BRATISLAVA. Bez priamej učasti slovenských expertov v Ženeve už tretí deň zasadá Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Medzivládny vyjednávací orgán do piatka 11. apríla rokuje o pripomienkach krajín k novej pandemickej zmluve.
Na zasadnutie mal ísť pôvodne aj čestný veľvyslanec Slovenska pri WHO pre globálne zdravie profesor Jozef Šuvada a ďalší traja experti. Ministerstvo zdravotníctva ich účasť však v poslednej chvíli podľa informácií SME zrušilo. Ani po troch dňoch neodpovedalo na otázku prečo.
Šuvada a ďalší odborníci boli členmi pracovnej skupiny, ktorá mala pripraviť pripomienky Slovenska k pandemickej zmluve.
Dokument, ktorý odovzdali, však ministerstvo zdravotníctva v spolupráci s ministerstvami zahraničných vecí a spravodlivosti zmenilo. Bez vedomia spomínaných odborníkov, medzi ktorými boli infektológovia, imunológovia či epidemiológovia.
Zmenený materiál štvrtá vláda Roberta Fica zo Smeru minulý týždeň schválila v utajenom režime. Minister zdravotníctva Kamil Šaško z Hlasu minulú stredu nevedel SME vysvetliť, prečo vláda dokument utajila.
"Neviem. Nebol to môj návrh. V takom režime to proste išlo," povedal Šaško.
Vlani sa Slovensko ako jediný členský štát WHO dištancovalo od aktualizácie zdravotníckych predpisov. Stanovisko za našu krajinu musel predniesť práve Šuvada.
"Veľmi zle som to vnútorne prežíval, lebo by som poprel všetko, čím som, čo som študoval a na čom som pracoval,“ povedal minulý rok v júni.
Nové zdravotnícke predpisy určujú, aké zdravotnícke informácie, kedy a ako si majú vymieňať členské štáty WHO. Dištanc Slovenska presadil splnomocnenec vlády na preverenie manažovania pandémie covidu Peter Kotlár, poslanec za SNS.
Pandemická zmluva má členské krajiny WHO vďaka vzájomnej koordinácii a výmene informácií lepšie pripraviť na prípadnú ďalšiu pandémiu. K návrhu sa majú členské krajiny vyjadriť do júna.
Fico zmluvu odmieta ako výmysel farmafiriem a Kotlár tvrdí, že ak ju Slovensko prijme, príde o suverenitu.
V článku sa dočítate
- kto mal ísť na zasadnutie do Ženevy,
- o čom mlčí ministerstvo zdravotníctva,
- ako dopadli naše pripomienky k pandemickej zmluve.
Stopli odborníkov
"Silno pochybujem, lebo ja som to meno videl na zozname aj dnes," poprel minulý týždeň v stredu minister Šaško informáciu SME, že Šuvadu v poslednej chvíli vyškrtli zo zoznamu účastníkov konferencie v Ženeve.
V pondelok však Šuvada do Ženevy skutočne necestoval. Mohol sa podľa informácií SME len online pripojiť k rokovaniu.
Na otázku, prečo nešiel Šuvada do Ženevy, hoci bol podľa Šaška na zozname účastníkov, ministerstvo neodpovedalo. Veľvyslanec tiež nechcel vec komentovať.

Okrem Šuvadu mali ísť na zasadnutie podľa informácií SME aj ďalší dvaja experti. "Mali ísť dvaja odborníci a jedna kolegyňa z ministerstva zdravotníctva," povedal zdroj blízky organizácii zasadnutia v Ženeve. Chcel zostať v anonymite, ale redakcia pozná jeho meno.
Ministerstvo po troch dňoch neposlalo zoznam účastníkov, ktorí majú zastupovať Slovensko. Spomínaný zdroj len podotkol, že jedným mal byť aj zdravotný atašé. Nie je to však zdravotník.
Na minuloročnom májovom zasadnutí WHO, ktoré sa tiež konalo v Ženeve, bol ako prísediaci aj Kotlár. Teraz poprel, že by sa na rokovaní o pripomienkach k pandemickej zmluve zúčastnil.
"Nie, nie som," odpovedal na otázku, či je na zasadnutí v Ženeve. Poprel aj to, že by upravoval zoznam účastníkov za slovenskú stranu. "Nie je to v mojej kompetencii."
Väčšinou mimo témy
Zástupcovia Slovenska na zasadnutí v Ženeve čítali pripomienky k pandemickej zmluve v pondelok.
Do pripomienok boli zapracované aj niektoré z tých, ktoré dodatočne pridalo ministerstvo zahraničia, ktoré vedie Juraj Blanár zo Smeru. Ďalšie pripomienky dodala naša stála misia v Ženeve.

Väčšina slovenských pripomienok podľa zdroja zo ženevského zasadnutia nebola k textu pandemickej zmluvy, o ktorom teraz rokuje WHO. Ich prerokovanie preto odporučili Rade Európskej únie v Bruseli.
Strategicky Slovensko podľa spomínaného zdroja zatiaľ postupuje tak ako pri aktualizácii zdravotníckych predpisov, od ktorých sa dištancovalo.

Beata
Balogová
