Pietna spomienka na oslobodenie Bratislavy. Autor: SME/Dávid Zimmermann
BRATISLAVA. Na výročie oslobodenia Bratislavy spod fašistickej okupácie kládol popri premiérovi Robertovi Ficovi k pamätníku na Slavíne vence na počesť padlým vojakom aj fašista Daniel Bombic.
Na pietnej spomienke na oslobodenie Bratislavy organizovanej Úradom vlády prehovoril okrem Fica a predsedu Národnej rady Richarda Rašiho aj zástupca Ruska, ktoré už viac ako tri roky vedie vojnu na Ukrajine, veľvyslanec Igor Bratčikov.
Na Slavín v piatok prišlo do dvetisíc ľudí, prevažne seniori, ktorí vystupovali z autobusov zaparkovaných pod pamätníkom. Ceremónie sa zúčastnila aj proruská motorkárska skupina Brat za brata s veľkou červenou vlajkou Sovietskeho zväzu. Prišli aj reportéri ruských médií.
“Toto nie je stretnutie proti niekomu a proti niečomu,” povedal premiér Robert Fico v piatok večer na Slavíne. Vzápätí skritizoval veľvyslancov krajín Európskej únie, ktorí sa podujatia nezúčastnili.
Najbližších spojencov Slovenska kritizoval aj za to, že chcú viac zbrojiť, aby zvýšili obranyschopnosť Európy.
Kritizoval veľvyslancov
Fico svoju reč pod Slavínom, ktorý nazval aj slovenskou sochou slobody, otvoril tým, že hovorí bez prípravy, pretože veľvyslanci krajín Európskej únie sa na poslednú chvíľu z účasti na pietnej spomienke ospravedlnili.
Podľa informácií denníka SME viacerí veľvyslanci Úrad vlády o svojej neúčasti informovali už v uplynulých dňoch, dôvodom bolo vystúpenie zástupcu Ruska, ktoré rozpútalo vojnu na Ukrajine.
Oslobodenie Bratislavy
- Boje o Bratislavu sa začali 2. apríla 1945 a trvali dva dni.
- Bojov sa zúčastnila Červená armáda, Dunajská flotila sovietskej armády a rumunský tankový pluk.
- Po bojoch pochovali v Bratislave približne 740 sovietskych vojakov, na druhej strane padlo 470 nemeckých a maďarských vojakov.
- Počas oslobodzovania prišlo o život aj približne 120 civilistov.
- Najväčšie škody na domoch boli okolo Krížnej a Záhradníckej ulice.
Zdroj: ÚPN
"Povinnosťou veľvyslancov nie je trucovať, ale pracovať. Ak majú možnosť stretnúť sa s veľvyslancami iných krajín, tak by tu dnes boli," pokračoval Fico v prejave.
Veľvyslanci sa na spomienke nezúčastnili ani minulý rok.
Od začiatku celoplošnej vojenskej agresie na Ukrajine vo februári 2022 majú krajiny Európskej únie nastavené rozdielne pravidlá účasti na podujatiach, kde sa zúčastňuje aj zástupca agresora.
Ukrajinskí diplomati sa na takýchto podujatiach napríklad vôbec nezúčastňujú.
Fico vo svojom prejave obhajoval prítomnosť ruského aj bieloruského veľvyslanca. Premiér prístup našich spojencov odsúdil, označil ho za “neprístojný a nedôstojný” k obetiam druhej svetovej vojny.
Ceremónie sa nezúčastnil ani primátor hlavného mesta Matúš Vallo ani prezident Peter Pellegrini.
Obaja si pamätný deň uctili osobitne, Pellegrini o deň skôr.
Prečo má Európa zbrojiť, pýtal sa Fico
Fico pripomenul svoju chystanú návštevu Moskvy, kam má ísť v máji na pozvanie prezidenta Vladimira Putina osláviť ukončenie druhej svetovej vojny v Európe.
“Verím, že budem mať príležitosť 9. mája osobne poďakovať Moskve za to, ako veľmi nám pomohla slávna Červená armáda. Nech žije slávna Červená armáda,” povedal.
Na záver premiér spomenul, či by nebolo voči ľuďom férové zorganizovať referendum, aby sa vyjadrili, či podporujú zbrojenie v Európskej únii.
Podobný prístup zvolil aj maďarský premiér Viktor Orbán v rámci celonárodných konzultácií.
"Prečo má zrazu Európa vynaložiť 800 miliárd eur na zbrojenie?" pýtal sa Fico pod Slavínom, kde si pripomínal oslobodenie Bratislavy z rúk fašistov vojenskou silou.

Beata
Balogová
