BRATISLAVA. Občianska iniciatíva My sme les a organizácie Aevis, WWF Slovensko a Via Iuris kritizujú vyhlásenie mimoriadnej situácie pre výskyt medveďa hnedého v niektorých okresoch, ktorú v stredu schválila vláda.
Tento krok považujú za nesystémový, ktorý situáciu nerieši, ale môže ju zhoršiť. Hovoria o neodbornom rozhodnutí a neefektívnom opatrení.
Riešiť treba podľa nich predovšetkým základný problém, a to vnadiská.
Príčinou nežiaduceho stavu sú vnadiská
Organizácie upozorňujú, že vyhlásenie mimoriadnej situácie je možné len vo výnimočnom prípade, ak existuje reálne ohrozenie života, zdravia alebo majetku obyvateľov.

„Zo zákona pritom vyplýva aj povinnosť, že počas vyhlásenej mimoriadnej situácie sa musia robiť opatrenia na odstránenie príčin nežiaduceho stavu, čo v prípade mimoriadnej situácie pre výskyt medveďa hnedého znamená napríklad aj odstraňovanie vnadísk,“ podotýkajú s tým, že mimoriadna situácia by mala byť bezodkladne odvolaná po vykonaní takýchto opatrení.
Zbytočne platné mimoriadne situácie
Pripomínajú tiež, že mimoriadne situácie pre výskyt medveďov pritom platia už viac ako rok vo viacerých okresoch severného a východného Slovenska, a to napriek tomu, že na ich trvanie neexistuje zákonný dôvod.
Jedným z príkladov je podľa nich okres Kežmarok, v ktorom okresný úrad k 24. marcu evidoval len jedno hlásenie o výskyte medveďa. Napriek tomu mimoriadnu situáciu neodvolal. Posledné zasadnutie krízového štábu sa pritom konalo ešte v marci 2024.
Podľa Mariána Hletka z iniciatívy My sme les je neakceptovateľné, aby sa mimoriadna situácia udržiavala umelo na základe nešpecifikovanej hrozby.
„Opodstatnenosť trvania mimoriadnej situácie sa neprehodnocuje a neposudzujú sa reálne dôvody, ktoré by boli podložené skutkovými okolnosťami,“ zdôrazňuje Hletko.
Štát zanedbáva prevenciu
Podľa Rastislava Mičaníka z organizácie Aevis môže Slovensko v budúcnosti čeliť ďalším postihom zo strany EÚ v dôsledku ohrozenia populácie medveďa hnedého, ktorý je chráneným živočíchom európskeho významu.
Organizácie opätovne odkazujú, že kľúčové je vzdelávanie verejnosti, ako aj realizácia účinných preventívnych opatrení, ktoré štát zanedbáva a nerieši.

Základným zdrojom problémov sú vnadiská, ktoré lákajú medvede do blízkosti ľudských sídel a turistických trás. Ich odstraňovanie považuje za „absolútne nevyhnutné“.
Za ochranu divočiny
Greenpeace Slovensko tvrdí, že ministerstvo životného prostredia uprednostňuje zabíjanie medveďov pred vedeckými dôkazmi a podkopáva snahy o ochranu prírody na Slovensku a ohrozuje ekologickú integritu širšieho karpatského regiónu.
Prístup Slovenska k prevencii konfliktov medzi medveďmi a ľuďmi je nedostatočný.
„Medvede sa vyskytujú predovšetkým v horských oblastiach stredného a severného Slovenska, pričom populácia vo východných Karpatoch zasahuje aj do Nízkych Beskýd a pohoria Bieszczady. Konfliktné situácie často vznikajú v dôsledku nezabezpečeného odpadu, zvyškov potravy a vnadísk - čo všetko sú faktory, ktoré musí krajina okamžite adekvátne riešiť,“ podotkla hovorkyňa Greenpeace Slovensko Miroslava Ábelová.
Medvede môžu podľa nej účinne odradiť osvedčené nesmrtiace odstrašujúce prostriedky, ako sú chemické látky, gumové projektily a cvičené psy.
Ábelová poukázala aj na to, že napriek opakovaným varovaniam vedcov, vrátane listu z minulého roka, v ktorom boli navrhnuté opatrenia na predchádzanie konfliktom, minister Taraba ignoroval odborné odporúčania.
Namiesto toho podľa nej zneužíva tému medveďov na prehlbovanie polarizácie slovenskej spoločnosti.
Greenpeace vyzýva na zriadenie najväčšieho medzinárodného parku v Európe, ktorý by chránil posledné zvyšky divočiny v Karpatoch. Táto cezhraničná iniciatíva by podľa hovorkyne pomohla predchádzať konfliktom na základe vedeckých poznatkov a zabezpečila by, aby politiky manažmentu medveďov boli v súlade s legislatívou EÚ.
Zároveň by podľa nej posilnila úsilie o ochranu prírody naprieč národnými hranicami.
Vláda vyhlásila pre výskyt medveďa mimoriadnu situáciu v niekoľkých okresoch. Bude platiť od stredy 14.00 h. Schválila aj mimoriadny zásah do populácie medveďa hnedého v počte 350 jedincov na základe správy Štátnej ochrany prírody SR. Kabinet tak urobil na stredajšom rokovaní.