Premiér Robert Fico hovorí po mimoriadnom rokovaní vlády o boji proti nákaze slintačka a krívačka. Autor: SME/Dávid Zimmermann
BRATISLAVA. Policajtom budú pri zabezpečení verejného poriadku na vnútorných hraniciach Slovenska a strážených objektov v súvislosti so šírením slintačky a krívačky pomáhať aj vojaci.
Vyplýva to z návrhu na vyčlenenie profesionálnych vojakov, ktorý v pondelok schválila vláda.
"Vláda podľa zákona o civilnej ochrane obyvateľstva vyhlásila mimoriadnu situáciu v súvislosti s výskytom vysoko nákazlivého vírusu slintačky a krívačky na území Slovenskej republiky od 25. marca 2025 od 13.00 h. Vzhľadom na to, že sily a prostriedky Policajného zboru nepostačujú na plnenie úloh súvisiacich so zabezpečením verejného poriadku a strážených objektov, navrhuje sa vyčlenenie profesionálnych vojakov na plnenie úloh Policajného zboru," ozrejmil rezort obrany, ktorý za návrhom stojí.

Vojaci pomôžu do konca mája
Vyčlenení vojaci budú nasadení do spoločných hliadok s policajtmi. Budú pomáhať pri udržiavaní verejného poriadku v blízkosti všetkých bývalých hraničných priechodov s Maďarskom a vybraných hraničných priechodov s Rakúskou republikou a pri zabezpečovaní vybraných strážených objektov. Návrh hovorí o možnosti vyčlenenia vojakov do 31. mája tohto roka.
Vláda odobrila na výdavky spojené s opatreniami desať miliónov eur z kapitoly Všeobecná pokladničná správa v prospech kapitoly ministerstva vnútra.
Financie sú určené na úhradu výdavkov súvisiacich s úlohami a opatreniami civilnej ochrany počas vyhlásenej mimoriadnej situácie.
„Finančné prostriedky, ktoré budú vynaložené na úlohy a opatrenia civilnej ochrany počas mimoriadnej situácie, sa predpokladajú na sumu celkovo desať miliónov eur. Navrhuje sa tieto finančné prostriedky uvoľniť z kapitoly Všeobecná pokladničná správa v prospech kapitoly ministerstvo vnútra, následne zabezpečiť ich presun do rozpočtov dotknutých subjektov, podľa verifikácie výdavkov na úlohy a opatrenia civilnej ochrany, resp. vykonané záchranné práce,“ uvádza sa v materiáli.
Škody v desiatkach miliónov
Premiér Robert Fico po rokovaní vlády informoval, že strata stáda, ktoré má 1000 jedincov, bude podľa Fica stáť štát sedem až desať miliónov eur.
"Už teraz hovoríme, že ak dôjde k utrateniu 3500 jedincov, tak v Plaveckom Štvrtku pôjde o škody v hodnote 60 až 70 miliónov eur. A to ešte stále nevieme, čo bude ďalej, hoci opatrenia sú mimoriadne dôrazné," dodal premiér.
Premiér doplnil, že v rámci pondelkového telefonátu predsedníčku Európskej komisie Ursulu von der Leyenovú upozornil na to, že slintačka a krívačka rozšírením sa zo Slovenska a Maďarska môže vytvoriť problém v celej Európe.
"Sme veľmi blízko českých hraníc, sme veľmi blízko rakúskych hraníc. Preto som sa dohodol s predsedníčkou Európskej komisie, že v krátkom čase ju budem informovať o našich návrhoch, pokiaľ ide o kompenzácie. Už dnes hovoríme o škodách za 60 miliónoch eur a bude to podľa mňa ešte viac," uzavrel Fico.
Slovensko nákazu podľa Fica zvláda
Premiér si myslí, že napriek identifikácii nového ohniska v Plaveckom Štvrtku Slovensko zatiaľ túto nákazu zvláda. Rizika sú však podľa neho enormné.
„V prípade Plaveckého Štvrtku ide zjavne o prenos fyzickým kontaktom. Situácia nie je ľahká a výkriky na výmenu hlavného veterinára a zmiernenie pravidiel nie sú na mieste. Ak sa nám to rozlezie po Slovensku, tak nám kľakne celé poľnohospodárstvo. Opakujem že strata tisíc kusového stáda dobytka stojí 7 až 10 miliónov eur,“ povedal Fico.
Premiér tiež vyzval všetkých, aby nezneužívali túto tému.
„Je to strašné, ale tieto kroky sú nevyhnutné na záchranu situácie. My musíme garantovať bezpečnosť potravín. A všetkých, čo pochybujú o prijatých opatreniach, pozývam na úrad vlády na hostinu, aby si pochutili na takomto mäse, alebo mlieku,“ uzavrel Fico s tým, že postoj krízových opatrení a štábu v prijatých opatreniach podporuje.

Aké opatrenia sú vykonávané
V rámci vykonávaných úloh a opatrení sú vykonávané najmä činnosti na záchranu a ochranu života, zdravia osôb a záchranu majetku, ale aj činnosti na ich odsun z ohrozených alebo z postihnutých priestorov.
Súčasťou vykonávaných opatrení sú aj činnosti na zamedzenie šírenia a pôsobenia následkov mimoriadnej udalosti a vytvorenie podmienok na odstránenie jej následkov.
Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Richard Takáč zo Smeru ešte pred rokovaním vlády uviedol, že prináša technické riešenie z pohľadu nasadenia zložiek a väčšej kooperácie.
"Sú potrebné aj nejaké finančné zdroje - nakupuje sa dezinfekcia a s tým súvisiace rôzne kroky a opatrenia. Vyzývam zároveň na dodržiavanie všetkých opatrení aj samotných poľnohospodárov. Spoločne to musíme nejako zvládnuť," povedal Takáč.
Zákaz využívať lesy Vojenského obvodu Záhorie
Ministerstvo obrany SR vyhlásilo na území Vojenského obvodu Záhorie zákaz využívania lesov verejnosťou.
Ide o opatrenie na obmedzenie šírenia nákazy slintačky a krívačky. Informoval o tom vedúci tlačového oddelenia rezortu obrany Michal Bachratý.
MO ako orgán štátnej správy lesného hospodárstva pre vojenské lesy vyhlásilo zákaz v reakcii na pozitívny prípad slintačky a krívačky na farme v Plaveckom Štvrtku, ktorý je v blízkosti územia tohto vojenského obvodu.
Slintačka a krívačka
- Slintačka a krívačka je vysoko nákazlivá, akútna, horúčkovitá vírusová choroba hospodárskych zvierat s významnými ekonomickými dosahmi.
- Pre ľudí nepredstavuje nebezpečenstvo a nie je rizikom pre verejné zdravie.
- Konzumácia pasterizovaného mlieka a výrobkov z pasterizovaného mlieka, ako aj dostatočne tepelne upraveného mäsa a mäsových výrobkov je bezpečná.
- Ministerstvo zdravotníctva odporúča nakupovať mäso, mlieko a mliečne výrobky od predajcov, ktorí podliehajú pravidelnej kontrole potravín.
- Slintačka a krívačka sa len výnimočné prenáša na ľudí. Pre istotu treba však jesť pasterizované mlieko a uvarené mäso. Z domácich zvierat sa prenáša na kravy, prasatá, ovce a kozy. Psy a mačky nemôžu ochorieť, môžu však nákazu prenášať ďalej na srsti.