SME

Víkendový výber: Lov medveďov aj ochranárov. Debatu o šelmách nepolitizujú len na Slovensku

Pravidelná dávka víkendového čítania.

Víkendový výber SMEVíkendový výber SME (Zdroj: SME.sk / Hejty)
Načítavam... Víkendový výber: Lov medveďov aj ochranárov. Debatu o šelmách nepolitizujú len na Slovensku
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

V lese nad Detvou zahynul človek. Našli ho s poraneniami hlavy, aké pri útoku spôsobuje medveď, iba dvesto metrov od posledných domov. A honba na medvede sa tak na Slovensku okamžite opäť stala horúcou témou. Minister životného prostredia Tomáš Taraba prišiel aj s návrhom na plošný odstrel – v prvej fáze 350 kusov.

Tento krátky text si isto nejde robiť nárok na celistvé uchopenie problému, ani na nájdenie konečnej odpovede na otázku, nakoľko je problém s medveďmi skutočný, nakoľko je to problém so strachom z medveďov a nakoľko je ten strach živený najrôznejšími aktérmi vrátane napríklad médií – či už cielene, alebo mimovoľne.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ale aj tak je namieste sa pozastaviť pri tom, že Taraba navrhuje presne taký postup, akým sa do problému pustil už vlani. Minulý rok poľovníci a ochranári ulovili takmer sto medveďov, spolu ich zahynulo 144. A aspoň na prvý pohľad to neprinieslo ani väčšie bezpečie, ani menej strachu.

Navrhnúť viac toho istého a očakávať iný výsledok je väčšinou považované za neveľmi dôvtipný postup, píše v úvodníku Magazínu Víkend zástupca šéfredaktorky SME Juraj Fellegi.

Podobne ako na Slovensku, aj v Rumunsku vedú spolitizovanú debatu o šelmách. Ale Rumunsko ukazuje aj pozitívne príklady a opisuje ich vo svojej reportáži priamo z Transylvánskych Álp reportér SME Lukáš Onderčanin.

Zlu sa treba postaviť, hovorí jednoznačne výtvarník Rudo Sikora. Na budúci rok má 80 rokov, kedysi protestoval proti mečiarizmu, teraz proti krokom súčasnej vlády. Na protesty chodí so svojimi veľkorozmernými dielami, a teraz ich aj vystavuje. Zhováral sa s ním reportér Peter Getting a pýtal sa ho aj, či dostal spätnú väzbu na dielo, ktoré nechal ministerke Šimkovičovej.

SkryťVypnúť reklamu

A že pravekí ľudia neboli primitívni, ale vďačíme im za zrod hudby, sa dozviete z ďalšieho textu. Prinášame aj články o novinkách vo filme, divadle aj vede a zdraví.


Hon na medveďa či liberálov? Rumuni aj Slováci vedú spolitizovanú debatu o šelmách

Je to strmý, kamenistý terén tiahnuci sa z úzkej doliny na vrcholy Transylvánskych Álp. Smerom z rumunského mesta Busteni na vrchol Jepii Mici sa 9. júla 2024 vybrala aj 19-ročná Diana Maria Cazuacu s kamarátom. Okolo tretej poobede na linke 112 zdvihli Dianin hovor.

Vydesené dievča kričalo. „Medveď je bližšie a bližšie,“ opakovala, až bol hovor prerušený.

Svedectvá jej kamaráta a záchranárov rumunskej horskej služby Salvamont opisujú, že medveď najskôr schmatol mladú ženu za nohu, vtiahol ju do húštiny a dievča sa následne zrútilo do rokliny. Keď ho záchranári našli, už bolo mŕtve, pričom medveď ich stále z blízkosti pozoroval.
O šesťsto kilometrov vzdušnou čiarou na severozápad, štyri mesiace predtým, neďaleko Jasnej v Nízkych Tatrách, našli 31-ročnú Bielorusku, ktorá spadla zo skalného prahu v neprístupnom teréne, keď utekala pred medveďom.

SkryťVypnúť reklamu

V prípade Rumunska išlo o druhé z troch vlaňajších smrteľných stretnutí s medveďom. Na Slovensku v dôsledku útoku či prenasledovania medveďom zomreli minulý rok dve osoby.

Tieto prípady však majú ešte niečo spoločné. Útoky medveďov sa po nich stali výraznou politickou témou a viedli aj k zmenám pravidiel na ich odstrel. Situáciu posilnilo aj aktuálne marcové úmrtie po útoku medveďa na Podpoľaní, po ktorom slovenská vláda vyhlásila výnimočný stav a oznámila odstrel 350 medveďov.

Po stáročiach lovu sa počet medveďov v Európe zvyšuje, čím dochádza častejšie aj k stretnutiam s človekom. Aj keď odborníci nevylučujú, že regulácia môže byť jedným z riešení problému, medvede sú čoraz častejšie obeťou populistických politických rozhodnutí.

Aj v Rumunsku, ale najmä na Slovensku sú medvede označované za nepriateľa a niektorí politici ich využívajú aj vo volebnej kampani.

SkryťVypnúť reklamu

Kedysi protestoval proti mečiarizmu, dnes proti Šimkovičovej. Zlu sa treba postaviť, hovorí Rudo Sikora

Má za sebou desiatky výstav, zažil vpád sovietskych vojsk, výsluchy eštebákov, bol pri zrode Verejnosti proti násiliu a protestoval proti mečiarizmu. O rok bude osemdesiatnik, ale dych nestráca. Protestuje proti súčasnej ministerke kultúry, poukazuje na Putina aj na Trumpa, energicky vystupuje na protivládnych protestoch a zdobí ich svojimi grafikami.

Aj tie teraz vystavuje na aktuálnej výstave v dvoch susediacich priestoroch, bratislavskej Galérii Pálffy a Galérii Statua. Nazval ju stručne Proti zlu.

Ak dnešní predstavitelia moci opakujú klišé, že umenie má byť apolitické, s výtvarníkom Rudom Sikorom si nikdy nemôžu porozumieť. Svet a spoločnosť reflektuje bez ohľadu na režimy vyše polstoročie.

SkryťVypnúť reklamu

„Je tu to, čím žijem, čo robím. Nie je to teda tak, že si niečo peknučké maľujem v ateliéri a potom idem na protest. Vždy sú to paralely s mojím životom. Sú to vlastne všetko zápisky zo Sikorovho denníka,“ zhŕňa.

Hrkálky, flauty, bubny. Pravekí ľudia neboli primitívi, vďačíme im za zrod hudby

Veľké Kostoľany v piešťanskom okrese sa dnes rozrastajú a za tabuľou s preškrtnutým názvom obce už stoja nové domy, vyrásť má aj prevádzka obchodného reťazca.

V lokalite nedávno robili archeológovia predstihový výskum. Nie nadarmo. Trnavská oblasť bola osídlená opakovane od hlbokého praveku, šlo o úrodnú krajinu s dostatkom vody z meandrujúceho Váhu a ďalších riek.

Počas výskumu tu našli bežný doklad života na dávnovekom sídlisku, zvieracie kosti, rozbité nádoby či roh pratura. V zahĺbenej chate ľudí z doby železnej našli aj zvláštny malý predmet. Detskú hrkálku. Keď ju očistili a zatriasli ňou, zahrkala. Zvuk je slabý, ale je to zvuk z praveku.

SkryťVypnúť reklamu

Podobné nálezy siahajú do ešte dávnejších období. Patria medzi ne flauty, bubny aj jaskynné kvaple. Dokladajú počiatky tvorivosti, hravosti, umenia u pravekých ľudí. Pred 40-tisíc rokmi sa začala prejavovať nová stránka ľudskej bytosti.

Zabiť ženu z vášne? Aké romantické. Francúzom dlho dochádzalo, čo je za smrťou slávnej herečky

Tí, čo boli pri tom, svorne tvrdili: hneď vo chvíli, ako sa prvýkrát uvideli, sa do seba bláznivo zamilovali. Ona opustila muža, s ktorým žila, a on opustil manželku, syna a dcéru, ktorá sa len mala narodiť.

Francúzsko sa ešte ani nestihlo dozvedieť, že tvoria pár, keď prišla správa, že herečka Marie Trintignant je v kóme po tom, ako sa s lídrom skupiny Noir Désir Bertrandom Cantatom pohádala v hotelovej izbe vo Vilniuse, kde nakrúcala film.

SkryťVypnúť reklamu

„Vyskočila na mňa a ja som jej dal vzápätí facku. Takú klasickú, jednu sprava, druhú zľava,“ vysvetľoval Cantat počas vyšetrovania litovskej polície. Vyzeral zničený, plakal.

Bola to devastačná láska. Búrlivá láska, ktorá sa zvrtla v nešťastie. Zločin z vášne, písali vtedy francúzske médiá. A čitatelia i diváci sa na ich titulky naladili. Ľutovali ju a ľutovali aj jeho. Znelo to predsa tak romanticky.

Keď o pár dní neskôr Marie Trintignant po prevoze do nemocnice v Paríži zomrela, výsledky pitvy boli v dramatickom rozpore s tým, čo tvrdil Bertrand Cantat.

Môže sa muž báť, ak ho prenasleduje žena? Stalking sa stáva novým normálom

Eve sa telefón ozýva neustále. Rekord bol zatiaľ 249 pípnutí za deň. Pípnutie jej ruší myšlienky, sústredenie na prácu aj na seba. Nepomáha tichý režim ani blokovanie čísla a dlho nikto netuší, o čo ide.

SkryťVypnúť reklamu

Navyše, hoci je Eva vyšetrovateľka, nie je taká dôležitá. Dôležitejší je ten, kto za ňou prichádza. Keď na policajnú stanicu príde Braňo, herec známy z televíznych seriálov, reklám a sociálnych sietí, ide všetko bokom.

Braňo chce niečo ohlásiť. Napokon si to však rozmyslí. Povedať, že ho prenasleduje šialená fanynka, totiž nie je také jednoduché. Ak chcete hovoriť o tom, ako niekto brutálne zasahuje do vášho súkromia, znamená to, že svoje súkromie ešte viac odhalíte. A špirála stalkingu sa môže roztočiť naplno.

Divadlo Aréna uviedlo v rámci Občianskeho cyklu inscenáciu Pokladík, ktorá vznikla v spolupráci s nezriaďovaným divadlom Uhol_92. Autorkou textu a zároveň režisérkou je Alžbeta Vrzgula.

Ide o ďalšiu inscenáciu, v ktorej táto režisérka podrobne analyzuje tému moci a slobody, tentoraz v najrôznejších podobách sledovania, prenasledovania a krádeží identity. Napriek ťaživosti témy a tomu, ako umelecky rafinovane k nej režisérka pristupuje, ide o divácky veľmi príťažlivé dielo.

SkryťVypnúť reklamu

Tekutý púder či aspirín. Aké chyby robíme pri starostlivosti o dieťa s ovčími kiahňami?

Je pravdepodobné, že keď začujete výraz ovčie kiahne, spomeniete si na svoj vlastný detský boj s touto chorobou – svrbivé vyrážky, nepohodlie, smradľavé masti a jazvy po chrastách.

Väčšina z nás ich zažila práve v detstve a z toho pramení aj pocit, že ak sme ich zvládli my, dokážu sa s nimi popasovať aj naše deti, veď pár dní so svrbiacim telom či zvýšenou teplotou prežijú.

Hoci ovčie kiahne majú u väčšiny detí mierny priebeh, komplikácie pri tomto ochorení nie sú ničím výnimočným.

„Patria k nim najmä sekundárne bakteriálne infekcie kože (napr. z poškriabaných vyrážok), ale aj zápal pľúc, zápal mozgu a iné neurologické komplikácie. U atopikov a dospelých má ochorenie zvyčajne ťažší priebeh. Nie je preto namieste chorobu zľahčovať,“ hovorí pre SME pediatrička Denisa Jaššová.

SkryťVypnúť reklamu

Okrem zľahčovania samotného ochorenia robia v starostlivosti o dieťa s ovčími kiahňami rodičia aj ďalšie chyby.

Ivermektín po covide propagujú ako liek na rakovinu. Čo na to hovorí veda?

Rakovina je parazit. Preto sa dá vyliečiť antiparazitárnym liekom ivermektín. Podobné tvrdenia v poslednom čase zaplavujú sociálne siete a podporu nachádzajú aj u niektorých influencerov a celebrít.

Ešte začiatkom roka herec Mel Gibson ako hosť v podcaste Joe Rogan Experience vyhlásil, že traja jeho kamaráti sa v štvrtom štádiu rakoviny vyliečili vďaka ivermektínu. Video má v súčasnosti okolo 10 miliónov pozretí.

Ivermektín už svoju hodinku slávy zažil počas pandémie, keď mu pripisovali zázračné účinky pri liečbe covidu.

Aj napriek silným vedeckým dôkazom, ktoré jeho účinnosť pri liečbe tohto ochorenia vyvrátili, sa znovu vracia na scénu pre úplne iné prednosti, aké sú mu v skutočnosti odborníkmi priznané.

SkryťVypnúť reklamu

Tentoraz ako liek na rakovinu. Čo na to hovorí veda?

Veľká noc vo svete: Omeleta pre celé mesto, ohňostroj pred katedrálou aj bizarná náhrada za tradičného zajačika

Aj keď pravá slovenská šibačka a oblievačka patria k najstarším a vskutku najoriginálnejším veľkonočným zvykom a tradíciám, ani kresťania vo svete sa nenechajú zahanbiť a svoj najväčší sviatok slávia veľmi osobito až bizarne. Niektoré ich zvyky a obyčaje vás možno skutočne prekvapia.

Víkendový recept

Vyskúšajte recepty na chutné makové zákusky s ovocím aj bez neho.


Ďakujeme, že ste časť svojho víkendu strávili so SME. Prajeme vám úspešný štart do budúceho týždňa a uvidíme sa opäť v sobotu.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  2. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  4. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  5. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  6. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  7. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  8. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 643
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 995
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 815
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 889
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 6 372
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 6 082
  7. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 206
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 563
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Keith Kellogg, Trumpov osobitný vyslanec pre Ukrajinu.

Kellogg článok The Times korigoval.


10
Beata Balogová.

Prezident by mal poukázať aj na ďalšie útoky.


31
Prezident Peter Pellegrini.

Čo zaznelo vo víkendových diskusných reláciách.


TASR a 1 ďalší
Marek Rozkoš a Ráchel Šoltésová ako manželia v seriáli Sľub.

Jazyk seriálu Sľub vás do osemdesiatych rokov neprenesie.


87

Sportnet

ONLINE: Renáta Jamrichová - Hailey Baptisteová, Billie Jean King Cup 2025 (1. dvojhra).

Sledujte s nami online prenos z kvalifikačného turnaja Pohára Billie Jean Kingovej 2025: Renáta Jamrichová - Hailey Baptisteová.


Slovenské hokejistky.

Slovenky zvládli svoj prvý zápas na turnaji 1-A divízie MS v hokeji žien 2025.


Gergö Szarka vyhral Národný beh Devín - Bratislava 2025.

Medzi ženami sa na pódium dostala Michaličková.


TASR
Natália Hejková.

V ceste Prahy za titulom v Eurolige stojí turecký klub Mersin.


SkryťZatvoriť reklamu