SME

Smer a ostatní potvrdzujú tlak na mimovládky. Fico tvrdí, že na Úrade vlády nie sú dementi

Fico sa musel podriadiť Hlasu.

Premiér Robert FicoPremiér Robert Fico (Zdroj: FB-Robert-Fico)

BRATISLAVA. Nikto by sa nedozvedel, že sa Robert Fico pred týždňom stretol s Norbertom Bödörom v sídle vlády, keby príchod podnikateľa blízkeho Smeru nezachytila kamera televízie Markíza.

Keď premiér dostal priestor vysvetliť, čo podnikateľ obžalovaný v kauze Očistec uňho vybavoval, odvetil: "Zobrať vedro s vodou a obliať vás je málo."

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Podobne, keď sa Fico v decembri stretol s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, neprizval žiadne médiá a podrobnosti o rokovaniach doteraz nie sú jasné.

SkryťVypnúť reklamu

Fico a Smer tiež vo väčšine volebných kampaní tajili, akí ľudia či firmy prispeli strane na kampaň. Financovanie skrýva Smer pod svoju stranícku agentúru.

Súvisiaci článok Lučanský prináša zákon proti aktívnym ľuďom Čítajte 

Netransparentné postupy Smeru a jeho predstaviteľov sú dlhodobou praxou. Fico doteraz neodpovedal na otázku, či v byte na Vazovovej ulici v Bratislave pred rokmi pil kolu na stretnutí s Jaroslavom Haščákom z Penty, ako sa píše v spise Gorila. Neskôr to potvrdili nahrávky.

V stredu však Fico váhou svojej funkcie podporil návrh SNS, aby vybrané mimovládne organizácie odovzdávali podrobné informácie o svojej činnosti, príjmoch, predstaviteľoch a ich stretnutiach. Ak parlament návrh schváli, budú im hroziť pokuty aj ukončenie činnosti.

Vláde Fico predložil "návrh na vyslovenie súhlasu" so zámerom poslancov SNS, a ministri ho podporili. Aj tí za stranu Hlas. Upravili však jeho znenie, keďže Hlas nesúhlasí s tým, aby bola časť mimovládok považovaná za lobistov.

SkryťVypnúť reklamu

Dnes sa všetky mimovládne organizácie riadia rovnakými pravidlami fungovania, návrh SNS z nich vyčleňuje tie, proti ktorým koaliční predstavitelia už roky vystupujú.

Vymysleli pre ne prezývku "politické mimovládky", hoci takýto termín nemá oporu v zákonoch, a je nejasný, keďže za také je možné označiť aj zriaďovateľov zariadení sociálnych služieb či žiacke futbalové kluby, keďže tie tiež môžu mať požiadavky na vládu.

V koalícii postup proti mimovládkam vysvetľujú programom vlády, v ktorom je formulácia, že vláda "nemôže akceptovať, aby politicky zamerané subjekty, často financované zo zahraničia, netransparentne ovplyvňovali demokratickú politickú súťaž", a žiada zvýšiť transparentnosť.

Príprava zmien je pritom mimoriadne netransparentná, keďže návrh SNS sa dostal do parlamentu vo forme pozmeňovacieho návrhu, neprešiel obvyklým legislatívnym procesom, nevyjadrovali sa k nemu ministerstvá ani verejnosť.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Obmedziť, spútať, šikanovať, podrobiť si Čítajte 

Fico Hlasu mierne ustúpil

Pôvodne premiér plánoval presvedčiť všetkých ministrov, aby návrh SNS bez výhrad podporili vrátane zmien, s ktorými prišiel Adam Lučanský z klubu SNS. Najmä vláde nepohodlné mimovládky chce označovať za lobistov.

Návrh jeho uznesenia preto znel: "Vláda súhlasí s poslaneckým návrhom zákona (...) v znení pozmeňovacích a doplňujúcich návrhov (...)"

Napokon však vláda schválila Ficov návrh, ktorého vágnejšie znenie poskytuje Hlasu priestor, aby návrh parlament upravil, a nedostal sa s vládou do rozporu. Vláda podľa neho súhlasí s úpravou vyššej miery transparentnosti financovania mimovládnych neziskových organizácií a ich činnosti.

Z formulácie vyplýva, že Hlas nesúhlasí s označovaním mimovládok za lobistov. Aj Fico po zasadnutí vlády povedal, že v parlamente ešte "bude diskusia o podobe lobingu".

SkryťVypnúť reklamu

Poslanci Hlasu plánujú predložiť pozmeňovací návrh, ktorý pripravujú splnomocnenkyňa vlády pre rozvoj občianskej spoločnosti Simona Zacharová a ministerstvo vnútra. Doteraz nespresnili, aké zmeny v návrhu SNS žiadajú.

K výhradám Hlasu sa minulý týždeň vymedzil šéf Úradu vlády Juraj Gedra zo Smeru, a nazval ich vykosťovaním návrhu. Jeho úrad na ňom s Lučanským spolupracoval.

Fico: Asi si myslia, že sme dementi

Minulý týždeň organizácia Via Iuris poslala vláde svoju podrobnú právnu analýzu návrhu SNS. Zámer SNS s podporou koalície môže byť podľa nej v rozpore s ústavou, právom Európskej únie a tiež Rady Európy.

"Asi si myslia, že sme dementi na Úrade vlády," komentoval v stredu analýzu Fico a dodal, že Via Iuris sa pokúša spochybniť plánované zmeny.

SkryťVypnúť reklamu

Legislatívny odbor Úradu vlády Via Iuris tvrdil, že novela od SNS "stavia na existujúcich právnych mechanizmoch a jej cieľom je posilniť dôveru verejnosti v neziskový sektor".

Fico sa však prihlásil k skutočným motiváciám koalície, keď povedal, že má právo vedieť, kto financuje organizácie, ktoré vykonávajú "protivládnu" činnosť.

"Vyslovene sú to inštitúcie, ktoré idú proti vláde," tvrdil.

Via Iuris našla v návrhu SNS najmenej 15 sporných momentov. Kritizuje, že sa vyhol pripomienkovaniu vrátane posúdenia súladu s právom Európskej únie.

Povinné zverejňovanie mien darcov a členov organizácie považuje Via Iuris za zásah do práva na súkromie a môže mať podľa nej zastrašujúci účinok.

Problémová je aj právomoc ministerstva vnútra rozpustiť združenia za administratívne pochybenia. Via Iuris to považuje za zásah do práva na združovanie.

SkryťVypnúť reklamu

Poslanci SNS v návrhu nerozlišujú podľa Via Iuris medzi lobingom a občianskym aktivizmom, čím by zaviedli stav právnej neistoty a hrozbu postihov za činnosť, na ktorú zaručuje právo ústava.

Povinnosť vytvárať každé tri mesiace správy, u koho mimovládky "lobovali", by bola významná administratívna záťaž, keďže mnohé majú len pár pracovníkov.

Rovnaký problém by vytvorila aj povinnosť mimovládok odpovedať na infožiadosti rovnako, akoby išlo o štátne úrady.

Via Iuris upozorňuje aj na nedôveru vo verejnosti, ktorú môže označovanie mimovládok za lobistov vyvolať.

Experti upozorňujú, že za lobistov by neboli považované odbory, zamestnávateľské zväzy, firmy ani cirkvi, hoci sa tiež stretávajú s politikmi, ovplyvňujú ich názory a dožadujú sa zmien politiky. Považujú to za diskriminačné.

SkryťVypnúť reklamu

Novelu vláde neodporučila podporiť ani rada vlády pre mimovládne neziskové organizácie. Stanovisko jej adresovala dvakrát, v apríli a decembri 2024.

O návrhu poslancov SNS bude parlament rokovať na budúci týždeň v stredu.

Vo štvrtok a v piatok tohto týždňa sú v pláne verejné zhromaždenia v 40 slovenských mestách proti navrhovaným zmenám. Viacerí organizátori vrátane iniciatívy Mier Ukrajine ich označili heslom "Nie ruskému zákonu".

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné

Štvrtá vláda Roberta Fica (2023 - )

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 10 740
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 053
  3. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 4 987
  4. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 4 648
  5. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 465
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 866
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 624
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 306
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Patrik Schick oslavuje gól

Do konca sezóny zostávajú už len tri zápasy.


TASR
FC Košice - FK Železiarne Podbrezová: ONLINE prenos zo zápasu 7. kola skupiny o titul v Niké lige.

Sledujte s nami ONLINE prenos zo zápasu 7. kola skupiny o titul v Niké lige: FC Košice - FK Železiarne Podbrezová.


Martin Regáli

O triumfe v súťaži môže rozhodnúť na pôde Šamorína.


Slovenský cyklista Martin Svrček (v strede) počas pretekov Ename Samyn Classic 2025.

Martin Svrček spadol pri zjazde zo stúpania Cipressa.


SkryťZatvoriť reklamu