BRATISLAVA. Minister zdravotníctva Kamil Šaško (Hlas) chce, aby bola do konca roka prijatá legislatíva, ktorá deťom zabezpečí právo na prítomnosť sprevádzajúcej osoby počas hospitalizácie.
Nariadil pripraviť návrh potrebných zmien, ktorý by chcel predložiť na najbližšiu riadnu schôdzu Národnej rady SR. Uviedol to na štvrtkovej tlačovej konferencii.
Návrh potrebných zmien
"Ja z tohto miesta chcem potvrdiť, že som poprosil kolegov, aby v spolupráci so zástupcami pacientskych organizácií pripravili konkrétny návrh legislatívneho riešenia. A ja mám zásadnú ambíciu, aby táto legislatíva bola predložená už na najbližšiu schôdzu tak, aby ešte tento rok sme to aj legislatívne dosiahli. Ja osobne na to veľmi tlačím a som presvedčený, že sa nám to aj podarí naplniť," povedal Šaško.
Minister vo februári deklaroval, že chce riešiť otázku prítomnosti rodiča v nemocnici počas hospitalizácie dieťaťa. Zdôraznil, že prítomnosť rodiča nielenže znižuje stres dieťaťa, ale poskytuje aj praktickú podporu zdravotníckemu personálu.
Asociácia na ochranu práv pacientov (AOPP) SR, ktorá na potrebu legislatívneho ukotvenia tohto práva poukazuje dlhodobo, ambíciu šéfa rezortu privítala. Zároveň odporučila zavedenie primeraného prechodného obdobia na zavedenie tejto povinnosti pre zdravotnícke zariadenia.
Výstupy Kotlára sa mu nepáčia
Ministrovi Šaškovi (Hlas) sa nepáčia výstupy splnomocnenca vlády SR pre preverenie procesu riadenia a manažovania zdrojov počas pandémie COVID-19 Petra Kotlára v súvislosti s vakcínami proti COVID-19.
Neprospievajú podľa neho budovaniu dôvery voči lekárom. Zároveň zdôraznil, že vždy bude podporovať zdravotníkov, vedu a modernú medicínu. Minister to uviedol v reakcii na novinárske otázky.
„Mojou úlohou je, aby tá dôvera voči zdravotníkom bola budovaná, takže ja akékoľvek iné úvahy odmietam,“ dodal šéf rezortu. Zdôraznil, že nikdy nedopustí, aby ktokoľvek dehonestoval prácu zdravotníkov, ktorí počas pandémie nasadzovali vlastné životy za životy iných. Avizoval tiež piatkové (28. 3.) stretnutie na ministerstve, „z ktorého odíde vážny odkaz na podporu faktov a modernej medicíny.“
Minister tiež v reakcii na otázku uviedol, že sa k zisteniam splnomocnenca o vakcínach vyjadriť nevie, pretože jeho analýzu nevidel.
„Videla to jedna osoba na Slovensku, pán generálny prokurátor, čiže ja sa nemám k čomu vyjadrovať,“ skonštatoval. Považuje za dôležité, že k problematike vznikne odborná pracovná skupina. „Ja si myslím, že to je dobré na možnože upokojenie rozporov, lebo máme tu určité tábory. Je dôležité, že vznikne relevantná, ak chcete, oponentúra, ktorá verím, tie tézy, ktoré boli stanovené, uvedie na pravú mieru,“ poznamenal.
Vláda uplynulú stredu zobrala na vedomie ústnu informáciu Kotlára o výsledkoch analýzy retenčných šarží vakcín proti koronavírusu. Kabinet zároveň uložil ministrovi zdravotníctva zriadiť pracovnú skupinu, ktorá má do 31. júla vypracovať odborné stanovisko a preskúmať možnosti potenciálnych opatrení v súvislosti s informáciou splnomocnenca o výsledkoch analýzy vakcín.
Kotlár ešte predtým o výsledkoch analýzy informoval verejnosť a generálneho prokurátora Maroša Žilinku. Potvrdila podľa neho, že všetky testované šarže vakcín sú schopné meniť ľudskú DNA, čo môže viesť k vzniku viacerých závažných ochorení.