SME

Raši na oslavy konca 2. svetovej vojny do Moskvy s Ficom nepôjde

Prvá zahraničná cesta nového šéfa parlamentu by mala viesť do Česka.

Richard Raši.Richard Raši. (Zdroj: SME - Marko Erd)

BRATISLAVA. Nový predseda Národnej rady Richard Raši z Hlasu na oslavy konca druhej svetovej vojny do Moskvy s predsedom vlády Robertom Ficom zo Smeru nepôjde.

Prvá zahraničná cesta nového šéfa parlamentu by podľa neho mala viesť do Česka. Raši to vyhlásil v diskusnej relácii STVR Sobotné dialógy.

„Pána predsedu vlády sprevádzať nebudem, ale je to jeho výsostné rozhodnutie, ktoré deklaroval dopredu. Je to jeho jasný postoj a túto cestu aj uskutoční,“ uviedol Raši.

Súvisiaci článok Prezident rokoval s lídrami strán, vyslanie vojakov na Ukrajinu odmietajú Čítajte 

Opozičný poslanec a predseda strany SaS Branislav Gröhling nevie, kto by na Červené námestie k Vladimirovi Putinovi chcel ísť.

SkryťVypnúť reklamu

„Je to človek, na ktorého pokyn zabíjajú nevinných ľudí,“ pripomenul s tým, že Rusko je agresor, ktorý sa snaží zabrať cudzie suverénne územie.

Zvyšovanie výdavkov na obranu

Predseda parlamentu deklaroval, že bezpečnosť Slovenska je a bude jednou z nosných tém bez ohľadu na to, aká politická garnitúra je aktuálne pri moci.

Raši ocenil, že prezident Peter Pellegrini zvolal a zorganizoval okrúhly stôl parlamentných strán k obrane.

Súvisiaci článok Slovensko potrebuje zvýšiť obranyschopnosť, tvrdí Grendel. Kaliňák si podľa neho rieši len biznis Čítajte 

Hnutie Slovensko, ktoré na stretnutie pozvané nebolo, považuje za deštruktívny prvok v opozícii aj v koalícii, dodal, že nie je alternatívou. „Bola pozvaná konštruktívna časť opozície a nie deštruktívna,“ vyhlásil.

Z Gröhlingových vyjadrení vyplýva, že na stretnutí u prezidenta boli predmetom rokovania najmä výdavky na obranu.

SkryťVypnúť reklamu

SaS podľa neho zastáva postoj, že Slovensko potrebuje plán rozvoja obranných síl, ale aj plán zvyšovania výdavkov, o ktorom sa dá diskutovať. Zdôraznil však, že bez fungujúcej ekonomiky štátu to nejde.

Súčasný minimálny limit - dve percentá hrubého domáceho produktu - považuje za základ. Dodal, že jeho strana je jediná, ktorá odmieta do týchto výdavkov zaradiť projekty na duálne, vojensko-civilné využitie.

Takáč má dôveru vlády

Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Richard Takáč zo Smeru má pri manažmente slintačky a krívačky (SLAK) plnú dôveru slovenskej vlády, tvrdí Raši.

„Som rád, že eurokomisár, ktorý je zodpovedný za poľnohospodárstvo, povedal, že všetko, čo bolo urobené zo strany vlády a najmä zo strany pána ministra pôdohospodárstva Richarda Takáča, bolo urobené včas a primerane. Pán Richard Takáč má plnú dôveru vlády,“ podčiarkol Raši.

SkryťVypnúť reklamu

Predseda Národnej rady pripomenul, že na Slovensku bol eurokomisár pre pôdohospodárstvo nielen preto, aby Únia vedela koordinovať postup proti šíreniu SLAK, ale aj preto, aby vedela pomôcť aj finančne.

„Keď počúvam slová, že vláda pre to urobila všetko, čo sa dalo urobiť, tak neviem, či žijeme v dvoch rozdielnych svetoch. Dva, resp. tri týždne sa odvtedy, keď Maďarsko oznámilo, že má túto nákazu, toto ohnisko, tak sa tu nič nedialo,“ oponoval Gröhling.

„Vyčítam, že vláda preventívne nič nekonala. Riešili sami seba, riešili voľbu pána Rašiho (za predsedu Národnej rady) a svoje 'fleky' a podobné veci. Kašlali na ľudí, kašlali na farmárov,“ zdôraznil k manažovaniu SLAK opozičný poslanec.

Gröhling doplnil, aby predseda vlády urobil niečo pre to, aby automobilky na Slovensku neboli postihnuté americkými clami.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa neho sa tri mesiace na Slovensku v uvedenej veci nič nedialo. O tom, že prezident USA chce zaviesť clá, Slovensko podľa Gröhlinga vedelo.

Protiruské sankcie stále rozdeľujú

Podľa Rašiho treba veriť, že eurokomisár Maroš Šefčovič bude o amerických clách rokovať ďalej. „Tu nejde iba o Slovensko, ale ide tu o celú Európsku úniu,“ poznamenal predseda parlamentu.

„Nemyslím si, že by Únia mala v súčasnej situácii zrušiť sankcie voči Rusku. Rusko je agresor, proti agresorovi treba bojovať, nemôžeme rušiť sankcie,“ doplnil na margo protiruských sankcií Gröhling.

„Doteraz, čo sa týka sankcií Únie, tak Slovenská republika ich nikdy neblokovala a vždy sme sankcie, tak ako sa európski lídri dohodli, podporili,“ upozornil Raši.

Ďalšie sankcie sa podľa Rašiho však nemôžu dotýkať iba Slovenska.

SkryťVypnúť reklamu

„Nemôžeme robiť to, že zastavíme peniaze pre Slovensko za tranzitné poplatky, za prívod plynu cez Ukrajinu, a potom ten istý plyn platíme oveľa drahšie, lebo nám ten istý ruský plyn príde dookola na Slovensko. A dokonca ho posielame ešte na Ukrajinu. Uplatňujeme sankcie a obmedzenia a potom my, Slovenská republika, na to najviac doplácame,“ podčiarkol Raši.

Raši podľa svojich slov súčasného guvernéra Národnej banky Slovenska (NBS) Petra Kažimíra považuje za erudovaného, nespochybniteľného odborníka, ktorý je stopercentným guvernérom NBS.

„Som presvedčený, že pre Slovensko, pre túto odbornú inštitúciu a jej reprezentáciu v Európe, je Peter Kažimír naozaj tým najlepším príkladom,“ dodal Raši.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  2. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  3. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  5. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  6. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  8. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu
  1. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  6. BENU otvorila v Košiciach lekáreň aj v Auparku
  7. Jedinečný koncert EURYTHMICS v Bratislave
  8. LOVESTREAM Festival oznamuje prvú vlnu interpretov
  1. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 674
  2. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 6 382
  3. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 5 895
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 365
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 243
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 069
  7. Ísť do kúpeľov je IN 4 797
  8. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 579
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Jakub Menšík s trofejou pre víťaza turnaja ATP Masters 1000 v Miami 2025. Pri ňom stoja jeho rodičia Kateřina a Michal.

Vo finále v Miami senzačne zdolal Djokoviča.


Reuters
Zľava Lukáš Urban, brankár Igor Čupryna a Nemanja Živkovič v zápase MŠK Považská Bystrica - Tatran Prešov v 7. kole nadstavby Niké Handball extraligy.

Tatran Prešov si po víťazstve nad Považskou Bystricou upevnil líderskú pozíciu.


Hlavný tréner AS Trenčín Ivan Galád.

(Ne)tradičné zhrnutie kola futbalovej Niké ligy.


Richard Hanzlík
Slovenský futbalista Stanislav Lobotka vo farbách SSC Neapol.

Na problémoch Slováka sa podpísal nahustený program.


SITA
SkryťZatvoriť reklamu