BRATISLAVA. Líder opozičného hnutia PS Michal Šimečka volá pre situáciu so šírením slintačky a krívačky po zasadnutí Bezpečnostnej rady.
Na jej zvolanie vyzýva premiéra Roberta Fica (Smer). Hovorí pritom o potrebe krízového plánu.
„Vláda Roberta Fica absolútne zlyhala v krízovom riadení. Už 7. marca bolo zrejmé, že tu hrozí epidémia slintačky a krívačky, s drastickými dosahmi na farmárov a celé hospodárstvo. Okamžite mal zasadnúť ústredný krízový štáb, vláda mala aktivizovať krízové plány aj koordináciu so susedmi, a samozrejme zvolať Bezpečnostnú radu. Dnes je 24 dní od zverejnenia prvej informácie. Aká je realita? Krízový štáb je naplánovaný až tri týždne po, Bezpečnostná rada nezasadala vôbec. O krízovom pláne nikto ani nepočul,“ skonštatoval Šimečka.
Zároveň skritizoval súčasný vládny kabinet za riešenie situácie. „Reakcie Ficovej vlády sú najpomalšie v celom regióne. A ešte aj o tom, čo presadzujú - likvidácia chovu v ohniskách nákazy - sa vládne strany verejne hádajú,“ podotkol.
Vyzval predsedu vlády a všetkých zodpovedných na riešenie krízy a zvolanie bezpečnostnej rady.
„Slovensko potrebuje informácie nielen o aktuálnych opatreniach, ale o komplexnom krízovom pláne na zvládnutie celej situácie,“ dodal.
Na farme v maďarskom Levéli, ktorá je druhým ohniskom nákazy ochorenia slintačky u maďarských susedov, sa pohyboval slovenský veterinár. Upozornila zasa opozičná poslankyňa Veronika Remišová (Slovensko, Za ľudí, KÚ), ktorá sa pritom odvolala na prezentáciu maďarského agrorezortu pre Európsku komisiu.
Veterinár mal maďarskú farmu navštíviť niekoľko dní pred potvrdením tohto ohniska nákazy.
„Maďarskí kolegovia uviedli vo svojej prezentácii Európskej komisii závažnú informáciu, že zistili, že na farme v Levéli sa 11. 3. a 18. 3. pohyboval slovenský veterinár. Zároveň tu píšu, že sa tam pohybovali aj zamestnanci zo zahraničia,“ priblížila Remišová.

Od vládnych predstaviteľov preto chce odpovede, či po návšteve maďarskej farmy, kde sa podľa poslankyne už vtedy mohli nachádzať nakazené zvieratá, trasovali pohyb slovenského veterinára a či majú informácie, ktoré slovenské chovy potom tento veterinár navštívil.
Opätovne slovenskej vláde vytkla nedostatočné prijímanie opatrení v súvislosti so šírením ochorenia slintačky a krívačky.
Podľa Remišovej už po vypuknutí nákazy v Maďarsku na začiatku marca mala slovenská vláda prijať adekvátne opatrenia, aby ľudia pracujúci so zvieratami na Slovensku nechodili na maďarské rizikové farmy a dodržiavali opatrenia, aby sa choroba nemohla preniesť na slovenské chovy.
„Je to ďalší príklad absolútneho zlyhania opatrení na začiatku po vypuknutí nákazy v Maďarsku, ktorá spôsobila preniknutie a masívne rozšírenie slintačky na Slovensku a spôsobila katastrofu, ktorú v podstate so zatajeným dychom sledujeme každý deň a modlíme sa, aby sa nešírila ďalej, pretože v Maďarsku sú to dva chovy, u nás je to päť chovov,“ uviedla poslankyňa.
Na zlyhanie opatrení upozornil aj opozičný poslanec Rastislav Krátky (Slovensko, Za ľudí, KÚ), podľa ktorého od vypuknutia ochorenia slintačky a krívačky identifikovali viac ako desať zlyhaní.
Kritizoval neskoré opatrenia na hraniciach, nepripravenú potrebnú techniku, chýbajúce dezinfekčné brody či neskoré vyhodnocovanie odobratých vzoriek.
„Toto všetko sú zlyhania, ktoré vidíme v rade, potvrdzované aj nedostatočnou kontrolou opatrení. To, myslím si, že dostatočne deklarujú aj tie otvorené kafilérne vozidlá. Čiže, aj keď nejaké opatrenia máme, slabo sa kontrolujú, slabo sa vyžadujú,“ zhodnotil Krátky.
Aj SaS opakovane upozornila na zlyhania pri opatreniach na zabránenie šírenia slintačky a krívačky.
„Máme čas hľadať vinníkov, máme čas trestať, ale teraz je prioritou zamerať sa na to, čo a ako urobiť, aby sme ochránili čo najviac zvierat,“ uviedol Alojz Hlina.
SaS upozornila na viacero pochybení pri riešení nákazy slintačky a krívačky. Jedným z nich je prevoz uhynutých zvierat.
„Najskôr sa hovorilo o hermetických vakoch, no nakoniec sa kadávery prevážali v netesných vozidlách. A teraz už dokonca ani v špeciálnych vozidlách na prevoz kadáverov, ale v kontajneroch pôvodne určených na hasenie elektrických áut. Chápem, že krízové situácie si vyžadujú improvizáciu, ale bezpečnostné opatrenia nesmú byť podceňované,“ priblížil Hlina.
Kritizoval aj spôsob, akým vláda komunikuje odškodňovanie farmárov. Podľa Hlinu je odškodnenie na úrovni osem miliónov eur pri tisíckusovom stáde hovädzieho dobytka absurdne vysoké číslo.
„Takéto vyhlásenia môžu spôsobiť, že niektorí farmári prestanú dbať na opatrenia v očakávaní veľkých kompenzácií,“ dodal.
Opozičná SaS apelovala na farmárov, aby sa nespoliehali len na pomoc štátu, ale aby spravili čo najviac pre ochranu svojich chovov a rešpektovali opatrenia.
Slintačka a krívačka
- Slintačka a krívačka je vysoko nákazlivá, akútna, horúčkovitá vírusová choroba hospodárskych zvierat s významnými ekonomickými dosahmi.
- Pre ľudí nepredstavuje nebezpečenstvo a nie je rizikom pre verejné zdravie.
- Konzumácia pasterizovaného mlieka a výrobkov z pasterizovaného mlieka, ako aj dostatočne tepelne upraveného mäsa a mäsových výrobkov je bezpečná.
- Ministerstvo zdravotníctva odporúča nakupovať mäso, mlieko a mliečne výrobky od predajcov, ktorí podliehajú pravidelnej kontrole potravín.
- Slintačka a krívačka sa len výnimočné prenáša na ľudí. Pre istotu treba však jesť pasterizované mlieko a uvarené mäso. Z domácich zvierat sa prenáša na kravy, prasatá, ovce a kozy. Psy a mačky nemôžu ochorieť, môžu však nákazu prenášať ďalej na srsti.