BRATISLAVA. Deviati bývalí zamestnanci ministerstva zahraničných vecí podali na rezort žalobu. Tvrdia, že rezort diplomacie na čele s ministrom Jurajom Blanárom (Smer) postupoval diskriminačne pri rozhodovaní o tom, koho prepustí zo zamestnania.
Podľa nich to bolo napríklad z dôvodu sexuálnej orientácie, proukrajinskosti, veku či zdravotného postihnutia a následného častého chýbania v práci.
„Po mesiacoch príprav a zhromažďovania dôkazov o nezákonnom konaní ministra Blanára a generálnej tajomníčky (Miroslavy) Vozáryovej sme tento týždeň s kolegami a kolegyňami zažalovali naše neplatné výpovede z novembrových čistiek na rezorte diplomacie. Spolu nás je až deväť žalobcov. Síce nás na začiatku procesu bolo ešte viac, no z rôznych dôvodov nás ostalo nakoniec deväť statočných,“ uviedol jeden z prepustených Ivan Novotný.
Dodal, že podľa informácií, ktoré majú zvnútra rezortu, je to najväčšia hromadná právna akcia proti ministerstvu od jeho vzniku.

Hovoria o diskriminácii
Bývalí zamestnanci nežalujú len samotné výpovede a kompenzáciu platu. Podľa Novotného bolo chýb, zbabraných procesov a porušení zákona zo strany ministerstva tak veľa, že bolo náročné z nich vybrať.
„Podarilo sa nám zdokumentovať, že ministerstvo vo viacerých prípadoch pri výbere zamestnancov na „zoznam nepohodlných“ postupovalo diskriminačne. A za toto zákonmi zakázané konanie si uplatňujeme aj nemajetkovú ujmu. Nie je to len v mojom prípade, ktorý môže slúžiť ako učebnicový príklad diskriminácie z dôvodu sexuálnej orientácie na fakultách práva,“ poukázal.
Ako ďalej dodal, to, čo sa stalo aj ostatným, je naozaj desivé. „Zdravotne ťažko postihnutá, často chýbala v práci – na zoznam. Robil v Globsecu – na zoznam. Je už stará, má už nárok na dôchodok – na zoznam. Je moc proukrajinský – na zoznam. A mohol by som pokračovať. Takéto konanie, nech si bohorovne Blanár s Vozáryovou myslia čokoľvek (ak si vôbec niečo myslia), je na Slovensku ešte stále zakázané,“ upozorňuje Novotný, ktorý je presvedčený, že súdny spor vyhrajú, i keď to nebude trvať krátko a nebude to ľahké.
Bývalých zamestnancov rezortu zahraničia právne zastupuje advokát Peter Kubina, ktorý obhajuje aj bývalých policajtov - „čurillovcov“.
„Sme radi, že máme príležitosť a česť zastupovať týchto deväť statočných ľudí z Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, ktorí boli neprávom vyhodení z práce a pripravení o dlhé roky budovanú kariéru v diplomacii. Berieme to ako jeden z našich malých príspevkov k tomu, aby sa Slovensko nestalo Bieloruskom,“ napísal Kubina na sociálnej sieti.
Reakcia ministerstva
Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí pre agentúru SITA uviedlo, že nemá k dispozícii žaloby, preto sa k ich obsahu nedokáže vyjadriť. Zároveň zdôrazňuje, že si mimoriadne váži všetkých svojich zamestnancov, ktorí profesionálne odvádzajú svoju prácu pre vlasť a robia jej dobré meno.
„V čase rozvrátených financií, ktoré Slovensku zanechali predchádzajúce vlády pod vedením troch posledných premiérov, a nevyhnutnej konsolidácie však museli aj jednotlivé rezorty pristúpiť k zefektívneniu výkonu štátnej služby a práce vo verejnom záujme. V rámci konsolidácie sa rezortu diplomacie podarilo dospieť s Ministerstvom financií SR k dohode a k povinnosti znižovania počtu úradníkov a ďalších zamestnancov sme museli pristúpiť iba z tých, ktorí nie sú na vyslaniach v zahraničnej diplomatickej službe,“ uviedol rezort diplomacie.
Ministerstvo zahraničných vecí má viac ako 1 100 zamestnancov. Za obdobie od 25. októbra 2023 do 31. marca 2025 skončil štátnozamestnanecký alebo pracovný pomer výpoveďou zo strany ministerstva v 22 prípadoch.
„Vo všeobecnosti uvádzame, že každý zamestnanec má zákonné právo obrátiť sa na súd, ak má za to, že výpoveď daná zamestnávateľom je neplatná. Ministerstvo bude po doručení žiadosti súdu o vyjadrenie k prípadným žalobám postupovať v súlade s príslušnými právnymi predpismi, a to v komunikácii priamo so súdom, nie verejne,“ dodal rezort.