SME

Čierny kašeľ je na vzostupe. Vakcíny sú dostupné, ako sa k očkovaniu dostane dospelý pacient?

Očkovanie sa vysoko odporúča aj tehotným ženám.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: Adobe Stock)

BRATISLAVA. Pred rokom bolo na Slovensku v rovnakom čase tri a polkrát menej prípadov čierneho kašľa. V minulom týždni ich epidemiológovia evidovali 129, minulý rok v tomto čase roka len 37 a v roku 2023 iba päť.

Niekoľkonásobný nárast prípadov oproti predošlým rokom vidieť už od začiatku roka. Za celý minulý rok na Slovensku potvrdili 7308 ochorení na čierny kašeľ, za prvé tri mesiace tohto roka ich bolo 2480.

Nárast počtu chorých pritom Úrad verejného zdravotníctva očakáva aj v nasledujúcich mesiacoch.

SkryťVypnúť reklamu
Výskyt čierneho kašľa na Slovensku za posledných päť rokov. (zdroj: Zdroj: ÚVZ)Výskyt čierneho kašľa na Slovensku za posledných päť rokov. (zdroj: Zdroj: ÚVZ)

Čierny kašeľ je vysoko infekčné závažné ochorenie, ktorým sú najviac ohrození najmä novorodenci bez imunity. Ochorenie má v ich prípade často dramatický priebeh sprevádzaný záchvatmi kašľa, pri ktorých deti až zmodrejú a dusia sa.

Za posledných 20 rokov Slovensko eviduje päť úmrtí na čierny kašeľ, v štyroch prípadoch išlo o detských pacientov, vrátane novorodenca, ktorý zomrel začiatkom tohto roka. Pre nízky vek ešte nemohol byť zaočkovaný.

Účinnou ochranou pred závažným priebehom ochorenia je očkovanie, ktoré sa vysoko odporúča tehotným ženám, aby protilátky mohli odovzdať dieťaťu.

Denník SME zhŕňa informácie o očkovaní proti čiernemu kašľu.

1. Sú vakcíny na Slovensku dostupné?

Hoci bolo na Slovensku aj minulý rok cítiť výpadky vakcín proti čiernemu kašľu, v súčasnosti sú podľa oslovených lekárov aj podľa prezidenta Slovenskej lekárnickej komory Ondreja Sukeľa dostupné.

SkryťVypnúť reklamu

A to pre všetky vekové kategórie - pre novorodencov, aj pri preočkovaní dieťaťa v šiestom a trinástom roku, a aj pre dospelých. "Kto chce, k očkovaniu sa dostane," hovorí Sukeľ.

2. Kedy sa očkujú deti?

Očkovanie proti čiernemu kašľu patrí na Slovensku k povinným. Kombinovaná vakcína aj proti ďalším ochoreniam sa novorodencovi prvý raz podáva najskôr v treťom mesiaci života, potom v piatom a v jedenástom mesiaci.

Preočkovanie sa potom robí v šiestom a trinástom roku života.

3. Treba vopred kontaktovať pediatra?

Nie je to potrebné, hovorí hlavná odborníčka ministerstva zdravotníctva pre všeobecnú starostlivosť o deti a dorast Elena Prokopová. Pediatri oslovia rodičov, že je čas na preventívnu prehliadku, a že na nej treba dieťa aj preočkovať.

SkryťVypnúť reklamu

Kým novorodenci sa očkujú kombinovanou hexavakcínou (proti záškrtu, tetanu, čiernemu kašľu, vírusovej hepatitíde B, detskej obrne a invazívnym hemofilovým nákazám), deti v šiestom a trinástom roku dostávajú štvorvakcínu proti záškrtu, tetanu, čiernemu kašľu a detskej obrne.

4. Kedy sa očkujú dospelí?

Očkovanie proti čiernemu kašľu nie je pre dospelých povinné, ale odborníci ho odporúčajú, keďže rokmi imunita voči ochoreniu klesá.

Očkovacia látka špeciálne len proti čiernemu kašľu dostupná nie je. Dospelí sa však môžu proti čiernemu kašľu chrániť očkovaním kombinovanou vakcínou aj proti záškrtu a tetanu, ktoré sa podstupuje v 30 rokoch a potom každých pätnásť rokov.

Infektológ Peter Sabaka odporúča pýtať sa všeobecných lekárov na vakcínu, ktorá chráni aj pred čiernym kašľom.

SkryťVypnúť reklamu

"Inak sa stane, že lekár predpíše a podá vakcínu, ktorá je len proti záškrtu a tetanu, keďže očkovanie proti týmto chorobám je povinné aj v dospelosti a poisťovne ich preto plne preplácajú," vysvetľuje Sabaka.

5. Treba sa nechať zaočkovať v dospelosti?

Infektológ Sabaka to odporúča. "Ak sa infikuje čiernym kašľom dospelý, ktorý bol naposledy zaočkovaný v detstve, v drvivej väčšine prípadov to nebude mať fatálne následky. Môže ale také tri mesiace veľmi nepríjemne a zadúšajúco kašľať," vraví.

Navyše, ochorenie potom môžu prenášať. Štúdie ukazujú, že členovia jednej domácnosti sú zodpovední za veľkú väčšinu prenosov ochorenia na dojčatá, ktoré sú infekciou najviac ohrozené.

Deti sú proti ochoreniu plne chránené až po troch dávkach (v treťom, šiestom a jedenástom mesiaci), ale čiastočnú ochranu pred veľmi ťažkým priebehom ochorenia môže zabezpečiť už aj prvá dávka.

SkryťVypnúť reklamu

6. Koľko stojí očkovanie proti čiernemu kašľu?

Povinné očkovanie detí plne hradia zdravotné poisťovne. Za vakcínu pre dospelých, keďže ide o odporúčané očkovanie, pacient dopláca.

Pri očkovacích látkach dostupných na Slovensku je to aktuálne 13,2 eura, ak ide o vakcínu Boostrix, 25 eur za Adacel, vysvetľuje Sukeľ. Obe vakcíny sa používajú aj na ochranu pred záškrtom a tetanom.

7. Prečo sa odporúča očkovanie tehotným ženám?

Predovšetkým preto, aby bolo po narodení chránené dieťa. Imunita matky po predošlých očkovaniach pred rokmi už nemusí stačiť na to, aby ju preniesla na potomka.

Keďže sa novorodenci očkujú prvý raz až v treťom mesiaci života, dovtedy nemajú proti chorobe imunitu a sú čiernym kašľom najviac ohrozené. Podľa údajov zo Spojených štátov až polovica infikovaných dojčiat vyžaduje hospitalizáciu, v mnohých prípadoch končia na jednotke intenzívnej starostlivosti.

SkryťVypnúť reklamu

Ak sa zaočkuje žena v tehotenstve, cez placentu prenesie protilátky na dieťa, ktoré ho potom chránia do zhruba štvrtého mesiaca jeho života, teda približne do času, kým dieťa dostane prvú dávku vakcíny.

V prípade čierneho kašľa sa očkovanie v tehotenstve odporúča v poslednom trimestri od 28. do 36. týždňa, keď je prenos protilátok, ktoré si matka vytvorí do dvoch týždňov, najintenzívnejší.

Očkovanie tehotných žien proti čiernemu kašľu vyslovene odporúča nielen Svetová zdravotnícka organizácia, ale aj štandardný postup vypracovaný a schválený odborníkmi na Slovensku.

„Očkovanie proti čiernemu kašľu je odporúčané v každej tehotnosti, bez ohľadu na predchádzajúce očkovanie," píše sa v dokumente.

Na očkovanie tehotných pravidelne vyzýva aj Slovenská gynekologicko-pôrodnícka spoločnosť. Rovnako tak urobili aj tento rok v marci.

SkryťVypnúť reklamu

8. Je pre tehotné ženy očkovanie bezpečné?

Denníku SME sa koncom minulého roka ozvali tehotné ženy, ktorým sa ich gynekológovia či všeobecní lekári zdráhali predpísať vakcínu proti záškrtu, tetanu a čiernemu kašľu len preto, že boli tehotné. Iné dôvody, ktoré by očkovaniu bránili, im lekári nespomenuli. Taký postup je pritom v rozpore s odporúčaniami WHO aj s postupmi platnými na Slovensku.

"Sú preukázateľné z hľadiska účinnosti aj bezpečnosti vo vzťahu k matke, aj k plodu,“ vysvetľoval o vakcíne imunológ a profesor na Jesseniovej lekárskej fakulte UK v Martine Miloš Jeseňák. „Vykonané klinické pozorovania a údaje z registrov negatívne účinky na plod alebo na telo matky nepreukázali. Naopak, dieťa po narodení chránia."

To, že sa vakcína Boostrix aj Adacel môžu podávať tehotným ženám, výrobca píše v súhrne ich charakteristických vlastností.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Sú tehotné a očkovania sa museli u svojich lekárov domáhať. Takého, ktoré im odporúča aj štát Čítajte 

9. S akým predstihom sa treba preočkovať pred cestou do krajiny, kde je rozšírený čierny kašeľ?

Človeku v detstve zaočkovanému proti čiernemu kašľu sa imunita obnoví po očkovaní rýchlo, a to do týždňa, hovorí Sabaka.

10. Prečo pribúda prípadov čierneho kašľa?

Úrad verejného zdravotníctva tvrdí, že zvýšené počty prípadov čierneho kašľa sa zvyknú na Slovensku cyklicky objavovať zhruba každých päť rokov. Približne tak dlho podľa hygienikov trvá, kým v populácii vzrastie počet ľudí schopných sa infikovať natoľko, že sa ochorenie dokáže ľahšie šíriť.

Dôvodom väčšieho šírenia je, že narastie počet ľudí, ktorí nie sú zaočkovaní, alebo takých, ktorí boli zaočkovaní, ale ich hladina protilátok klesla pod ochrannú úroveň.

"Epidemiologická situácia sa obvykle stabilizuje tým, že sa vnímavá populácia opätovne zmenší kombináciou očkovania a prekonania ochorenia," dodáva Úrad verejného zdravotníctva.

SkryťVypnúť reklamu
Výskyt čierneho kašľa v marci 2025 (zdroj: Zdroj: ÚVZ)Výskyt čierneho kašľa v marci 2025 (zdroj: Zdroj: ÚVZ)

Vo svojej správe ku koncu augusta 2024 úrad upozorňuje, že preočkovanosť detí v šiestom a trinástom roku života klesla na Slovensku pod hranicou 95 percent, čo sa považuje za hranicu kolektívnej imunity proti ochoreniu, keď sa ochorenie v populácii nešíri.

Pri šesťročných preočkovanie proti záškrtu, tetanu, obrne a čiernemu kašľu zaznamenali na úrovni 94,1 percenta, v prípade trinásťročných na 94,8 percenta.

Na nižšej zaočkovanosti detí sa podľa Prokopovej prejavuje aj zmena vzťahu rodičov k očkovaniu po pandémii covidu-19, keď bola časť z nich vystavená hoaxom o nebezpečnosti vakcín.

Ďalším faktorom je, že po vysokej chorobnosti detí na iné ochorenia ešte aj v roku 2023 po tom, čo sa počas pandémie učili izolovaní z domu, lekári doočkovanie detí ešte aj dnes doháňajú.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  3. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  4. Začínal s jednou Feliciou, dnes vozí manažérov z celého sveta
  5. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  7. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Na koho myslíš, keď si pripínaš narcis?
  2. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu
  3. Na Marka oharka do jarka
  4. Najlepšie okamihy svojho života zachytené s HONOR 400 Lite
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  8. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  1. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 18 104
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 9 899
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 827
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 357
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 3 562
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 2 846
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 2 583
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 2 574
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Po Trumpovom ohlásení ciel začali burzy padať.

V akej fáze sa trhy nachádzajú a v čom sú rozdiely s finančnou krízou.


61
Peter Tkačenko.

Fico môže Danka buď upratať, alebo ignorovať.


26
Akciové trhy prudko klesajú.

Pohľad na portfóliá investorov nepotešia.


162
Oslavy 80. výročia oslobodenia Bratislavy na Slavíne.

Čo je Slavín a kto všetko sa tam zišiel?


90

Sportnet

Lukáš Sedlák na ľade.

Peter Čerešňák asistoval na štvrtý gól.


TASR
Clara Tausonová.

Tenistka má problémy s chrbtom, ktoré ju vyradili zo súťažného diania.


Maximilian Schachmann.

Prví traja sa v cieli zmestili do 76 stotín sekundy.


TASR
Jenson Brooksby.

Do štyroch rokov nevedel poriadne rozprávať, kariéru mu prerušili zranenia aj suspendácia. Teraz sa mu poradil parádny zápis.


Michaela Churavá
SkryťZatvoriť reklamu