BRATISLAVA. Slovensko súhlasí s uzavretím dohody o partnerstve medzi Európskou úniou (EÚ) a jej členskými štátmi a členmi Organizácie afrických, karibských a tichomorských štátov (OAKTŠ).
Súhlas s uzavretím dohody vyslovila vláda na svojom rokovaní.
„Cieľom dohody je posilnenie schopností EÚ a OAKTŠ riešiť globálne problémy, ako sú zmena klímy, správa oceánov, migrácia, zdravie, mier a bezpečnosť pri plnom dodržiavaní medzinárodného práva a v súlade s príslušnými právomocami zmluvných strán,“ vysvetlilo Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR, ktoré návrh na rokovanie vlády predložilo.
Rezort diplomacie tiež pripomenul, že partnerstvo EÚ s africkými, karibskými a tichomorskými štátmi je jedným z najstarších a najkomplexnejších rámcov spolupráce medzi EÚ a tretími krajinami.
Kabinet schvaľoval dohodu druhýkrát, pretože došlo k jej úprave, tzv. korigenda. „Vzhľadom na skutočnosť, že návrh dohody v znení pred korigendom schválila vláda SR a prezident SR vyjadril súhlasné stanovisko s návrhom na uzavretie dohody v znení pred korigendom, MZVEZ SR ako gestor považuje za nevyhnutné opätovné prerokovanie návrhu dohody v znení korigenda vládou SR,“ vysvetlil rezort.
Dohodu musí ešte odsúhlasiť Národná rada SR a ratifikovať prezident SR Peter Pellegrini.