BRATISLAVA. Nákaza slintačky a krívačky (SLAK) nespôsobí zatiaľ na Slovensku výpadky komodít, ako mlieko a mäso, a nepredpokladá sa ani výraznejší vplyv na ceny.
Zasiahnutí drobnochovatelia by mali byť finančne kompenzovaní už budúci týždeň, u veľkochovateľov je najprv potrebná analýza celkových škôd.
Uviedol to v sobotu minister pôdohospodárstva Richard Takáč (Smer) v relácii STVR Sobotné dialógy.
Dôvodom je podľa šéfa rezortu pôdohospodárstva fakt, že Slovensko dlhodobo čelí problému nízkej potravinovej sebestačnosti, ktorá je však v tomto prípade pre domáci trh istou výhodou.

„To, že máme tu potravinovú sebestačnosť nízku, tak v zásade tie obchodné reťazce dovážajú gro zo zahraničia,“ vysvetlil minister s tým, že práve preto nebude slovenský trh výraznejšie zasiahnutý.
Chovatelia dobytka, ktorých ovplyvnila nákaza slintačky a krívačky, budú podľa slov ministra odškodnení z európskych a národných zdrojov. Dotknutí drobnochovatelia by mali dostať finančné prostriedky už budúci týždeň, veľkochovatelia by mali byť odškodnení po zistení presnej výšky škôd spôsobených nákazou zvierat.
Minister zopakoval, že šéf veterinárov Martin Chudý má jeho plnú dôveru. Poslanec Ivan Štefunko (Progresívne Slovensko) v relácii uviedol, že opozičné hnutie priamo neiniciovalo odvolanie Chudého z funkcie za nezvládnutie situácie so slintačkou a krívačkou, upozornil však, že Slovensko začalo reagovať neskoro.
Clá vs sankcie
Takáč sa ďalej vyjadril na tému zavádzania ciel zo strany USA. Minister apeluje na využitie diplomatických riešení vzniknutej situácie, pričom v súčasnosti vidí priestor na rokovanie s americkou administratívou. Cyklus zavádzania protiopatrení podľa neho nie je riešením.
Štefunko zdôraznil potrebu jednoty Európskej únie v prípade presadzovania postoja proti zavádzaniu Trumpových ciel, s čím súhlasil aj minister Takáč.

„Súhlasím s pánom Štefunkom, že tu musí byť spoločný postoj všetkých predstaviteľov Európskej únie. Jednotný, silný, nemôže tu niekto začať robiť nejaké individuálne kroky,“ vyjadril sa šéf rezortu pôdohospodárstva.
Politici sa na druhej strane nezhodli v názore na sankcie uvalené na Rusko za agresiu na Ukrajine. Kým Štefunko presadzuje ich kontinuitu, Takáč apeluje na ich zrušenie. Sankcie podľa neho totiž spôsobujú ekonomické škody európskym obyvateľom.
Slintačka a krívačka
- Slintačka a krívačka je vysoko nákazlivá, akútna, horúčkovitá vírusová choroba hospodárskych zvierat s významnými ekonomickými dosahmi.
- Pre ľudí nepredstavuje nebezpečenstvo a nie je rizikom pre verejné zdravie.
- Konzumácia pasterizovaného mlieka a výrobkov z pasterizovaného mlieka, ako aj dostatočne tepelne upraveného mäsa a mäsových výrobkov je bezpečná.
- Ministerstvo zdravotníctva odporúča nakupovať mäso, mlieko a mliečne výrobky od predajcov, ktorí podliehajú pravidelnej kontrole potravín.
- Slintačka a krívačka sa len výnimočné prenáša na ľudí. Pre istotu treba ale jesť pasterizované mlieko a uvarené mäso. Z domácich zvierat sa prenáša na kravy, prasatá, ovce a kozy. Psy a mačky nemôžu ochorieť, môžu však nákazu prenášať ďalej na srsti.
Štefunko: Smer trpí obsesiou mimovládkami
Návrh novely zákona o neziskových organizáciách vychádza z európskeho legislatívneho štandardu, jeho cieľom je sprehľadniť financovanie mimovládok, myslí si Takáč.
Štefunko oponoval, že skutočným cieľom návrhu je obmedziť aktívnu občiansku spoločnosť a „ušiť na ne bič“. „Urobíme všetko pre to, aby tento návrh napokon neprešiel,“ zdôraznil Štefunko.
Je presvedčený, že návrh je „inšpirovaný Ruskom, Iránom či Kubou“. Zdôraznil, že občianska spoločnosť, ktorá často supluje úlohu štátu, nesmie byť šikanovaná.

„Ak je záujem stransparentniť financovanie mimovládok, nech sa lepšie zadefinuje to, ako majú vyzerať výročné správy,“ zdôraznil.
Takáč odmietol nálepkovanie návrhu „ruským zákonom“, zdôraznil, že vychádza z existujúcej, často i prísnejšej legislatívy vo viacerých európskych krajinách.
„Jediné, čo tento návrh má priniesť, je, aby boli zdokladované zdroje príjmov,“ vyhlásil. Mieni, že skutočný dôvod nesúhlasu hnutia PS je obava jej členov zo zastavenia možnosti zneužívať súčasný systém i štátne zdroje na vlastný prospech a prospech politických síl, ktoré reprezentujú.
Štefunko obvinenia odmieta, tvrdí, že Smer trpí „obsesiou mimovládkami“, ktorou sa snaží kamuflovať neschopnosť riešiť súčasné výzvy.