Po dlhých rokovaniach má ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie nové vedenie. Samuel Migaľ a Radomír Šalitroš prevzali ministerstvo po Richardovi Rašim a s nejedným zamestnancom sa rozlúčili - napríklad pre chýbajúcu bezpečnostnú previerku. Budú v koalícii fungovať ako súčasť súpravy alebo ako „odtrhnuté vozne“? Sami tvrdia, že na rokovaní vlády "nie je čas na výlevy".
Politicky sú v súčasnosti nezaradení a nemajú podporu v parlamente, hovoria však o vlastnom projekte.
O situácii na ministerstve aj o budúcich straníckych plánoch sa Jana Krescanko Dibáková rozprávala s novým ministrom Samuelom Migaľom a jeho štátnym tajomníkom Radomírom Šalitrošom, ktorí si občas zo žartu povedia Pat a Mat.
V relácii so Samuelom Migaľom a Radomírom Šalitrošom zaznelo:
- Či sa považujú za „odtrhnuté vozne“.
- Aký majú vzťah s tradičnými médiami a aký ho mali v strane Hlas.
- Aké návrhy budú podávať a či neočakávajú nezhody v rámci koalície.
- Čo našli na ministerstve, čo sa dozvedeli vo výťahu a aké personálne zmeny urobia.
- Ako ďaleko sú ich plány založiť vlastnú stranu a s kým by spolupracovali.
- Čo bude s projektom Samuela Migaľa na Domaši.
Ste sotva dva týždne vo funkcii. Nebolo to priveľa aj vzhľadom na slintačku a krívačku a aktuálne dianie? Budete súčasťou vládnej vlakovej súpravy alebo skôr odtrhnutý vozeň?
Samuel Migaľ: Ideme ako Pendolino, nie ako odtrhnutý vozeň. Od začiatku sme nasadili veľmi vysoké tempo a som naozaj rád, že sme si vôbec našli čas, že sme k vám prišli, ale keďže si vás vážime, tak preto sme v takejto dvojici.
Radomír Šalitroš: Zaradil som sa skôr ako TGV. Robili sme rýchly audit európskych fondov a identifikovali sme hlavné ciele, ktoré chceme dosiahnuť. Aj v rámci IT sme začali trojvrstvový audit, ktorý už má prvé výsledky. Ideme naplno od siedmej rána do jedenástej večera.
Zázraky na počkanie, odmietanie "odporúčaných"
Môjmu kolegovi na východnom Slovensku Michalovi Frankovi ste povedali, že robíte zázraky a nemožné na počkanie. Odrazu sa to dá?
Šalitroš: Bolo to jemne vytrhnuté z kontextu. Je však filozofiou pána ministra, že zázraky na počkanie, nemožné do troch dní.
Migaľ: Presne tak.
Pán minister, zdôraznili ste, že ste tu. Ja doplním, že ste v denníku SME, do ktorého vládni predstavitelia nechodia. Sám ste deklarovali zmenu v prístupe vo vzťahu k novinárom. Znamená to, že budete aj svojim kolegom, ktorí preferujú skôr dezinformačné weby, odporúčať, že treba komunikovať aj s tradičnými médiami?
Migaľ: Vždy som hovoril aj kolegom, ešte keď som bol v parlamente, že tradičné médiá, ktoré si naozaj vážim, ktoré sa opierajú o základné princípy žurnalistiky, čítajú a pozerajú aj voliči.
Za viac ako dvadsať rokov svojej novinárskej kariéry, koniec koncov sme boli kolegovia, som sa naučil jednu dôležitú vec. Že práca novinára je pýtať sa a práca politika je odpovedať. Je už len na politikovi, akým spôsobom bude odpovedať.
Vyčítajú vám to?