Vláda sa nikoho vo Veľkých Levároch nepýtala, kravy pochováva a informovanie zanedbáva. Autor: SME/Marek Moravčík, Martin Mlynár
BRATISLAVA. Zápach mŕtvych zvierat bolo vo štvrtok cítiť v obci Veľké Leváre, kam od rána jazdia konvoje hasičských áut s červenými uzatvorenými kontajnermi. Sprevádzajú ich policajné autá.
Prichádzali z farmy v Plaveckom Štvrtku, kde v stredu začali s usmrcovaním 3500 kusov hovädzieho dobytka pre rozšírenie nákazy slintačky a krívačky.
Cieľom je lokalita Nivky vo vojenskom obvode Záhorie, v blízkosti Veľkých Levárov. Vláda tam dala pred pár dňami vykopať druhú jamu, v ktorej chce zakopať zvieratá z Plaveckého Štvrtka.
Zvážanie bude trvať približne do stredy 9. apríla.
V článku sa dočítate:
- v čom si odporujú tvrdenia ministra Takáča a starostov,
- prečo sú obyvatelia v regióne závislí od zdroja pitnej vody pri jame,
- o čom minister informoval minister na spoločnom stretnutí.
Informáciu potvrdil aj minister pôdohospodárstva Richard Takáč (Smer).
Jama pri Levároch je podľa šéfa sekcie krízového ministerstva vnútra riadenia Ervína Erdélyiho rovnaká ako tá v Leviciach. Zmestiť by sa do nej malo približne 3200 tiel zvierat.
"Chceli sme využiť aj Levice, ale je tu problém s logistikou," hovorí Erdélyi. "Buď by sme šli cez Bratislavu, alebo cez Pezinskú Babu, čo je obrovské riziko."
Všetky telá zvierat z južných oblastí, teda prvého ohniska nákazy, sú už podľa ministra zlikvidované. Vláda hľadá aj ďalšie možné miesta na likvidáciu usmrtených zvierat, Takáč nespresnil, o aké lokality ide.
Mali nás osloviť skôr, hovoria starostovia
Obyvatelia okolitých obcí, ako Veľké Leváre, Studienka a Závod, vnímajú zvláštnu aktivitu v susednom vojenskom obvode už od pondelka. Vtedy sa rozšírila informácia, že vláda dala robiť hydrogeologický prieskum podložia, či je lokalita vhodná na výkop jamy.
Starostovia sa obávajú, že môžu prísť o jediný zdroj pitnej vody, od ktorého sú závislí. Nie všetky dediny sú tam napojené na verejný vodovod. Zdroj je päť kilometrov od jamy, ktorú zapĺňajú telami zvierat.

Aby sa predišlo panike, okresný úrad v Malackách podnietil stretnutie zástupcov samospráv a ministerstva pôdohospodárstva. Stretli sa vo štvrtok dopoludnia.
"Včera večer sa rozhodlo, a dnes tu sedíme so všetkými tými, ktorí čo majú do toho povedať," hovorí minister Takáč novinárom. "Informovanosť je podľa mňa úplne riadna a správna. Nemohli sme o tom informovať nikde dopredu, aby sme nevytvárali zbytočné dezinformácie."
Starosta Veľkých Levárov Richard Nimsch s vyjadrením ministra nesúhlasí. "S navážaním tiel sa začalo vo včerajších (v stredu - pozn. red.) večerných hodinách," povedal novinárom po stretnutí s ministrom.
Takáč priznal, že aj vo štvrtok k jame jazdili nákladiaky, ale prevážali vraj len kamenivo. Nimsch hovorí, že videl nákladiaky s uzavretými červenými kontajnermi v policajnom sprievode.
"Možno je s tým ministerstvo spokojné, ale my si myslíme, že s komunikáciou bolo treba začať už v pondelok. Dalo by sa tak predísť nervozite a šíreniu hoaxov," pokračuje Nimsch.
Vláda podobne postupovala aj v prípade kopania jamy v Leviciach. Obyvatelia si to všimli a voči zámeru začali protestovať, ministerstvo ich však doteraz neinformoval o podrobnostiach, ako jama ovplyvní životné prostredie. Levický primátor preto zvolal mimoriadne zastupiteľstvo, účasť na ňom potvrdil aj Takáč.
"Žiadali sme, aby tu bol robený pravidelný monitoring vody, tie zvieratá sa budú rozkladať mesiace," hovorí starosta obce Závod Radomír Ševeček. "Nepovedali nám, v akých intervaloch sa bude robiť, len že to bude riešiť ministerstvo zdravotníctva."
Ministerstvo vnútra denníku SME potvrdilo, že "je zabezpečený stály monitoring kvality vôd v okolí jamy".
Minister starostov na stretnutí uisťoval, že k znečisteniu vody nedôjde, opieral sa pritom o stanoviská odborníkov. Geologické prieskumy robil Geologický ústav Dionýza Štúra.
Starostovia uisteniam veria. "Musíme, nič iné nám ani nezostáva," komentuje Ševeček.
Vozidlá dezinfikujú takmer hodinu
Denník SME navštívil aj zvieracie chovy na okraji Veľkých Levár. Biela stopa pneumatík na ceste reportérov zaviedla k statku s hovädzím dobytkom, ktorý susedí tesne s vojenským obvodom. Majitelia pred bránu nasypali vápno na dezinfekciu vozidiel, denníku sa s nimi nepodarilo skontaktovať.
Vedľa statku sú stajne s koňmi, na ktoré sa nákaza nešíri. Zamestnanci reportérom povedali, že žiadne špeciálne opatrenia zatiaľ nezaviedli, povedali len, že teraz nechodia nikam na preteky. Kone môžu vírus prenášať na srsti, ak sa dostanú do kontaktu s nakazenými zvieratami, podobne ako psy a mačky.

V okolí lokality Nivky a podľa Nimscha veľkochovy nie sú, len drobnejší farmári. Opatrenia tam preto zatiaľ nevykonávajú.
"Môžem ale potvrdiť, že teraz vnímam inú ligu prevozu," hovorí Nimsch o spôsobe transportu usmrteného dobytka z Plaveckého Štvrtka. Nákladiaky sú podľa neho uzatvorené, nie ako v medializovanom prípade prevozu tiel do kafilérie v Žiline.
Vozidlá jazdiace z kontaminovanej farmy do výložiska vo vojenskom obvode podľa Takáča dôsledne dezinfikujú. Proces vraj trvá 40 minút a dohliada naň veterinár.
"Znie to veľmi odborne, nemáme dôvod to spochybňovať," komentuje Nimsch.
Takáč so starostami preberal aj čierne domáce chovy, ktoré sú vraj v regióne rozšírené. V súčasnosti sa zisťuje počet zvierat, ktoré nie sú registrované u veterinárnej správy. Prítomnosť vírusu testujú aj u týchto zvierat.
Slintačka a krívačka
- Slintačka a krívačka je vysoko nákazlivá, akútna, horúčkovitá vírusová choroba hospodárskych zvierat s významnými ekonomickými dosahmi.
- Pre ľudí nepredstavuje nebezpečenstvo a nie je rizikom pre verejné zdravie.
- Konzumácia pasterizovaného mlieka a výrobkov z pasterizovaného mlieka, ako aj dostatočne tepelne upraveného mäsa a mäsových výrobkov je bezpečná.
- Ministerstvo zdravotníctva odporúča nakupovať mäso, mlieko a mliečne výrobky od predajcov, ktorí podliehajú pravidelnej kontrole potravín.
- Slintačka a krívačka sa len výnimočné prenáša na ľudí. Pre istotu ale treba jesť pasterizované mlieko a uvarené mäso. Z domácich zvierat sa prenáša na kravy, prasatá, ovce a kozy. Psy a mačky nemôžu ochorieť, môžu však nákazu prenášať ďalej na srsti.

Beata
Balogová
