Slintačka sa zatiaľ nešíri ďalej, nie je potvrdená žiadna ďalšia farma s nákazou. Autor: TASR
BRATISLAVA. V jednej z obcí postihnutých slintačkou a krívačkou, Lúči na Ostrove, pred pár dňami obyvatelia protestovali proti usmrcovaniu ich domácich zvierat. Namiesto zabíjania žiadali karanténu.
Keď pred 50 rokmi Slovensko naposledy zasiahla slintačka, nezabíjali celé chovy, ale niektoré kravy liečili. Ľudia sa pýtajú, prečo je to teraz inak.

Zlikvidované majú byť podľa nariadenia hlavného veterinárneho lekára Martina Chudého kravy, ovce, kozy a prasatá v okruhu troch kilometrov od farmy, kde sa našla nákaza.
Témy sa chytili aj niektorí politici. Najskôr o nezabíjaní hovoril koaličný Hlas. V piatok sa podobne k téme vyjadrili niektorí opoziční poslanci.
Pred Úradom vlády podvečer dokonca protestovali nespokojní farmári proti opatreniam. Približne dvesto ich hovorilo o karanténe.
Hrozili by nám sankcie
Minister pôdohospodárstva Richard Takáč zo Smeru tvrdí, že sa riadi odporúčaním odborníkov.
Nie je to však len stanovisko našich veterinárov. Aj Európska komisia silne odporúča, že ak chce Slovensko zabrániť šíreniu nákazy, mali by zabiť všetky párnokopytníky v okruhu troch kilometrov. Opatrenie vyplýva z pravidiel zavedených v Únii na základe dohody členských štátov a odborníkov Európskej komisie.
V posledných dňoch na Slovensku odborníci z eurokomisie skúmali, či slovenské úrady urobili všetko, čo bolo potrebné na zabránenie šíreniu nákazy.