zámeru vytvorenia Žandárskeho zboru. Nerozumie, prečo sa to neriešilo oddelene, ale v rámci jedného návrhu.
"Budeme v druhom čítaní navrhovať oddelenie tých dvoch vecí, ak sa to legislatívne podarí," dodal v pléne. Aj opozičný poslanec Juraj Krúpa (SaS) ocenil návrh, má však k nemu niekoľko výhrad, týkajú sa najmä Žandárskeho zboru. Vyzdvihol tiež záujem Kaliňáka viesť diskusiu.
Poslanci sa okrem toho zaoberali návrhom na vyslanie vojakov v rámci Mnohonárodnej brigády NATO do Lotyšskej republiky, Litovskej republiky, Estónskej republiky a Poľskej republiky. Ten hovorí o tom, že v mnohonárodnej brigáde NATO v Lotyšsku by mohlo v tomto roku pôsobiť do 155 príslušníkov Ozbrojených síl SR. "Toto nie je nové vyslanie, je to vlastne pokračovanie v misii," vysvetlil Kaliňák.
Rokovanie parlamentu:
- Plénum neodsúhlasilo návrh KDH na zmenu v zákone o obecnom zriadení. Poslanci za KDH chceli dosiahnuť, aby obce a mestá nemuseli predvolávať občanov o získanie súhlasu, pokiaľ im chcú zaslať pozdrav alebo pozvánku pri životnom jubileu.