SME

Ombudsman našiel jedenásť prípadov policajného násilia, žiada mimoriadne vystúpenie

Dobrovodský tvrdí, že káuz neubúda.

BRATISLAVA. Na Slovensku sa stáva, že zadržaní skončia v malých celách, policajti im odoberajú dioptrické okuliare, hodinky, nedovolia im telefonovať s rodinou, či ich nútia vyzliecť sa donaha.

Polícia zneužíva svoju moc a ministerstvo vnútra pod vedením Matúša Šutaja Eštoka z Hlasu ignoruje návrhy, ako tomu zabrániť.

Verejný ochranca práv Robert Dobrovodský sa preto rozhodol využiť jednu zo svojich najsilnejších právomocí: žiada o vystúpenie pred poslancami parlamentu.

„Ak sa táto správa naplní aspoň na deväťdesiat percent, myslím si, že zabránime tomu najhoršiemu,“ povedal ombudsman pred novinármi.

SkryťVypnúť reklamu

Správa, ktorú vypracoval, dokumentuje prípady policajného násilia, ale aj podozrenia, že policajti svoje zlyhania kamuflujú tým, že v úradných záznamoch buď zákroky zatajujú, alebo vynechávajú podstatné fakty.

Prípad smrti 48-ročného Ľubomíra z novembra 2024 v Košiciach, ktorého policajt dva dni predtým dobil s použitím taktickej rukavice, bol pre Dobrovodského finálnym impulzom.

Predkladá množstvo príkladov, ktoré protirečia výrokom ministra a vedenia polície z jesene.

Vtedy zdôrazňovali, že zabitie Ľubomíra bolo "zlyhaním jednotlivca", nie systémovým problémom polície. Dobrovodský teraz ukazuje, že nejde len o ojedinelé zlyhania niekoľkých policajtov.

"Z hľadiska početnosti deklarovaných porušení základných práv z dlhodobého hľadiska neevidujem výrazný klesajúci trend," upozorňuje.

SkryťVypnúť reklamu

Bitka, týranie, urážky, chabé záznamy. Jedenásť zdokumentovaných prípadov

Dobrovodský na základe svojich zistení a tiež zdokumentovaných prípadov za jeho predchodkýň upozorňuje na "dôvodnú obavu", že v polícii nejde o "zriedkavé zlyhávanie jednotlivcov".

Konštatuje, že konanie policajtov má "systémový charakter", nezákonný postup proti ľuďom, ktorých zadrží, používa pravidelne a na celom území Slovenska.

Dobrovodský spomína jedenásť podrobnejšie zdokumentovaných prípadov, ktoré preveroval.

Denník SME oslovil aj policajné krajské riaditeľstvá, v ktorých pôsobnosti došlo k neprávosti voči zadržaným osobám. Na otázku, aké opatrenia prijali, neodpovedali a redakciu odkázali na policajné prezídium.

SkryťVypnúť reklamu

Prezídium sa so správou ombudsmana ešte neoboznámilo, informuje hovorca Roman Hájek. Neskôr dodáva, že polícia ku každému podnetu a porušeniu predpisu pristupuje „bezodkladne a zodpovedne“. Incidentom sa vraj snažia predchádzať pravidelnými školeniami a výcvikmi zameranými na „zvyšovanie profesionality a etiky vrátane správneho používania donucovacích prostriedkov“.

1. Smrť Ľubomíra po bitke (Košice, 2024)

"V extrémnych prípadoch, ako bol tento, môže intenzita zakázaného zaobchádzania vyústiť až do smrti človeka," tvrdí Dobrovodský o jednom z najbrutálnejších prípadov policajného násilia s následkom smrti, ktorý sa stal v novembri v Košiciach.

Na 48-ročného Ľubomíra, človeka bez domova, zavolali políciu pre krádež alkoholu. Policajti sa s ním najskôr zatvorili do miestnosti SBS v obchode.

SkryťVypnúť reklamu

Policajt Marek A. ho tam podľa videozáznamu bil, použil pri tom aj taktickú rukavicu. Policajná inšpekcia neskôr zistila, že Ľubomírovi spôsobil "viacpočetné zranenia hlavy, tváre a ďalších častí tela s následným opuchom mozgu ťažkého stupňa".

Zraneného previezli na policajnú stanicu v mestskej časti Nad Jazerom, kde mu privolali záchranku. Bitku policajti zatajili. Prišli na to zdravotníci, ktorí však do lekárskej správy napísali, že "Ľubomír opisoval pád na hlavu pri úteku a zranil sa". Táto verzia tiež nebola pravdivá.

Vtedajší policajný prezident Ľubomír Solák opísal, ako policajti do správy napísali, že Ľubomíra previezli na stanicu, kde mu prišlo nevoľno, preto privolali sanitku. Bitku ani použitie donucovacích prostriedkov nespomenuli.

SkryťVypnúť reklamu

Policajta Mareka A. v januári prepustili. Je vo väzbe, obvinený je aj jeho kolega Oliver I.

"Miera brutality tohto policajného zákroku a závažnosť jeho následkov boli jedným z hlavných dôvodov, pre ktoré som pristúpil k vypracovaniu tejto mimoriadnej správy," vysvetľuje v správe Dobrovodský.

2. Podozrenie na krvavý fľak po zásahu (Sečovce, 2023)

Do izieb vtrhli policajti v čiernych uniformách s kuklami. Kričali a nariadili všetkým presun do spoločenskej miestnosti, kde si museli dať ruky nad hlavu a policajti ich prehľadávali.

Viacerí ľudia "zhodne a hodnoverne" opisovali aj použitie fyzickej sily, ktoré zahŕňalo strkanie, kopanie a údery obuškami, pričom údajne došlo aj k zraneniam.

Takto Dobrovodský píše o zásahu cudzineckej polície v Sobranciach, kde je útvar policajného zaistenia pre cudzincov.

SkryťVypnúť reklamu

"Ako dôkaz uvádzali krv na stene v spoločenskej miestnosti," tvrdí správa. Nepodarilo sa však overiť, či skutočne išlo o krv a akého je pôvodu.

Polícia marila Dobrovodského snahu o prešetrenie prípadu aj tým, že nedovolila vypočuť zasahujúcich policajtov. Poukazuje aj na chýbajúce kamery policajtov, ktoré by inak pomohli prípad objasniť.

3. Tri dni so zlomenými pätami (Bratislava, 2021)

V improvizovanej zamrežovanej miestnosti s lavicou na sedenie, bez toalety, prežil zadržaný muž na policajnom oddelení v bratislavskej mestskej časti Podunajské Biskupice niekoľko dní. Nemohol sa pritom hýbať - mal zlomené päty.

"Nebol schopný chôdze a nevedel sa udržať ani na barlách. Pri presune k služobnému autu ho preto policajti prenášali na rukách," opisuje Dobrovodský. Rovnako ho nosili na toaletu, inak celý čas len ležal na lavici.

SkryťVypnúť reklamu

"V tomto prípade som konštatoval porušenie práva na osobnú slobodu a práva nebyť podrobený neľudskému a ponižujúcemu zaobchádzaniu," tvrdí ombudsman. Miestnosť, v akej zadržaného držali, nie je legálna cela.

4. Zranenia pri plánovanom zatýkaní (Banská Bystrica, 2020)

Vyškolení policajti vyrazili v roku 2020 zatýkať neozbrojených ľudí, pričom policajti boli v početnej prevahe.

Krajské riaditeľstvo polície v Banskej Bystrici potom neunieslo bremeno dokazovania, že zákrok bol primeraný, tvrdí Dobrovodský. Údery do tváre v citlivej očnej oblasti nepovažuje za nevyhnutné a primerané.

"Postupom príslušníkov počas zásahu došlo k porušeniu práva na ochranu pred mučením, neľudským a ponižujúcim zaobchádzaním," znie záver vyšetrovania úradu.

SkryťVypnúť reklamu

5. Úradné záznamy nedokazujú nič (Bardejov, 2020)

Na ako dlho použili putá? Čo presne k ich použitiu viedlo? K podrobným odpovediam sa ombudsman v policajných záznamoch zo zákroku proti Rómom v Bardejove nedostal.

Konštatoval preto "vážne nedostatky".

6. Zamkli ich v sklade (Milhosť, 2019)

V júli 2019 pri policajnom zásahu v obci Milhosť pri Košiciach zadržali dvoch chlapcov a previezli ich na obvodné oddelenie.

„Počas prevozu mali byť vystavení fyzickým útokom zo strany policajtov a tie mali pokračovať aj na obvodnom oddelení,“ písal ombudsman vo výročnej správe za rok 2023.

Napadli aj príbuzné chlapcov, predviedli ich ako svedkyne. "Uviedli, že boli zamknuté v sklade, mimo dosahu kamier,“ píše Dobrovodský.

Po preverovaní prípadu dospel k záveru, že polícia porušila ich práva na ochranu pred mučením. Košické krajské riaditeľstvo polície súhlasilo s preškolením policajtov, ale odmietlo vyvodiť zodpovednosť.

SkryťVypnúť reklamu

7. Rizikoví policajti v Čani pri Košiciach

Išlo o opakovaný prípad z obvodného oddelenia v obci Čaňa. Proti neplnoletej "intoxikovanej" žene policajti použili donucovacie prostriedky, čo však nezdokumentovali.

Verzia policajtov znela, že ženu našli ležať na zemi, preto k nej zavolali záchranku. Policajti tvrdili, že žena búchala hlavou o zem a rozhadzovala rukami, preto jej pridržali ruky pri tele.

Na vyžiadanie záchranárov ju vraj spútali putami a nohy jej pridržiavali - dôvodom vraj boli "záchvaty amoku". Policajti v správe zo zákroku napísali, že nepoužili donucovacie prostriedky.

"Toto tvrdenie však bolo v zjavnom rozpore s ich opisom udalostí," hovorí ombudsman. "Konštatoval som preto porušenie práva na ochranu pred zlým zaobchádzaním."

SkryťVypnúť reklamu

Úrad ombudsmana rozhodol, že na "najbližšom preškolení policajtov" budú prítomní aj zamestnanci úradu.

O školenie policajtov na tomto oddelení žiadal už pred týmto prípadom. Obvodné oddelenie tvrdilo, že "preškolenia sa realizujú pravidelne", čo však podľa Dobrovodského nemalo vplyv na praktický výkon policajtov.

8. Zadržanie – bitie, slzotvorný plyn, nejasné dôvody zásahu (2019)

Polícia nedokázala preukázať, že proti zadržanému nepostupovala nezákonne. Na ombudsmana sa obrátil muž, ktorý tvrdil, že policajti ho udierali a kopali, zatlačili mu na oči, použili proti nemu slzotvorný sprej a vyštiepili mu zuby.

Zaistený bol dva dni a donútili ho užiť preháňadlo, čím chceli policajti preveriť podozrenie na konzumáciu drog, tvrdil zadržaný.

SkryťVypnúť reklamu

Polícia v tomto prípade nepopierala, že použila donucovacie prostriedky, "avšak odmietla rozsah zranení", dokumentuje Dobrovodský. Policajti mali tiež nedostatky v úradných záznamoch.

9. Mučenie (2017)

Ešte predošlá ombudsmanka Mária Patakyová preverovala prípad, v ktorom proti zadržanému polícia údajne použila opakovane fyzické aj psychické násilie.

Z lekárskych správ vyplynulo, že podávateľovi boli spôsobené povrchové poranenia vlasatej kože hlavy, pomliaždenie hrudníka a prasknutý ušný bubienok.

Ombudsmanka informovala o závažnom porušení práv, proti policajtovi bolo vznesené obvinenie zo zneužívania právomoci v súbehu so zločinom mučenia.

Rovnaký občan čelil neprimeranému použitiu donucovania aj v ďalšom prípade už počas zadržania, čo bolo dokázané. V policajných záznamoch odhalil úrad ochrancu práv rozpory.

SkryťVypnúť reklamu

10. Spútali ho v nelegálnom priestore (Lučenec, 2016)

Lučeneckí policajti v roku 2016 držali dva dni človeka v nelegálnom priestore bez toalety a postele. Bol pritom po celý čas spútaný, tvrdil. Po prepustení lekár dokumentoval početné zranenia.

Zadržaný mal rozsiahle hematómy na pravej a ľavej ruke, na tvári, v oblasti obličiek a zo zadnej strany stehien, zlomeniny viacerých rebier, zlomenina priečnych výbežkov stavca, zlyhanie obličiek.

Policajti nedokázali preukázať, že k zraneniam nedošlo na policajnej stanici.

11. Domová prehliadka - zásah proti útlej žene

Keď polícia vykonávala domovú prehliadku, proti žene použila chvaty aj putá. Polícia tvrdila, že kládla pasívny odpor. Správa ombudsmana hovorí, že išlo o ženu vo vyššom veku a útlej postavy.

SkryťVypnúť reklamu

Polícia v správe nevysvetlila, čoho presne sa žena dopustila. Úradné záznamy mali vážne nedostatky.

Zo žiadneho úradného záznamu nebolo možné zistiť, ako dlho boli donucovacie prostriedky použité, záznamy neobsahovali dostatočné odôvodnenie, čo políciu viedlo k použitiu donucovacích prostriedkov. V záznamoch si policajti protirečili.

Dobrovodský ponúka súbor opatrení pre Šutaja Eštoka

Ombudsman požaduje zjednotiť postup pri používaní donucovacích prostriedkov, písaní policajných záznamov a umiestňovaní zadržaných do ciel.

Za príklad si vzal aj rakúsky model, kde zriadili na vyšetrovanie sťažností na políciu nezávislý orgán. Rakúski policajti môžu zasiahnuť do práv človeka len vtedy, ak na splnenie úloh nepostačujú iné prostriedky alebo menej invazívne alternatívy.

Problematické správanie a prístup policajtov by podľa Dobrovodského pomohlo odhaliť aj pravidelné monitorovanie a hodnotenie konfliktov. Navrhuje preto posilniť vnútorné kontroly aj pravidelné školenia pre policajtov.

SkryťVypnúť reklamu

Jedným z odporúčaní je zaviesť aj povinnosť vyhotovovať audiovizuálne záznamy vo výsluchových miestnostiach. Týkať sa má všetkých úkonov, pri ktorých policajti obmedzujú zadržaných na osobnej slobode. Ombudsman odporúča k vybaveniu policajtov pridať aj telové kamery.

Súvisiaci článok Na policajné násilie upozornil ombudsman Šutaja Eštoka už v januári. Všetky riešenia odmietol Čítajte 

Na policajné násilie upozorňuje Dobrovodský ministra Šutaja Eštoka vyše roka. Keď odporučil vzdelávanie pre policajtov o použití sily a donucovacích prostriedkov, ministerstvo mu odpísalo, že to nepovažuje za opodstatnené. O desať mesiacov neskôr policajt dobil 48-ročného Ľubomíra, ktorý zraneniam podľahol.

Dobrovodský po tragédii poskytol ministerstvu dvanásť systémových odporúčaní. Štátna tajomníčka Lucia Kurilovská ich neprijala. Problémom vraj nie sú postupy polície, ale ich nedôsledné dodržiavanie, k čomu podľa ministerstva prispieva aj preťaženosť policajtov.

SkryťVypnúť reklamu

Ministerstvo neskôr tvrdilo, že niektoré z ombudsmanových odporúčaní zapracovalo do interných predpisov. Napríklad policajná inšpekcia podľa neho po 30 rokoch preškolila 600 policajtov. V polícii pracuje približne 20-tisíc ľudí. Ministerstvo spomenulo aj pilotnú prevádzku 20 telových kamier, o ktorých sa hovorí už vyše desať rokov, od razie v Moldave nad Bodvou.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  2. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  7. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  8. BENU otvorila v Košiciach lekáreň aj v Auparku
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 10 701
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 949
  3. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 6 444
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 419
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 168
  6. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 5 764
  7. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 111
  8. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 594
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu