BRATISLAVA. Trestné oznámenie podané ministerkou kultúry Martinou Šimkovičovou (nom. SNS) na spisovateľa a publicistu Michala Hvoreckého bolo odmietnuté.
„Aj v týchto dňoch sa ešte vyskytnú dobré správy! S radosťou oznamujem, že trestné oznámenie (žiaľ ešte stále) ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej proti mojej osobe za článok v denníku N bolo vyšetrovateľom Polície SR odmietnuté! Oznamovateľka proti tomuto rozhodnutiu potom podala sťažnosť. Preto sa to tak vlieklo. Prokurátor však aj vďaka nami priloženým podkladom jej sťažnosť zamietol,“ napísal Hvorecký na sociálnej sieti.
Poďakoval sa aj advokátovi a všetkým, ktorí mu vyjadrili podporu a solidaritu.
Ministerka Šimkovičová podala na Hvoreckého oznámenie ešte v septembri minulého roka.
Dôvodom bol jeho komentár z roka 2023 pre Denník N s názvom Neďakujeme, Robert a Peter. Hvorecký v ňom Šimkovičovú označil ako „neofašistku“. Trestné oznámenie sa podľa dostupných informácií týkalo podozrenia zo spáchania prečinu ohovárania.
„Napísal som ho po vzniku súčasnej vládnej koalície, štvrtej vlády premiéra Roberta Fica. Krátky text rozoberá, ako sa prvýkrát v histórii Slovenska stali súčasťou vlády dvaja neofašisti, dostali rezorty životného prostredia a kultúry. To bol dôvod,“ povedal pre SME Hvorecký.

V texte sa Hvorecký snaží stručne vysvetliť, že prijatie politikov a političiek krajnej pravice do vládnej koalície predstavuje epochálny zlom v slovenských dejinách.
„Od druhej svetovej vojny tu nič také nebolo. Legitimizovanie krajne pravicových, sprisahaneckých, extrémistických názorov vo vláde bude znamenať obrovské nebezpečenstvo pre celú spoločnosť. Považujem to za hrubú chybu, ktorej sa dopustili Robert Fico a vtedy ešte šéf strany Hlas Peter Pellegrini. Nesú za to zodpovednosť,“ vysvetlil obsah textu.

Beata
Balogová
