SME

Najviac zasiahnutá je mliekareň šéfa Slovnaftu. Chovatelia sa pripravujú bývať na farme

Mliekari varujú pred hystériou.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR/AP)

BRATISLAVA. Zatiaľ len jedna slovenská mliekareň pocítila výraznejšie dopady slintačky a krívačky, ktorá sa na Slovensku objavila po viac ako 50 rokoch.

Významne zasiahnutá je mliekareň Euromilk z Veľkého Mederu, ktorá vyrába produkty pod názvom Kukkonia. V minulosti odoberala mlieko z farmy v Ňárade z okresu Dunajská Streda, kde boli prvé zasiahnuté farmy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Farmy v Ňárade aj Medveďove patria skupine Naše farmy rodiny Tkáčovcov z investičnej skupiny J&T. Ročne podľa hovorcu Maroša Sýkoru dodávali 6,2 milióna litrov mlieka.

SkryťVypnúť reklamu

Mlieka je dosť, paniku robiť netreba

Euromilk sa špecializuje na výrobu trvanlivého mlieka, smotany, masla, tvarohu a kyslomliečnych výrobkov. Jediným konečným užívateľom výhod je šéf Slovnaftu Oszkár Világi.

Ide o menšiu mliekareň, ktorá v minuloročnom rebríčku Indexu s názvom Kto sú najväčší hráči v mliekarenskom sektore, obsadila deviate miesto.

Šéfkou predstavenstva mliekarne je podľa obchodného registra Világiho dcéra Réka. Spojiť sa s ňou sa SME nepodarilo.

Načítavam... Slintačka pripomína covid, šíri sa rýchlo a potichu (1. 4. 2025)
Počúvajte v appke SME alebo cez ToldoApple, Spotify a RSS.

Prezident Slovenského mliekarenského zväzu Marián Šolty informoval, že mliekareň zväz nepožiadala, aby jej pomohol stratu mlieka nahradiť. Či sa Euromilku podarilo nájsť nových dodávateľov, nie je teda nateraz jasné.

„Môžu trochu utlmiť výrobu, a tak si vedia mlieko nejakým spôsobom zaobstarať. Je to na rozhodnutí vedenia podniku, či požiadajú o pomoc kolegov z mliekarní zo Slovenska, alebo napríklad z Maďarska,“ hovorí Šolty.

SkryťVypnúť reklamu

O mlieku v čase choroby vznikajú čoraz častejšie rôzne hoaxy. Niektorí ľudia začali vo väčšom nakupovať trvanlivé mlieko, aby si urobili zásoby.

Farmári a mliekari však informujú, že mlieka je zatiaľ dostatok a ľudia nemusia podliehať panike.

Za posledné tri roky sa na Slovensku vyprodukovalo ročne asi 820 miliónov kilogramov mlieka. Aktuálna strata pre slintačku a krívačku je približne 54 miliónov kilogramov mlieka ročne, teda približne sedem percent z celkovej produkcie.

Farmári a mliekari vyzývajú ľudí či menšie chovy na opatrnosť a dodržiavanie opatrení. Vírus je vysoko nákazlivý, prenášať sa môže vzduchom, ale aj na topánkach či na oblečení človeka, tiež na kolesách rôznych dopravných prostriedkov a podobne.

Mnohí sa obávajú, aby sa nákaza nerozšírila na ďalšie chovy. „Aktuálne sa pohybujeme na hranici zabezpečenia dostatku surového kravského mlieka pre slovenské spracovateľské podniky. Ale každý nový prípad nám z tejto produkcie ukrojí,“ vysvetľuje predseda Slovenského zväzu prvovýrobcov mlieka Alexander Pastorek.

SkryťVypnúť reklamu

Mnohé farmy sa podľa neho pripravujú na to, že tam budú zamestnanci preventívne bývať, aby sa obmedzilo riziko zanesenia vírusu.

Záhorie zasiahlo najmä Tatranské mliekarne

Na juhu Slovenska v štyroch nakazených obciach dokopy usmrtia 2200 kráv. Len na jednej farme na Záhorí v obci Plavecký Štvrtok je tritisíc dojníc. Ide o jednu z najväčších fariem na Slovensku. Väčšinu mlieka spoločnosť FirstFarm vyvážala do zahraničia.

Približne tretinu (okolo 30-tisíc litrov denne) produkcie od nich kupovali Tatranské mliekarne, mlieko putovalo do syrárne Havran v Senici. Pre TAMI z Kežmarku ide o výpadok približne päť percent z celkového množstva jej odberov.

Ján Husák, obchodný riaditeľ mliekarne vysvetľuje, že výpadok pre nich momentálne veľký problém neznamená. Majú skladové zásoby a vyrábajú menej trvanlivého mlieka.

SkryťVypnúť reklamu

Tiež im odpadla časť exportu. Poľsko minulý týždeň zakázalo okrem surového mlieka prevážať cez jeho hranice aj tepelne upravené mliečne výrobky. Teda napríklad jogurty či syry.

Súvisiaci článok Posledná nakazená farma chová na Záhorí aj ďalšie kravy, na juhu má zase prasatá Čítajte 

„Používali sme Poľsko, ako prekladisko našich produktov, ktoré potom smerovali do iných štátov Európskej únie aj mimo nej. Zatiaľ to nie je veľký balík či percento,“ vysvetľuje Husák.

Dovoz zakázala aj Ukrajina. Husák hovorí, že pre ich firmu by bolo väčším problémom, ak by dostali stop na export do Česka. „To by nás výrazne postihlo.“

O zákaze, ktorý Poľsko prijalo nad rámec toho, čo odporúča Európska komisia, diskutovali v pondelok s ministrom pôdohospodárstva Richardom Takáčom a hlavným veterinárnym lekárom Martinom Chudým aj farmári a mliekari. Prisľúbili im, že sa Chudý spojí s kolegom v Poľsku, ako aj s Európskou úniou a pokúsi sa situáciu vyriešiť.

SkryťVypnúť reklamu

Problém s takýmto zákazom je v tom, že mliekarne nemôžu len tak presmerovať svoje výrobky na iný trh. Nemôžu ich len tak prebaliť do iného obalu.

Čo ak sa počet nakazených kráv zdvojnásobí

Na slovenskom trhu je zatiaľ dosť mlieka aj preto, že farmári nemôžu surové mlieko vyvážať do zahraničia. Do Česka, Talianska, Nemecka či Rakúska smerovalo doteraz približne desať percent mlieka.

Farmárom tak zostali len dve možnosti. Prvá je, že ho predajú miestnym mliekarom. „Aj my sa takto snažíme zachraňovať slovenský trh,“ hovorí Husák.

Druhá možnosť je zaplatiť mliekarňam za pasterizáciu (poz. red. - proces, pri ktorom sa surové mlieko zahreje približne na 15 sekúnd najmenej na 72 stupňov Celzia) a vyviesť ho do cudziny tak.

Aby malo Slovensko skutočne problém s nedostatkom mlieka, musel by byť výpadok podľa Šoltyho približne dvojnásobný ako dnes, teda desať až 15 percent. Odhadom by sa muselo nakaziť ďalších približne šesťtisíc dojníc.

SkryťVypnúť reklamu

V takom prípade by si už mliekarne museli nakúpiť mlieko zo zahraničia. Podľa Husáka by to mohol byť problém, keďže až tak veľa mlieka v Európe nie je.

Súvisiaci článok Slintačka je pohromou pre farmy, dosah je devastačný. Zabíjanie chovov je nutné (rozhovor) Čítajte 

"Veľkí producenti mlieka ako Holandsko zvažujú elimináciu produktov so živočíšnou bielkovinou a do budúcna sa chcú zameriavať skôr na vegánske produkty,“ vysvetľuje Husák.

Surové kravské mlieko sa predáva vo veľkom na tzv. spotovom trhu. Teda na burze, alebo cez priekupníkov mlieka. Cena sa líši podľa prebytku či nedostatku komodity na trhoch. Husák si nevie predstaviť, že by Tatranská mliekareň bola závislá od nákupu surového kravského mlieka na spotovom trhu.

"Už teraz veľké štáty, ako Nemecko či Rakúsko, atakujú vo výkupe najmä Česko a Poľsko. Predpokladám, že by sme sa k výkupu ani nedostali, ak by bola nejaká kríza. Spoliehame na našich farmárov, že to zvládnu."

SkryťVypnúť reklamu

Mlieko sa môže prevážať až dvetisíc kilometrov. Prevoz je už pomerne drahý, čo by mohlo zvýšiť cenu mliečnych produktov na pultoch. „A slovenský trh je zvlášť háklivý na cenu,“ hovorí Šolty.

Pozor na mlieko v automatoch

Zložitejšia situácia by nastala, ak by sa nákaza rozšírila do väčších krajín, ako Poľsko alebo Nemecko. To by podľa Husáka mohlo mať zásadný vplyv na dostupnosť mlieka a aj na cenu.

Zvyšovanie cien nateraz podľa neho nehrozí, ak ľudia nepodľahnú hystérii a nezačnú vo veľkom nakupovať do zásoby. Tak v minulosti rástla napríklad cena vajec či masla.

Na sociálnych sieťach sa ľudia v posledných dňoch často pýtajú, či je mlieko a výrobky z neho bezpečné. Mliekari ľudí uisťujú, že je.

"Každá várka, ktorá odchádza od prvovýrobcu k spracovateľovi, podlieha niekoľkostupňovej kontrole,“ vysvetľuje Šolty. V mliekarni sa podľa neho pri každom preberaní odoberie vzorka mlieka, a skúma sa až desať parametrov. Okrem toho sa všetko mlieko pasterizuje.

SkryťVypnúť reklamu

Upozorňuje, že pozor by si ľudia mali dať na mlieko v mliečnych automatoch, ktoré často pasterizované nie je. Keď si ho však človek doma prevarí, je použiteľné.

Slintačka a krívačka

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  3. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  4. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  5. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  6. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  7. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  8. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  1. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  2. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  3. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  4. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  5. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  6. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  7. Ktoré signály tela predpovedajú mŕtvicu
  8. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 12 297
  2. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 9 392
  3. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 936
  4. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 3 213
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 % 2 427
  6. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu 2 375
  7. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 2 023
  8. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 1 976
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Henrik Zetterberg (Detroit) a Zdeno Chára (Boston) počas vzájomného zápasu.

Hokejová ikona spomína na slovenských hokejistov.


Martin Turčin
Milan Škriniar (vpravo) svojimi výkonmi v drese Sampdorie Janov púta.

Klub sa nachádza v najhoršej situácii vo svojej histórii.


TASR
Momentka zo zápasu Slovensko - Rakúsko na MS 2025 v hokeji.

IIHF v rebríčku síl imitovala Trumpa.


Samuel Grega
Artur Turanský (vľavo)

Slovensko reprezentoval na MS do 18 aj 20 rokov.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu