Mastné čierne sadze si obyvatelia všimli na oblečení detí hrajúcich sa vonku a na labách psov. Takéto znečistenie tu ešte nebolo, hovoria znepokojení zvolenskí mestskí poslanci a žiadajú úrady o vysvetlenie. Po štyroch mesiacoch sa stále nič nedozvedeli.
Sadze sa v meste objavovali koncom minulého roka aj na parapetoch či autách, mastnými okami bola pokrytá zvolenská priehrada Môťová.
Analýza, ktorú dalo vypracovať opozičné Progresívne Slovensko, ukázala, že sadze obsahujú karcinogénne látky.
O nezvyčajnom znečistení sa v poslednom čase samospráva rozprávala so zodpovednými inštitúciami, ale o príčinách sa obyvatelia nedozvedeli.
Diskusia sa zvrtla na kvalitu ovzdušia ako takú, na ktorej zhoršení má veľký podiel aj vykurovanie. Mesto podľa vyjadrenia primátora na zastupiteľstve plánuje vzdelávaciu kampaň o individuálnom vykurovaní domov.
Viacerí poslanci sú sklamaní, že sa neriešia sadze, ale dlhodobé znečistenie, ktoré je samostatným problémom.
„Predstavoval som si, že dnes prídu aj z ostatných orgánov, a vysvetlia nám, ako postupovali, ako odobrali vzorky, aby ľudia videli, že sa niečo koná,“ povedal poslanec Branislav Husár. Nervozita obyvateľov, ktorí nemajú informácie, podľa neho rastie.
Polícia stále vyšetruje
Nezvyčajné znečistenie sa týka Sekier, časti Zvolena v blízkosti priemyselnej zóny. Na problém koncom jesene upozornila zvolenská poslankyňa Denisa Záchenská.
Zvolen bojuje so znečistením dlhé roky, tak ako mnohé iné obce. Tentoraz ide podľa obyvateľov o nový, iný problém, ktorý sa v meste ešte neobjavil.
„Žijem tu od detstva, toto tu nebolo ani v čase, keď obec ešte nebola plynofikovaná a viac domov kúrilo pevným palivom,“ hovorí mestský poslanec Róbert Orság.
Analýza, ktorú dalo urobiť PS v certifikovanom chemickom laboratóriu, preukázala prítomnosť polycyklických aromatických uhľovodíkov. Potvrdená bola aj výrazná koncentrácia benzo(a)pyrénu, ktorý patrí medzi najsilnejšie karcinogény v tejto skupine látok.
Prípad vyšetruje enviropolícia v spolupráci so Slovenskou inšpekciou životného prostredia a ďalšími odbornými organizáciami. Inšpekcia od decembra vykonáva kontroly, vzorky odoberala vo viacerých priemyselných podnikoch aj z povrchu vodnej nádrže v Môťovej.
Pre podozrenie zo spaľovania pneumatík a plastov vykonali kontrolu v spoločnosti Bučina Zvolen. Spoločnosť prevádzkuje dve spaľovacie zariadenia na biomasu s odvodom spalín cez oceľový komín.
„Predbežné zistenia nepotvrdili spaľovanie pneumatík či iného nebezpečného odpadu. Kontrola v spoločnosti Bučina Zvolen nie je ukončená, a preto sa nie je možné k vyšetrovaniu podrobnejšie vyjadriť,“ informuje inšpekcia.
Inšpekcia kontrolovala aj firmy Kronospan a štátny MH Teplárenský holding, ani tam nezistila porušenia.
Inšpektori pracovali aj s hypotézou, že zdrojom znečistenia môžu byť lokálne kúreniská s nevhodným spaľovaním. „V tejto súvislosti bolo vykonaných niekoľko obhliadok, avšak jednoznačný pôvod znečistenia nebol identifikovaný,“ oznámila inšpekcia.
Bližšie informácie neposkytla ani enviropolícia.
Otázka vykurovania vraj odvádza pozornosť
Mesto Zvolen na stretnutie 18. marca pozvalo ministerstvo životného prostredia, inšpekciu životného prostredia, enviropolíciu, kontrolné chemické laboratórium v Slovenskej Ľupči, Slovenský hydrometeorologický ústav aj veľkých prevádzkovateľov zariadení ako Kronospan, Bučinu a Teplárenský holding.
Aj primátor Vladimír Maňka zo Smeru hovorí, že inšpekcia musí chápať, že občania sú znepokojení a nemajú informácie. „Dohodli sme sa, že budú kontaktovať centrálu v Bratislave a nájdu spôsob ako informovať."
Ako výsledok stretnutia, okrem nejednoznačných čiastkových výsledkov vyšetrovania, primátor prezentoval, že mesto bude vzdelávať o vykurovaní rodinných domov. „Môžu tam spaľovať nekvalitné a vlhké palivo a to môže byť problém,“ povedal.
Na Slovensku podľa štatistických údajov viac ako 70 percent znečistenia ovzdušia tvoria malé zdroje znečisťovania, teda ľudia, ktorí vykurujú vo svojich domoch.
Zvolen by sa s týmto dlhoročným problémom mal teraz vyrovnať, myslí si poslanec Ľubomír Zdút-Šťastný. „Zdroje znečistenia sú mnohé. Až teraz na to začíname reagovať, lebo hrozba nadobudla empirickú podobu."
„Ľudia nechcú počuť to, že aj oni majú podiel na zlej kvalite ovzdušia,“ povedala prizvaná odborníčka zo SHMÚ Emília Hroncová. Epizóda s nezvyčajným znečistením podľa nej možno pomôže tomu, že sa Zvolenčania začnú rozprávať o ovzduší.
Poslankyňa Denisa Záchenská upozornila, že podobné sadze sa neobjavili v susedných obciach, ale iba v blízkosti priemyselnej zóny Zvolena. „Chápeme, že kvalita ovzdušia je zhoršená malými zdrojmi, ale sadze nie sú v Kováčovej ani v Sliači."
Aj podľa ďalších poslancov musí byť znečistenie spôsobené veľkým znečisťovateľom. „Nepáči sa mi, ako tu dookola podsúvate, že v Môťovej sa spaľujú mokré drevo a plasty,“ povedal Branislav Husár.
Tamara Stohlová z PS hovorí, že ide o separátny problém. „Riešiť tu lokálne a rozptylené znečistenie ovzdušia z vykurovania v domácnostiach je odvádzanie pozornosti.“
SHMÚ rieši len kvalitu ovzdušia ako celok
Kvalitu ovzdušia v Zvolene sleduje SHMÚ cez monitorovaciu stanicu pri škole J. Alexyho. Monitoruje prachové častice PM10 a PM2,5.
Za minulý rok boli podľa Hroncovej hodnoty vo Zvolene prekročené počas piatich dní. Ústav má za úlohu kontrolovať kvalitu ovzdušia ako celok a nemá riešiť havarijné stavy.
„V tom čase sa asi stretlo viacero nepriaznivých činiteľov,“ povedala Hroncová o čiernych sadziach. „Kvalita nie je daná len tým, aká znečisťujúca látka sa doň dostane, ale aj rozptylovými podmienkami.“
Hlavný kontrolór mesta Peter Košík upozornil, že SHMÚ vo Zvolene využíva optické metódy, ktorými nedokáže zistiť, či je v ovzduší látka s obsahom benzo(a)pyrénu.
„Teraz sa vedie diskusia o mastných sadziach - tie nemajú s optickou metódou a prašnosťou spoločné nič,“ povedal. „My nespochybňujeme SHMÚ ani prašnosť, ale zaujímajú nás tie mastné sadze, ich chemické zloženie, koncentrácia a dosah na zdravie."
Poslankyňa Martina Mészáros Bariaková dlhodobo upozorňuje aj na to, že merač je na kopci, kde je rozptyl veľký. „Čo tam môžeme namerať, skúste ho dať niekde na Záhonok a uvidíte,“ povedala. Časť Záhonok označovali poslanci za najkritickejšiu.
Hroncová zo SHMÚ upozorňuje, že premiestniť stanicu nie je jednoduché. „My máme presné pravidlá na umiestňovanie monitorovacích staníc, táto stanica je pozaďová, má reprezentovať určité pozadie v rámci územia,“ vysvetľuje.
Zastupiteľstvo schválilo uznesenie, že ak sa výrazný výskyt čiernych mastných sadzí bude opakovať, mesto zabezpečí odbornú analýzu v akreditovanom laboratóriu a zároveň podá ďalšie trestné oznámenie.

Beata
Balogová
