SME

Hnutie Slovensko podalo návrh na odvolanie Kaliňáka pre zatajenie vily v Chorvátsku

Kaliňák tvrdí, že chcel chrániť rodinu.

Načítavam video...

BRATISLAVA. Opozičné hnutie Slovensko vyzbieralo vyše 30 podpisov od poslancov Národnej rady potrebných na podanie návrhu na odvolanie ministra obrany Roberta Kaliňáka.

Návrh na iniciovanie mimoriadnej schôdze k odvolávaniu podali v stredu. Podľa rokovacieho poriadku by sa mala schôdza konať do siedmich dní.

Hnutie žiada Kaliňákov odchod, pretože v majetkovom priznaní neuviedol vlastníctvo vily v Chorvátsku.

Zákon podľa lídra hnutia Slovensko Igora Matoviča hovorí, že verejný funkcionár nesmie pri výkone svojej funkcie uprednostniť osobný záujem pred verejným záujmom.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Kaliňák vysvetľuje vilu v Chorvátsku. Minister tvrdí, že si na ňu zarobil Čítajte 

Pripomenul, že Kaliňák uprednostnil osobný záujem, keď úmyselne neuviedol vlastníctvo vily v majetkovom priznaní, pretože chcel podľa vlastných slov chrániť súkromie rodiny.

Minister už skôr vysvetlil, že nehnuteľnosť kúpila jeho manželka a dodal, že jeho príjmy plne pokrývajú hodnotu tejto nehnuteľnosti.

Podľa šéfky výboru pre nezlučiteľnosť funkcií Veroniky Remišovej (Slovensko, Za ľudí, KÚ) je zjavné, že ústavný zákon, ktorý Kaliňákovi ukladá povinnosť uviesť majetok v majetkovom priznaní, porušil úmyselne.

Kaliňák tvrdí, že Remišová zneužila právomoc šéfky výboru, keď využila utajované informácie na politický prospech, lebo o nich informovala na tlačovej konferencii.

Súvisiaci článok Smer navrhne odvolať Remišovú z čela výboru. Tvrdí, že porušila zákon, no nepovedal v čom Čítajte 

Predseda výboru by podľa neho nemal zneužívať informácie, ktoré sú utajené, a ak zistí pochybenie, má zvolať výbor, ktorý by mal byť v neverejnom režime, a až následne informovať o výsledkoch.

SkryťVypnúť reklamu

Remišová opakovane hovorí, že nikdy žiadne informácie o majetkových pomeroch rodinných príslušníkov nevynášala a Kaliňák sa k vlastníctvu priznal verejne sám. Minister avizuje v tejto súvislosti trestné oznámenie.

Poslanci Smeru zase navrhujú odvolať Remišovú z postu šéfky výboru. Remišová tiež informovala, že na výbor bol doručený podnet od Kaliňáka na jej osobu a hrozí jej pokuta v podobe 12 platov, čo označila takisto za pomstu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  2. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  3. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  5. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu
  6. eFleet Day 2025: Poznáme program a prezentujúcich
  7. S Kauflandom môže pomôcť každý, štartuje zbierka potravín
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom
  1. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  2. BENU otvorila v Košiciach lekáreň aj v Auparku
  3. Jedinečný koncert EURYTHMICS v Bratislave
  4. LOVESTREAM Festival oznamuje prvú vlnu interpretov
  5. Knižnice získavajú novú príležitosť
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Slováci oddnes nakupujú exotiku s BUBO za 50%. 8 757
  2. Pravda o 50 % zľavách BUBO? Koľko ich vlastne je? 7 914
  3. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 7 784
  4. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 5 288
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 4 869
  6. Ísť do kúpeľov je IN 4 745
  7. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 530
  8. Vypite bar s ministrom, teraz za polovičnú cenu 4 420
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Nórsky útočník Manchestru City Erling Haaland.

Incident sa stal pred domácim zápasom Premier League proti Southamptonu.


Reuters
Daria Kasatkinová.

Svetová dvanástka Rusko nenavštívila už viac ako dva roky.


Reuters
Hokejisti Spišskej Novej Vsi.

O postupe Zvolena rozhodla podľa Kudrnu trpezlivosť.


TASR
Americká krasokorčuliarka Alysa Liuová oslavuje zisk zlata na MS v krasokorčuľovaní 2025.

Devätnásťročná Američanka vo veku 16 rokov nečakane ukončila kariéru, no pred rokom sa ku krasokorčuľovaniu vrátila.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu