Vplyv umelej inteligencie (AI) na pracovný trh je badať posledných približne desať rokov. AI môže pracovníkov na niektorých pozíciách nahradiť, avšak niektorým môže pomôcť vykonávať prácu lepšie.
Odborníci v oblasti ľudských zdrojov sa zhodujú, že kľúčom k úspešnému zotrvaniu na trhu práce je naučiť sa, ako AI využiť na danej pozícii vo svoj prospech.
"Rozvoj umelej inteligencie zásadne mení trh práce a ovplyvňuje mnohé profesie. V administratíve, zákazníckom servise či finančnom sektore už AI nahrádza mnohé procesy – od spracovania dokumentov po analýzu veľkého množstva dát. Vo výrobe a logistike robotizácia a AI zrýchľujú produkciu, optimalizujú výrobné procesy, predikujú dopyt, riadia dodávateľské reťazce," hovorí Zuzana Rumiz, generálna manažérka personálnej agentúry ManpowerGroup Slovensko.
Výrazné zmeny sú podľa nej vidieť aj v právnych službách, kde AI dokáže analyzovať rozsiahle texty a právne dokumenty. Podobne je to v médiách či marketingu, kde AI už generuje obsah, grafiky a upravuje vizuálne materiály.
Zručnosti, ktoré nenahradí
Ako dodáva Zuzana Rumiz, hoci AI dokáže mnohé procesy automatizovať, existujú oblasti, kde je ľudská kreativita, empatia a rozhodovanie nenahraditeľné.
V článku sa ďalej dočítate:
- Ktoré povolania ovplyvní umelá inteligencia najmenej.
- Aké príležitosti umelá inteligencia na trhu práce vytvára.
- Ako vybrať školy a povolania s budúcnosťou.
Patrí sem najmä zdravotníctvo, kde lekári, sestry či terapeuti pracujú s pacientmi na individuálnej úrovni.
Podobne aj v školstve je dôležitá interakcia a motivácia zo strany učiteľov. Nenahraditeľná ľudská sila zostáva aj v remeslách a manuálnych profesiách, kreatívnych profesiách či v psychológii, kde je empatia a porozumenie kľúčové.
Ako ukazuje prieskum spoločnosti ManpowerGroup medzi zručnosti, ktoré nemôžu byť nahradené pomocou AI patria etický úsudok (32 percent), riešenie problémov (28 percent), strategické myslenie a komunikačné zručnosti (26 percent), vedenie tímu (25 percent), technická odbornosť (23 percent) a obchodné zručnosti (22 percent).
Vytvorí nové pozície
Podľa personálnej agentúry Grafton sa v súčasnosti odborníci zhodujú v názore, že AI ľudí celkom nenahradí, avšak ľudia, ktorí ju budú vedieť používať, v mnohých prípadoch nahradia tých, ktorí ju používať nebudú.
"Budúcnosť práce teda nie je len o obavách z AI. Je o tom, ako ju dokážeme využiť vo svoj prospech. Najmenej ovplyvnené budú profesie, kde je kľúčová empatia alebo manuálna zručnosť. Ako príklad môžem uviesť remeslá alebo zdravotnícku starostlivosť, ktorá si vyžaduje osobný kontakt. Tie zostanú zrejme dlhodobo mimo dosahu plnej automatizácie," vysvetľuje Jitka Kouba, marketingová riaditeľka spoločnosti Grafton Slovakia.

Najväčšie zmeny vplyvom AI sa aj podľa nej očakávajú v administratíve, financiách, doprave, logistike a priemyselnej výrobe.
Výrazne zredukované budú najmä pracovné miesta, ktoré zahŕňajú rutinné úlohy, ako napríklad v účtovníctve. Rozsiahle zmeny čakajú tiež sektory dopravy a logistiky, kde sa už dnes stávajú realitou napríklad robotizované sklady.
"V konečnom dôsledku však aj v tých najviac zasiahnutých sektoroch vzniknú nové pozície súvisiace s riadením a dohľadom nad AI technológiami," dodáva Jitka Kouba.
Obavy aj príležitosti
AI začala podľa spoločnosti Grafton významnejšie ovplyvňovať pracovný trh na Slovensku približne v poslednom desaťročí.
Po roku 2020 sa tento trend výrazne zrýchlil, a to najmä vďaka pokroku v strojovom učení a automatizácii. Spočiatku boli reakcie na nástup AI zmiešané – niektorí ľudia sa obávali straty zamestnania, iní ju vnímali ako príležitosť.