BRATISLAVA. Pred rokom bolo na Slovensku v rovnakom čase tri a polkrát menej prípadov čierneho kašľa. V minulom týždni ich epidemiológovia evidovali 129, minulý rok v tomto čase roka len 37 a v roku 2023 iba päť.
Niekoľkonásobný nárast prípadov oproti predošlým rokom vidieť už od začiatku roka. Za celý minulý rok na Slovensku potvrdili 7308 ochorení na čierny kašeľ, za prvé tri mesiace tohto roka ich bolo 2480.
Nárast počtu chorých pritom Úrad verejného zdravotníctva očakáva aj v nasledujúcich mesiacoch.
Čierny kašeľ je vysoko infekčné závažné ochorenie, ktorým sú najviac ohrození najmä novorodenci bez imunity. Ochorenie má v ich prípade často dramatický priebeh sprevádzaný záchvatmi kašľa, pri ktorých deti až zmodrejú a dusia sa.
Za posledných 20 rokov Slovensko eviduje päť úmrtí na čierny kašeľ, v štyroch prípadoch išlo o detských pacientov, vrátane novorodenca, ktorý zomrel začiatkom tohto roka. Pre nízky vek ešte nemohol byť zaočkovaný.
Účinnou ochranou pred závažným priebehom ochorenia je očkovanie, ktoré sa vysoko odporúča tehotným ženám, aby protilátky mohli odovzdať dieťaťu.
Denník SME zhŕňa informácie o očkovaní proti čiernemu kašľu.
V článku odpovedáme na tieto otázky:
- Sú vakcíny na Slovensku dostupné?
- Kedy sa očkujú deti?
- Treba vopred kontaktovať pediatra?
- Kedy sa očkujú dospelí?
- Treba sa nechať zaočkovať v dospelosti?
- Koľko stojí očkovanie proti čiernemu kašľu?
- Prečo sa odporúča očkovanie tehotným ženám?
- Je pre tehotné ženy očkovanie bezpečné?
- S akým predstihom sa treba preočkovať pred cestou do krajiny, kde je rozšírený čierny kašeľ?
- Prečo pribúda prípadov čierneho kašľa?