BRATISLAVA. Ešte pred letom by mala nová Rada STVR, už aj vrátane poradcu premiéra Fica a stíhaného advokáta Davida Lindtnera, zvoliť generálneho riaditeľa telerozhlasu.
Bývalého bratislavského sudcu obžalovaného z korupcie, ktorý pracoval aj na rozsiahlej koaličnej novele Trestného zákona ministra Borisa Suska (Smer), vlani do rady prekvapivo navrhlo občianske združenie Šarišan folk art.
Združenie fungujúce popri známom folklórnom súbore Šarišan slúži pre potreby súboru a pripravovalo napríklad cezeň aj jeden z veľkých projektov.
Lindtnera do Rady STVR za združenie navrhol jeho vtedajší štatutár a zároveň organizačný vedúci súboru Jozef Karahuta, čo denníku SME v auguste septembri potvrdil.
"Bolo mi poradené, že tak bude dobre," opisoval bez toho, aby povedal, kto mu nomináciu odporučil. Na otázku, či poradcu premiéra predtým poznal, odpovedal len nekonkrétne, že "vie, o koho ide" a že mu Lindtnera odporúčali "známi v oblasti kultúry".
V ďalšom telefonáte o desať minút už tvrdil, že si spomenul, ako Lindtner jeho firme v minulosti poskytoval právne poradenstvo, a že ho považuje za odborníka. Naznačoval, že šlo o obdobie spred "desiatich, piatich rokov". Lindtner pôsobil ako sudca do jesene 2020.
Karahuta, ktorý v súbore Šarišan pôsobil roky, od januára už nevedie občianske združenie. Podľa webu súboru už nie je ani organizačným vedúcim.
V piatok neodpovedal na otázky, prečo skončil, s tým, že "na túto tému sa už nechce rozprávať". Viac nechcel povedať ani k zvoleniu Lindtnera do rady.
Viacerí ľudia z vedenia súboru, s ktorými sa denník SME zhováral, vravia, že o zámere navrhnúť Lindtnera nevedeli a svojím konaním ich kolega zaskočil.
Súbor sa dištancoval
Ešte koncom januára sa folklórny súbor Šarišan na facebooku dištancoval od "bývalých kolegov", ktorí "neváhali pre svoje osobné záujmy zneužiť meno nášho súboru".
V tom čase už Karahuta v združení ani vo vedení súboru nebol.
Pod statusom je podpis "Vedenie Folklórneho súboru Šarišan". Nikoho konkrétneho nemenuje, no v príspevku je pridaný aj odkaz na článok SME z augusta 2024, v ktorom Karahuta priznal, že Lindtnera navrhol.
Odkazuje aj na článok Denníka N o nominantoch ministerky kultúry za SNS Martiny Šimkovičovej do Rady Fondu na podporu umenia, neznámych a bez zákonom vyžadovanej odbornej spôsobilosti.
Medzi nimi bola aj Adriána Tomičová, učiteľka na prvom stupni základnej školy, ktorá si v životopise uviedla ako prax aj účinkovanie vo folklórnych súboroch vrátane Šarišanu. Po vymenovaní do rady, aj spolu s ďalšími nominantmi ministerstva, jej zasadnutia opakovane ignorovala, čo znefunkčňovalo fond.
"Za 58 rokov existencie prešlo súborom viac ako 2000 členov, umelcov, účinkujúcich, ktorí sa snažili nielen umelecky rásť, ale aj rozdávať radosť na javisku a zachovávať naše tradície," píše Šarišan. "O to viac sme smutní, rozčarovaní a nahnevaní, že sa nájdu medzi nami bývalí členovia, ktorí neváhajú použiť meno nášho súboru na osobné, prípadne politické ciele... Preto sa od týchto bývalých členov dôrazne dištancujeme."
Štatutárom občianskeho združenia, ktoré pod vedením Karahutu nominovalo Lindtnera do Rady STVR, je dnes Ľubomír Šimčík, ktorý začal so Šarišanom vystupovať ešte v roku 1970 a bol v ňom aj primášom.
Aj Šimčík hovorí, že Karahuta konal "z vlastného rozhodnutia z pozície vtedajšieho šéfa". Vraví však, že jeho koniec vo vedení súboru a v združení podľa neho s nomináciou do Rady STVR nesúvisí a "odišiel z vlastného rozhodnutia pre programové dôvody".
Súbor aj dve občianske združenia, ktoré pri ňom fungujú, sa budú podieľať na zriadení umeleckej školy, a Karahuta podľa Šimčíka "nemá také smerovanie vo svojej profesii".
Cyklo združenie aj klub otužilcov
Prax, keď nominantov na členov Rady STVR možno vybrať bez toho, aby sa neskôr zohľadňovalo, kto s návrhom prišiel, kritizovala členka parlamentného výboru pre kultúru a médiá Zora Jaurová z PS.
"Také občianske združenia si viem založiť do zajtrajška aj tri, a môžem nominovať kandidáta," hovorí poslankyňa.
Členov rady verejnoprávneho média mohli rôzne združenia či neziskovky z oblasti médií či práva, ale aj ochrany životného prostredia, ľudských práv alebo vzdelávania, navrhovať aj v minulosti.
Aj ďalších kandidátov zo zoznamu viac ako 44 mien navrhovali rôzne občianske združenia - napríklad parlamentom zvolenú kandidátku, bývalú dlhoročnú moderátorku a redaktorku Evu Koprenu nominovalo združenie Cyklo green park z Topoľčian, nezvoleného kandidáta Petra Babjaka občianske združenie Ľadové labute - Klub otužilcov Čaňa.
Rada STVR však získala po 13 rokoch po zmenách presadených vládnou koalíciou oveľa silnejšie právomoci - vrátane voľby aj odvolávania šéfa verejnoprávneho média. Predtým ho volil priamo parlament.

Beata
Balogová
