BRATISLAVA. Koalícia príde s vlastným návrhom v súvislosti s platom poslancov, jednou z možností je aj tzv. zmrazovanie platov. Novinárom to v povedal predseda poslaneckého klubu strany Hlas Róbert Puci.
Na rokovaní šéfov poslaneckých klubov k zmrazovaniu platov sa podľa jeho slov koalícia nezúčastní. Prekáža mu, že je v čase rokovania schôdze.
Návrh predložilo hnutie Slovensko
Vyčíta opozícii, že tému rieši až teraz a nemá zhodu ani vo vlastných radoch na forme úpravy poslaneckých platov.
„My sa ako koalícia na tomto stretnutí nezúčastníme,“ povedal Puci s tým, že koaliční poslanci o téme zmrazovania platov diskutovali a prídu s vlastným návrhom. Nekonkretizoval, ako by mal vyzerať. Tvrdí, že opozícia nemá žiadny návrh okrem toho, ktorý predložilo hnutie Slovenska. „Ten je zlý a nevykonateľný,“ povedal s tým, že ani ostatní opoziční poslanci návrh hnutia Slovensko nepodporia pre jeho chyby.
Opozícia podľa neho len čaká na diskusiu. „Pokiaľ viem, ani oni nemajú vlastný návrh, len chcú o tom diskutovať, či sa to dá robiť a akým spôsobom by sa to možno dalo robiť,“ povedal. Pripomenul, že téma znižovania platov poslancov bola „vlajková loď“ minulej vládnej koalície, no nakoniec z toho nebolo nič.

Puci nevidí problém v tom, že poslanci v úvode roka zasadali len minimálne. „Kto chce, pracuje, aj keď nie je schôdza,“ povedal s tým, že podľa zákona Národná rada SR zasadá stále. Poslanci podľa neho nesedia zo založenými rukami, keď nie je schôdza.
Opozičné PS v utorok zorganizovalo rokovanie šéfov klubov na tému zmrazovania platov. Už skôr hnutie vyzvalo predsedu parlamentu Richarda Rašiho (Hlas), aby sa zasadil za ich zmrazenie. Zastavenie ich rastu považuje PS za gesto solidarity v čase konsolidácie. V parlamente je aj návrh hnutia Slovensko, ktorý hovorí o zmrazení poslancov, ich asistentov aj prezidenta. Ostať by im mal plat vo výške určenej v roku 2024.
Poslanec má nárok na plat vo výške trojnásobku priemernej mesačnej mzdy za predchádzajúci rok. Plat poslanca NR SR bol v roku 2024 určený vo výške 4 076 eur. K platu sa ešte pridávajú paušálne náhrady, ich výška sa líši podľa toho, či je poslanec z Bratislavského kraja alebo z iného.
Pokiaľ je z Bratislavského kraja, mesačne dostáva ešte 2 574 eur, poslanec z iného kraja má paušálne náhrady vo výške 3003 eur. Plat poslanca na rok 2025 sa podľa Kancelárie NR SR vypočíta v priebehu apríla, keď Eurostat zverejní podiel schodku rozpočtu verejnej správy SR a hrubého domáceho produktu SR za minulý rok.
PS, KDH aj SaS návrh podporia
Poslanci Národnej rady (NR) SR za PS aj KDH podporia v prvom čítaní návrh hnutia Slovensko o tzv. zmrazení platov poslancov. PS má k návrhu technické a legislatívne otázky, no riešilo by ich, ak by prešiel do druhého čítania.
Šéf poslaneckého klubu PS Martin Dubéci vyčíta koalícii, že jej zástupcovia neprišli na utorkové rokovanie predsedov poslaneckých klubov k tejto téme. Návrh podporia v prvom čítaní aj poslanci za SaS, potvrdila to poslankyňa Mária Kolíková (SaS).
„Myslel som si, že takýto formát na úrovni predsedov poslaneckých klubov alebo nimi poverených osôb bol ten správny. Žiaľ, dopadlo to, ako dopadlo. Rovnako som vyslal informáciu smerom k predsedovi Rašimu, ktorého by som touto cestou chcel požiadať, aby sa touto témou ihneď zaoberal ako predseda Národnej rady,“ povedal novinárom v parlamente Dubéci.
Zachytil slová šéfa poslaneckého klubu Hlasu Róberta Puciho o tom, že koalícia má prísť s vlastným riešením úpravy poslaneckých platov. „Téma odmien poslanca je vec, ktorá by mala byť predmetom naprieč parlamentom a myslím si, že teraz, keď máme predsedu Národnej rady, tak by sa možno tej témy mal chopiť výraznejšie,“ dodal.
Poslanec Roman Mikulec (Slovensko, Za ľudí, KÚ) je rád, že došlo k dohode v rámci opozície. „Myslím si, že by to bolo férové voči občanom, na ktorých vládna koalícia hodila celú konsolidáciu, aby aj vláda, aj poslanci ukázali solidaritu s občanmi,“ skonštatoval. „Iniciatívu na zmrazenie platov poslancov aj vládnych činiteľov v situácii, v ktorej sa Slovensko nachádza, jednoznačne podporíme,“ povedal za KDH poslanec Marián Čaučík.
„Je absolútne nezodpovedné, čo robí táto vláda, zadlžuje štát raz takým tempom ako predchádzajúca vláda, ktorá čelila naozaj vážnej pandémii a je dôležité ukázať ľuďom, že cítime, že sú v ťažkej situácii, spoločne chceme zvládnuť tento štátny dlh a nedá sa to inak, že si utiahneme opasky,“ skonštatovala Mária Kolíková (SaS).