SME

O nákaze na Záhorí informoval prvý český minister. Slovensko na slintačku reaguje pomaly

Česi vracali podozrivé kamióny na Slovensko.

V nedeľu na obed zverejnil český minister pôdohospodárstva Marek Výborný informáciu o podozrení na nové ohnisko nákazy slintačky a krívačky na Záhorí, 50 kilometrov o českých hraníc.

Slovenský minister Richard Takáč zo Smeru informáciu potvrdil až o pol ôsmej večer. Sedemhodinové časové okno otvára otázky, či Slovensko na kritickú situáciu reaguje dostatočne.

Experti Európskej komisie minulý týždeň zhodnotili slovenské opatrenia ako primerané. Na hraniciach a farmách sa však v uplynulých dňoch vyskytli prípady, ktoré naznačujú možné zlyhania. Opatrenia kritizuje aj opozícia.

SkryťVypnúť reklamu

„Reakcie Ficovej vlády sú najpomalšie v celom regióne. A ešte aj o tom, čo presadzujú - likvidáciu chovu v ohniskách nákazy -, sa vládne strany verejne hádajú,“ povedal líder opozičného PS Michal Šimečka.

Alojz Hlina zo SaS upozornil, že kým Česko a Rakúsko dovoz zo Slovenska hneď zastavili, u nás je podozrenie, že sa dovážalo mäso z Maďarska.

Zarážajúce podľa neho tiež bolo, že na hraničnom priechode v Medveďove aj po potvrdení nákazy chýbali brody. „Maďari, od ktorých to prišlo, mali sa vstupe do Maďarska brod, a my sme ho nemali,“ opisuje Hlina svoju návštevu hraníc.

Začali neskoro

Výskyt slintačky a krívačky hovädzieho dobytka v obci Kisbajcs v okrese Győr, asi dva kilometre od hranice so Slovenskom, oznámilo Maďarsko 7. marca.

Prvú tlačovú besedu venovanú tejto téme mal minister Takáč až 14. marca. So šéfom Štátnej veterinárnej a potravinovej správy Martinom Chudým vtedy apeloval, aby mali chovatelia aktívne dezinfekčné brody, aby platil zákaz vstupu cudzích ľudí na farmy a aby zvieratá, pokiaľ to situácia dovolí, držali v maštaliach.

SkryťVypnúť reklamu

Zákaz premiestňovania živých zvierat sa týkal ôsmich obcí v okresoch Dunajská Streda a Komárno, ktoré zasiahlo maďarské reštrikčné pásmo.

Súvisiaci článok Do hovädziny sa vložil premiér (komentár) Čítajte 

Medzi časom, keď Maďari zverejnili oficiálnu informáciu o nákaze, a svojou prvou reakciou, minister Takáč na sociálnej sieti uverejnil jedenásť príspevkov k oslavám Medzinárodného dňa žien, pripomína Hlina.

Na Slovensku nákazu potvrdili 21. marca v troch chovoch na juhu krajiny.

Ministerstvo odpovedalo viacerými obmedzeniami prepravy zvierat. Zakázalo hromadné podujatia, trhy, výstavy a zvody hovädzieho dobytka, oviec, kôz a ošípaných a iných párnokopytníkov a vstup nepovolaných ľudí do chovov.

Opozícia vyčíta vláde, že nekonala oveľa skôr, hneď keď bolo 7. marca jasné, že tu hrozí epidémia.

"Okamžite mal zasadnúť ústredný krízový štáb, vláda mala aktivizovať krízové plány aj koordináciu so susedmi, a samozrejme, zvolať bezpečnostnú radu,“ hovorí Šimečka.

SkryťVypnúť reklamu

V pondelok, viac ako tri týždne po zverejnení prvej informácie, krízový štáb niekoľkokrát zasadal, mimoriadne zasadala aj vláda.

PS upozorňuje, že bezpečnostná rada nezasadala vôbec. „O krízovom pláne nikto ani nepočul,“ hovorí Šimečka.

Chýbajú inštrukcie

Zákon o veterinárnej starostlivosti hovorí, že spolu s ministerstvom je zodpovedný za riadenie práve veterinárny lekár. Vyplýva to aj z Národného pohotovostného plánu pre prípad podozrenia a výskytu slintačky a krívačky na území SR, ktorý v decembri 2023 schválil Takáč.

„Zodpovednosť za kontrolu slintačky a krívačky má minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka. Výkonom kontroly je poverený hlavný veterinárny lekár,“ píše sa v dokumente.

Veterinárna správa s médiami, okrem tlačových besied, nekomunikuje. Odpovede by za ňu podľa ich dohody malo poskytnúť ministerstvo, ktoré na otázky SME ani ďalších médií neodpovedá.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Pochybili sme pri slintačke a krívačke? Takáč a Remišová čítajú správu eurokomisie odlišne Čítajte 

Hlina sám vlastní biofarmu, desať kilometrov od potvrdeného ohniska na Záhorí. „Nikto nám nevedel povedať, čo máme robiť,“ hovorí.

„Očakával by som, že by mal mať štát k tomu nejaký manuál, a keď nemá, tak by sa mal od niekoho poučiť,“ hovorí Hlina. Vláda by si podľa neho mohla napríklad preložiť nemecké materiály, pretože Nemecko epidémiu slintačky nedávno zvládlo.

Problém nastal pri diskusii o jame pri Hlohovci, kam mali zakopávať usmrtené zvieratá. Skládka Vlčie hory bola jednou z vytypovaných lokalít, mesto Hlohovec však o tom nebolo vopred informované.

Lokalita je pritom nelegálnou skládkou odpadu a Slovensku za ňu hrozí pokuta od Európskej únie.

Česi posielali kamióny naspäť

Aj Maďari sa na hraniciach správali opatrnejšie ako slovenské úrady.

SkryťVypnúť reklamu

Hlina 23. marca upozornil, že v Medveďove v smere do Maďarska museli vozidlá povinne prejsť cez dezinfekčné rohože. Brod podľa neho nie je náročné postaviť. „Kúpite v obchode molitan a nalejete dezinfekciu, plní to tú funkciu, kým nezoženiete brod.“

Ešte vážnejšie situáciu zobrali Česi, ktorí obmedzili vstup nákladných áut na štyri hraničné priechody, kde nainštalovali dezinfekčné prahy. Niektoré autá odkláňala polícia na dezinfekciu.

Zastavili tak prázdny kamión s maďarskými evidenčnými značkami, ktorý prevážal mäso. Bol špinavý a zo zapáchajúceho návesu vytekala tekutina pripomínajúca krv zmiešanú s vodou. Česká polícia ho vrátila na Slovensko.

Česko už 7. marca zakázalo prepravu zvierat z Maďarska a zo Slovenska s výnimkou prepravy zvierat zo Slovenska priamo na bitúnky.

SkryťVypnúť reklamu

Poľsko zakázalo dovoz zo Slovenska 21. marca, týka sa párnokopytníkov a ich biologického materiálu, mäsových a mliečnych výrobkov, ako aj vedľajších živočíšnych produktov, hnoja, slamy, sena a iných.

„Je mimoriadne tvrdé, ale dá sa to pochopiť,“ hovorí Hlina.

Upozornil, že minulý týždeň do Kremnických Baní doviezli bravčové mäso z Maďarska, keďže na prevoz mäsa sa zákaz nevzťahoval. „Kým Rakúšania, Poliaci aj Česi zakázali dovoz mäsa zo Slovenska a z Maďarska, my sme boli k Maďarom mimoriadne veľkorysí.“

Chaos v koalícii

Dôveru obyvateľov k zavedeným opatreniam podkopávajú aj protichodné vyjadrenia koaličných politikov.

Podpredseda parlamentného výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie Branislav Becík z Hlasu žiadal prehodnotiť usmrcovanie zdravých chovov. Na sociálnej sieti uverejnil video, podľa ktorého sa zastavuje likvidácia zdravých domácich chovov v ochrannom pásme v obciach Ňárad, Medveďov a Lúč.

SkryťVypnúť reklamu

Jeho slová o niekoľko hodín poprel minister Takáč, ktorý zopakoval, že prísne opatrenia v trojkilometrovom okruhu od ohniska nákazy sa neuvoľňujú. Na Becíkovo video medzitým klikli státisíce ľudí.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  3. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  4. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  6. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  7. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  8. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 14 039
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 214
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 728
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 849
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 804
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 132
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 663
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 2 967
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu