BRATISLAVA. Svedectvom bývalého člena mafiánskej skupiny sýkorovcov o údajnej temnej minulosti súčasného právnika Smeru Davida Lindtnera sa začne zaoberať prokuratúra.
Minulý týždeň denník SME informoval o tom, že na súde v jednej z káuz gangu sýkorovcov nastala nečakaná situácia.
Ako svedok vypovedal bývalý člen skupiny David Takáč. Okrem iného prehovoril aj o tom, že niekedy v rokoch 2009 až 2010 bol osobne prítomný pri podplácaní Lindtnera.
Bývalého sudcu Lindtnera teraz Smer spomína ako možného kandidáta na budúceho generálneho prokurátora. Ako prvý s touto myšlienkou prišiel minulý týždeň podpredseda strany Erik Kaliňák. V diskusii televízie Markíza sa potom pridal aj jeho strýko a minister obrany za Smer Robert Kaliňák.
Svedectvo na súde
Svedok Takáč na súde vypovedal, že k podplácaniu Lindtnera došlo v čase, keď robil šoféra bývalému príslušníkovi SIS Ľubošovi Kosíkovi. Nič bližšie však k tomu nepovedal.
Generálna prokuratúra v utorok redakcii potvrdila, že dala nové informácie preveriť.

„Podozrenie z trestnej činnosti bolo odstúpené príslušnej krajskej prokuratúre na ďalšie konanie,“ povedala jej hovorkyňa Zuzana Drobová.
Konať vo veci bude Krajská prokuratúra v Bratislave. Nové poznatky jej posunul prokurátor Generálnej prokuratúry Peter Kysel, ktorý spomínanú sýkorovskú kauzu dozoruje.
Nové vyšetrovanie
Polícia by tak mala v prvom rade svedka Takáča k veci vypočuť bližšie. Na základe informácií, ktoré jej poskytne, rozhodne o ďalšom postupe.
Do úvahy ešte prichádza výsluch samotného Lindtnera. Vypočutie Kosíka, pre ktorého Takáč v spomínanom čase pracoval, by bolo problematické, keďže sa dlhodobo zdržiava v africkom Mali.
Kosík bol podľa výsledkov vyšetrovania jedným z aktérov únosu prezidentovho syna v roku 1995. V období, o ktorom vypovedal Takáč, sa tiež pohyboval v kruhoch podsvetia.
S Takáčom redakcia hovorila minulý týždeň. Nechcel sa však k ničomu vyjadrovať. Lindtner na žiadosť o stanovisko doteraz neodpovedal.
Premlčaný skutok
Kosík v telefonickom rozhovore SME potvrdil, že Takáč mu v minulosti robil šoféra. Potvrdil tiež, že s Lindtnerom sa kontaktoval. Odmietol, že by ho niekedy podplácal s vysvetlením, že boli kamaráti.
„S vtedajšími sudcami Davidom Lindtnerom a Richardom Molnárom sme boli v kamarátskom vzťahu, keďže všetci sme boli z okolia Ivana Lexu. Nepotrebovali sme nič riešiť cez úplatky,“ povedal Kosík. Lindtnerovi tak ani on veľmi nepomohol.
Kosík spochybnil aj čas, keď k podplácaniu podľa Takáča malo dôjsť. Kým svedok na súde hovoril o rokoch 2009 až 2010, Kosík tvrdí, že jeho kontakty s Lindtnerom sa viažu skôr do obdobia okolo roku 2013.
Ak by aj k nejakej korupcii vtedy došlo, dnes by už bol prípad premlčaný. Základná premlčacia lehota pri korupčných trestných činoch je päť rokov. Stíhať tak Lindtnera už zrejme nemožno.
Posunom by však bolo už len to, ak by svedok Takáč vo výpovedi o vzťahoch z minulosti prezradil niečo viac.
Pochybné majetky
V tom čase bol Lindtner sudcom na Okresnom súde v Pezinku. Neskôr sa vypracoval na predsedu Okresného súdu Bratislava III.
V roku 2019 sa prevalilo, že bol jedným zo sudcov, ktorí dôverne komunikovali s dnes odsúdeným podnikateľom Marianom Kočnerom.
Ako sudca skončil, keď ho v októbri 2020 zadržala NAKA v akcii Víchrica, a išiel do väzby. Je obžalovaný v dvoch prípadoch z nepriamej korupcie. Obvinenia odmieta.
Výkon funkcie sudcu má Lindtner naďalej iba prerušený, čo znamená, že v budúcnosti by sa ešte mohol do talára vrátiť.
V októbri 2019 portál aktuality.sk upozornil , že Lindtner si žije nad pomery. S manželkou vlastnil dom s veľkým pozemkom v Rakúsku, vlastnil aj byt v bratislavskom Ružinove, na účte mal 106-tisíc eur.
Zároveň využíva luxusné autá, ktoré nemal spomenuté v majetkovom priznaní. „Nosí saká od dizajnérskych značiek, luxusné hodinky či topánky, ktoré stoja tisícky eur,“ písal portál.
Lindtner vtedy odkázal, že jeho majetkové priznanie je v poriadku. „Otázky typu, aké topánky nosím, považujem za tak dehonestujúce, že sa odmietam znižovať v odpovediach na túto úroveň.“

Beata
Balogová
