BRATISLAVA. Pred týždňom denník SME informoval o tom, ako svedok na súde v kauze mafiánskej skupiny sýkorovcov spomenul údajné uplácanie súčasného premiérovho poradcu Davida Lindtnera v čase, keď bol ešte sudcom.
Lindtner vtedy vyjadrenie redakcii neposkytol. Dnes vydal prostredníctvom tlačového odboru Úradu vlády stanovisko, v ktorom informuje o podaní trestného oznámenia na dozorujúceho prokurátora sýkorovskej kauzy Petra Kysela.
O podozreniach voči Lindtnerovi na súde prehovoril bývalý člen gangu Dávid Takáč, ktorý bol v minulosti za násilné trestné činy odsúdený na osem rokov.
Opísal ako zhruba v rokoch 2009 až 2010 robil šoféra bývalému príslušníkovi SIS Ľubošovi Kosíkovi, ktorý sa tiež pohyboval v kruhoch podsvetia. Zároveň sa stýkal s ľuďmi okolo bývalého šéfa SIS Ivana Lexu. Kosík je s Lexom a ďalšími obžalovaný v kauze únosu prezidentovho syna z roku 1995.

Údajné kontakty s podsvetím
Svedok Takáč teraz na súde povedal, že v čase, keď robil pre Kosíka, boli v častom kontakte s Lindtnerom - vtedajším sudcom na okrese v Pezinku.
Spomenul aj jeho podplácanie. Nič bližšie však k tomu nepovedal.
Po týždni mlčania vydal Lindtner stanovisko, v ktorom tvrdenia svedka Takáča odmieta.
"S Takáčom sa nikdy nestretol, nevie o ňom a uvedené obvinenia považuje za lživé a účelovo vymyslené," konštatuje v stanovisku Úrad vlády.
Kamarát s Lexom a spol.
Pri obrane sa Lindtner opiera aj o tvrdenie Kosíka v stanovisku pre SME. Kosík v ňom priznal, že s Lindnerom sa kontaktoval v období, keď bol sudcom. Slová Takáča o jeho údajnom uplácaní, odmietol.
Má však vlastnú verziu toho ako vtedy jeho vzťah s Lindtnerom fungoval.

"S vtedajšími sudcami Davidom Lindtnerom a Richardom Molnárom sme boli v kamarátskom vzťahu, keďže sme všetci boli z okolia Ivana Lexu. Nepotrebovali sme nič riešiť cez úplatky," povedal Kosík.
Na túto časť jeho vyjadrenia Lindtnter v stanovisku už nehovorí nič.
Kontakty s Lindtnerom pritom Kosík priznal ešte vlani v obšírnom rozhovore o prepojení Lexovej tajnej služby a mafie.
"Ivan Lexa mi odporučil, že sa mám s ním kamošiť, že je to správny chlapec. Raz keď bol u mňa v dome v Limbachu, bolo veľmi teplo. Tak si bol aj zaplávať v bazéne," uviedol Kosík v júli 2024.
Redakcia aj vtedy kontaktoval so žiadosťou o reakciu aj Lindtnera, ale nereagoval.
Ovplyvňovanie na diaľku?
Trestné oznámenie na prokurátora Kysela teraz Lindtner podáva pre podozrenie zo zneužívania právomoci a návodu na krivé obvinenie.
Kysel podľa Lindtnera mohol svedka Takáča úmyselne naviesť na krivé obvinenie "s cieľom jeho diskreditácie, najmä v čase, keď sa jeho meno skloňuje v súvislosti s kandidatúrou na vysoké verejné funkcie".
Práve v týchto dňoch začal Smer o Lindtnerovi hovoriť ako o nádejnom kandidátovi na post generálneho prokurátora.
Verzia Lindtnera o úmyselnom konaní prokurátora Kysela však celkom nesedí. V čase, keď vypovedal na súde svedok Takáč, na pojednávaní Kysel ani nebol. Zastupoval ho jeho kolega Vladimír Kuruc.
Takáč nie je vo väzbe ani vo výkone trestu. Svoj trest už odpykal. Tvrdí, že po prepustení na slobodu začal nový život.
Prokuratúra koná
Lindtner poukazuje aj na údajnú účelovosť obvinenia vzhľadom na to, že zaznelo po uplynutí premlčacej lehoty. Svedok Takáč datoval kontakty s Lindtnerom v rokoch 2009 až 2010.
Kosík hovoril zhruba o roku 2013. Na korupčné trestné činy sa vzťahuje premlčacia lehota päť rokov.
Poradca premiéra, ktorý už čelí obžalobe z nepriamej korupcie, tvrdí, že pre premlčanie nemôže vyvrátiť "lživé a účelové tvrdenia Takáča zákonom predpokladaným spôsobom v trestnom konaní".
Generálna prokuratúra pritom v utorok oznámila, že prípad dala prešetriť Krajskej prokuratúre v Bratislave.

Beata
Balogová
