Bratislava 10. februára (TASR) - Mužská populácia sa na Slovensku dožíva o 6 až 7 rokov menej ako v najvyspelejších krajinách sveta. U žien tento rozdiel predstavuje približne 4 až 5 rokov. Stredná dĺžka života na Slovensku sa každý rok síce zvyšuje, ale len nepatrne.
V roku 2000 dosiahla u mužov hodnotu o niečo vyššiu ako 69 a u žien 77 rokov. Naďalej ale zaostávame za krajinami ako sú napríklad Island, kde sa muži dožívajú okolo 76 rokov a ženy 81 rokov. Podobná situácia je vo Švajčiarsku a v Nórsku. Horšie ako Slovensko sú na tom iba krajiny bývalého Sovietskeho zväzu, Turecko a Maďarsko.
Uvedené údaje boli zverejnené v Správe o stave životného prostredia SR v roku 2000, ktorá vyšla začiatkom tohto roka. Z jej výsledkov tiež vyplýva, že v roku 2000 zomrelo na Slovensku viac ako 28 200 mužov a 24 600 žien. Toto číslo je takmer totožné s rokom 1999.
Obyvateľstvo dlhodobo najviac zomiera na choroby obehovej sústavy. V roku 2000 zomrelo z tohto dôvodu asi 29 tisíc ľudí, čo znamená 55 percent zo všetkých úmrtí. V porovnaní s rokom 1999 sa však zaznamenal pokles o 317 osôb. Najviac úmrtí bolo zaevidovaných na infarkt myokardu a na cievne ochorenia mozgu. Druhou najčastejšou príčinou sú nádory - priedušiek, priedušnice, pľúc, žalúdka a hrubého čreva. V roku 2000 na toto ochorenie zomrelo okolo 12 tisíc obyvateľov SR.
Na tretie miesto sa u mužov dostala úmrtnosť v dôsledku poranení a otráv (8,7 percenta) a u žien choroby dýchacej sústavy (5,2 percenta). V tejto kategórii úmrtnosť vzrástla. V roku 2000 na tento druh ochorenia zomrelo asi 2900 osôb, pričom hlavnými dôvodmi úmrtí boli chronické zápalové ochorenia pľúc, priedušiek a chrípka. V prípade úmrtí na choroby tráviacej sústavy zostal počet exitov v roku 2000 na úrovni predchádzajúceho roku. Najčastejšími príčinami boli choroby pečene, pažeráka, žalúdka a dvanástnika.
V roku 2000 zaregistrovali opäť menej úmrtí detí do jedného roku života. Slovensko tak naďalej zostáva medzi krajinami ako Island, Nórsko, Švajčiarsko, Česko, Slovinsko a Luxembursko. Rovnako sa v správe priaznivo hodnotí pokles novorodeneckej úmrtnosti.
*ad som NNNN