BRATISLAVA. Mohol to byť výhodný biznis pre štát a pre životné prostredie v zvolenskej kotline. V hlavnej úlohe sa ocitla jedna z najväčších firiem na Slovensku v drevospracujúcom priemysle Kronospan a jej konateľ Daniel Huliak, brat ministra cestovného ruchu a športu a donedávna starostu Očovej, Rudolfa Huliaka (Národná koalícia).
Kronospan mohol štátu výraznejšie pomôcť s veľkými problémami pri čerpaní peňazí z plánu obnovy na jeden z jej cieľov - dekarbonizáciu priemyslu. Firma je súčasťou medzinárodného holdingu s celosvetovými príjmami štyri miliardy eur ročne a 15-tisíc zamestnancami.
Na znižovanie skleníkových plynov je v pláne vyčlenených vyše 300 miliónov eur, využiť ju mal predovšetkým košický U. S. Steel. Oceliareň vypúšťa do vzduchu najviac oxidu uhličitého zo všetkých fabrík na Slovensku.
Pred rokom však vedenie košickej oceliarne oznámilo, že elektrické pece, vďaka ktorým by znížila množstvo produkovaných skleníkových plynov o 2,6 milióna ton, nevybuduje. Oficiálnym dôvodom bola zmena zmena vlastníka (snaha japonského koncernu Nippon Steel prevziať U. S. Steel) a nemožnosť dokončiť projekt včas.
Štátu tak zostalo 300 miliónov eur, o ktoré nemohla v takom rozsahu žiadať žiadna iná spoločnosť pôsobiaca na Slovensku. V máji 2024 ministerstvo životného prostredia, ktoré túto časť plánu obnovy riadi, urobilo druhý pokus, ako peniaze minúť. Vypísalo druhú výzvu.
Prihlásilo sa sedem spoločností. Podmienky pridelenia peňazí splnili štyri z nich - Duslo, Wienerberger, OFZ a Kronospan.
Projekt Kronospanu bol najvýznamnejší, keďže tvrdil, že je schopný využiť najväčšiu časť peňazí. Firma žiadala o 36 miliónov eur, čo je viac, než sumy z plánu obnovy, ktorí žiadajú ostatní traja úspešní uchádzači spolu.
Začiatkom roka 2025 sa však na ministerstve diali kroky, ktoré vyvolávajú podozrenie, že do procesov o peniazoch od Európskej únie vstupujú aj politické rozhodnutia, ktoré nemusia byť vo verejnom záujme.
Rudolf Huliak, rebelujúci proti SNS a dočasne aj proti vládnej koalícii, sa na jeseň rozhádal s ministrom životného prostredia za SNS Tomášom Tarabom.
Upozorňoval, že Taraba je neschopný, Taraba zas odvolal Huliakových nominantov z vedenia organizácií pod svojim ministerstvom.
Denníku SME sa podarilo získať informácie od dvoch od seba nezávislých zdrojov z prostredia ministerstva životného prostredia a tiež Úradu vlády, ktorý riadi celý plán obnovy.
Umocňujú podozrenia, že spory medzi Rudolfom Huliakom a Tarabom mohli spôsobiť, že Kronospan s jeho bratom Danielom Huliakom na čele sa k peniazom nedostane.
Firma síce splnila podmienky na čerpanie, ministerstvo s ňou však nepodpísalo kľúčovú zmluvu.