BRATISLAVA. Zvolenie Richarda Rašiho za predsedu Národnej rady je zavŕšením náročnej cesty vedúcej k stabilizácii vládnej koalície.
Zvolenie šéfa parlamentu 79 hlasmi zároveň znamená, že vládna koalícia sa vracia do pôvodných koľají.
Uviedol to po vyhlásení výsledkov voľby predseda vlády Robert Fico.
Dôležitý symbol
„Pán predseda, v mene všetkých poslancov za Smer veľká gratulácia a teším sa na spoluprácu tak s tebou, ako aj s pánom prezidentom,“ uviedol.
Predseda Hlasu a minister vnútra Matúš Šutaj Eštok je presvedčený, že nový predseda parlamentu spĺňa morálne, profesionálne aj odborné vlastnosti na túto pozíciu.
Voľba šéfa parlamentu je podľa neho dôležitý symbol pre ďalšie pokračovanie koalície.
„Môžeme ho nazývať aj akýmsi reštartom a verím, že od dnešného dňa už nebudeme riešiť naše vnútorné problémy,“ uviedol.
Predseda koaličnej SNS Andrej Danko Rašimu praje, aby bol rovnako dobrým predsedom parlamentu, ako bol Pavol Paška.
Raši sa poďakoval všetkým poslancom, ktorí odovzdali svoj hlas v jeho prospech.
„Aj ako predseda NR SR som len jedným zo 150 poslancov, nebudem vedieť zabrániť všetkým výstrelkom, útokom niektorých poslancov, ale viem vám však sľúbiť, že ja sa budem venovať práci pre ľudí. Budem stáť na strane zákonnosti a budem sa snažiť viesť rokovania parlamentu tak, aby prioritou Národnej rady bolo zlepšenie života ľudí na Slovensku,“ vyhlásil.
Raši sľúbil, že bude presadzovať zodpovedný sociálny dialóg. Chce zároveň urobiť všetko preto, aby bol parlament stabilizujúcim prvkom nielen v politike, ale aj v spoločnosti.

Prezident Peter Pellegrini víta, že Slovensko má opäť troch riadne zvolených najvyšších ústavných činiteľov. "Blahoželám novozvolenému predsedovi NR SR Richardovi Rašimu," uviedol prezident.
Podotkol, že sa teší na vzájomnú spoluprácu v prospech všetkých ľudí na Slovensku.
Námietky opozície
Opoziční poslanci zasa tvrdia, že pri voľbe bola narušená jej tajnosť. Jeden z overovateľov za koalíciu mal totiž každý lístok pred odovzdaním skontrolovať. Uviedli to pre novinárov po hlasovaní opoziční poslanci.
Hovorí to podľa nich o tom, že ani v rámci koalície si poslanci navzájom nedôverujú. Považujú to za narušenie princípu slobodnej voľby.
„Vzhľadom na to, že poslanec Šimko za Hlas ako overovateľ pri tajnej a slobodnej voľbe kontroloval každý jeden volebný lístok pred vhodom do urny, máme za to, že voľby neprebehli ani tajne a slobodne,“ povedala po hlasovaní Zuzana Mesterová (PS).
Svoju námietku vzniesli do zápisnice, ako overovatelia za opozíciu ju odmietli podpísať. Opozícia žiada, aby sa zišiel ústavnoprávny výbor a posúdil, či voľba prebehla v súlade s pravidlami.
Podpredseda parlamentu Tibor Gašpar (Smer) v pléne Mesterovej odpovedal, že volil slobodne a tajne. „Jediný, kto sa mi snažil narušiť tajnú voľbu, bola poslankyňa Mesterová,“ skonštatoval. Aj Zuzana Plevíková (Smer) tvrdí, že lístky nikto nekontroloval.
Aj Veronika Remišová (Slovensko, Za ľudí, KÚ) upozornila, že šéf parlamentu nebol zvolený v súlade s tajnou voľbou. „Richard Raši bol zvolený podvodom. Jeho voľba je ukážkou toho, že na vysokú štátnu funkciu nemusíte mať ani schopnosti, ani charakter,“ uviedla Remišová v stanovisku.
Opozícia tvrdí, že bola narušená tajnosť voľby
Iba koaliční poslanci
Na stredajšej tajnej voľbe sa zúčastnili len koaliční poslanci. Zvolený predseda Richard Raši získal všetkých 79 hlasov zo 79 prítomných poslancov.
Táto funkcia bola neobsadená od apríla 2024, keď vtedajší šéf parlamentu Peter Pellegrini zvíťazil v prezidentských voľbách. Riadením NR SR bol poverený Peter Žiga (Hlas).
Post predsedu parlamentu patrí podľa koaličnej zmluvy Hlasu. Voľba sa mesiace odkladala, keďže v koalícii nebola úplná dohoda na podpore jedného kandidáta.
Raši sa do parlamentu vrátil po odchode z čela ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie.
Vo funkcii ho nahradil Samuel Migaľ (nezávislý).