BRATISLAVA. Každý, kto chce na Slovensku pilotovať akýkoľvek dron s kamerou, musí od júla minulého roka urobiť najmenej jeden krok navyše.
Nová legislatíva stanovuje, ktorý dron stačí len zaregistrovať do štátnej databázy, kedy musí byť dron poistený, kedy vybavený špeciálnym identifikátorom, či ktorí piloti musia prejsť výcvikovým kurzom.
V praxi to prinajmenšom znamená, že pri kúpe dronu by mal pilot rátať s poplatkom navyše. Dá sa však na ňom ušetriť.
Kým sa nové pravidlá utriasli, sprevádzali proces viaceré nejasnosti a aj informácie na internete sa rôznia.
Denník SME zisťoval, ako si môže celý proces zjednodušiť obyčajný používateľ, ktorý chce dron využívať na súkromné účely, napríklad nakrúcať videá z výletov či z rodinných akcií.
Za porušenie nových povinností hrozia majiteľovi dronu sankcie vyplývajúce z leteckého zákona, hovorí René Molnár z Dopravného úradu. "Ak aj je držiteľom prevádzkového povolenia, môže mu byť povolenie aj obmedzené, pozastavené alebo zrušené." Vo vážnejších prípadoch prichádza do úvahy aj trestnoprávna zodpovednosť.
Dopravný úrad podľa Molnára už koná vo viacerých prípadoch aj v spolupráci s políciou. Priestupky súvisia najmä s prevádzkovaním dronov bez povinnej registrácie či s ich letmi nad zhromaždeniami ľudí.
Za porušenie zákazu letov s dronom nad oblasťami zasiahnutými slintačkou a krívačkou hrozí dnes pokuta 500 eur. Pri úmyselnom konaní je to až 3500 eur.
Odpovede na osem praktických otázok v súvislosti s prevádzkovaním dronov redakcia vypracovala v spolupráci s Václavom Michalčíkom z asociácie Mám dron:
- 1. O ktorých dronoch hovoríme
- 2. Koľko rokov musí mať pilot a kedy je dron hračka
- 3. Ako zaregistrovať dron
- 4. Kedy treba dron poistiť a kde sa to dá
- 5. Treba dron vybaviť diaľkovou identifikáciou?
- 6. Môže ten, kto všetko splnil, dron používať aj v zahraničí?
- 7. Aké obmedzenia platia v čase slintačky a krívačky
1. O ktorých dronoch hovoríme
Pre majiteľa malého dronu, ktorý fotografuje a nahráva video, je dôležitý údaj o jeho hmotnosti. Registráciu nepotrebuje iba dron s hmotnosťou menšou ako 250 gramov, ktorý nemá kameru. Ak má dron menej ako 250 gramov a má kameru, treba ho registrovať. Ide o kategóriu C0 - mala by byť uvedená na identifikačnom štítku. Majiteľ nepotrebuje žiadny výcvik. Stačí, ak si prečíta používateľskú príručku k dronu.
Drony s hmotnosťou od 250 gramov vyššie treba registrovať v každom prípade (kategória C1 a vyššie). Majiteľ okrem toho musí absolvovať online výcvikový kurz a skúšku.