BRATISLAVA. Koaličná Slovenská národná strana (SNS) pri hlasovaní v pléne Národnej rady nepodporila vyslanie vojakov do mnohonárodnej brigády NATO v Lotyšsku ani zmeny v aktívnych armádnych zálohách.
Za návrh hlasovali aj opoziční poslanci
"Naši vojaci nemajú čo robiť na hranici s Ruskou federáciou. Je nepredstaviteľné, aby na jednej strane premiér Slovenskej republiky Robert Fico chcel navštíviť Ruskú federáciu 9. mája a podávať ruky Putinovi a na druhej strane, aby Slovensko posielalo vojakov na hranice s Ruskou federáciou," uviedla pred hlasovaním šéfka kancelárie predsedu SNS Zuzana Škopcová.
Proti hlasovalo šesť poslancov klubu SNS, Peter Kotlár sa zdržal a Dušan Muňko za návrh zahlasoval. Ten je však členom strany Smer, klub SNS posilnil len preto, aby v parlamente po odchode Rudolfa Huliaka, Ivana Ševčíka a Pavla Ľuptáka v októbri 2024 nezanikol.
Proti bol aj Miroslav Radačovský, ktorý poslanecký sľub zložil iba v utorok a nastúpil na miesto Rudolfa Huliaka, no zatiaľ nevstúpil do žiadneho z poslaneckých klubov koalície.
Návrh však parlament napriek odporu SNS schválil väčšinou až 145 137 poslancov, za návrh hlasovali aj opoziční poslanci.
V mnohonárodnej brigáde NATO v Lotyšsku bude v tomto roku pôsobiť do 155 slovenských vojakov.
Ako v materiáli vysvetlilo ministerstvo obrany, ktoré návrh predložilo, počas samitu hláv štátov a predsedov vlád členských krajín NATO v Madride 2022 bol odsúhlasený prechod zo súčasných bojových skupín NATO na pozemné zoskupenia do veľkosti brigády.
Transformuje sa preto aj bojová skupina posilnenej predsunutej prítomnosti v Lotyšsku, v ktorej v súčasnosti pôsobí do 152 príslušníkov Ozbrojených síl.
SNS zároveň odmietla podporiť aj návrh zákona o niektorých opatreniach na zvýšenie odolnosti Slovenskej republiky v oblasti obrany a bezpečnosti a o brannej povinnosti z dielne ministerstva obrany.
Nepáči sa jej, že by mal byť založený Žandársky zbor, ktorý by mohol pomáhať polícii pri udržiavaní verejného poriadku.
Slovo žandárstvo podľa nej "pripomína predpisy rakúskej monarchie a je spojené s totalitným prístupom voči slovenskému národu".

SNS však pripustila, že zákon môže byť dobre mienený, ale pri hlasovaní o bode sa v pléne parlamentu zdrží.
"Minister obrany Robert Kaliňák by sa mal zamyslieť skôr nad zavedením základnej vojenskej služby," uviedla riaditeľka kancelárie predsedu SNS.
Parlament napokon tesne posunul návrh zákona do druhého čítania. Za bolo 73 zo 145 prítomných poslancov vrátane Národnej koalície. Klub SNS pri hlasovaní o ňom nebol jednotný.
Andrej Danko a ďalší piati poslanci návrh ministra Kaliňáka nepodporili. Peter Kotlár a Dušan Muňko za nich zahlasovali.
Koalícia je podľa PS zlepencom
Koalícia je podľa opozičného hnutia Progresívne Slovensko naďalej zlepencom, čo dokazuje aj fakt, že v nej neexistuje dohoda na základných bezpečnostných otázkach štátu, vyhlásil v reakcii na neochotu poslancov SNS predseda PS Michal Šimečka.
"Andrej Danko zrejme preto, lebo bol ponížený, zrejme preto, lebo mu zobrali ministerstvo športu, tak sa zaťal a naozaj v dôležitej otázke národnoštátnych záujmov nepodporí vládu," uviedol Šimečka pred hlasovaním o vyslaní vojakov do mnohonárodnej brigády NATO v Lotyšsku.
Šimečka sa plánuje na okrúhlom stole k bezpečnosti u prezidenta SR Petra Pellegriniho v stredu pýtať predstaviteľov koalície, ako chcú pre Slovensko zabezpečiť bezpečnosť.
Opozičná SaS plánuje na stretnutí u prezidenta prezentovať závery opozičného okrúhleho stola.
"Stretnutie ukázalo jednotu v kľúčovej téme, ktorá presahuje stranícke rozdiely. Je to signálom, že opoziční predstavitelia považujú obranyschopnosť Slovenska a Európy za svoju prioritu," uviedol predseda SaS Branislav Gröhling.

Beata
Balogová
