BRATISLAVA. Pred rokom premiér Robert Fico ostro kritizoval opozičné KDH za to, že ako konzervatívna strana v opozícii "paktuje" s politikmi SaS a PS, ale aj Igorom Matovičom. Hovoril, že KDH treba „politicky vykostiť“, čo označil za nie "príliš náročnú úlohu".
Teraz sa Ficov Smer môže snažiť dostať KDH do zložitej situácie cez pokus o zmenu ústavy. V parlamente dnes na hlasovanie čakajú dva rôzne návrhy - jeden vládny, ktorý zastrešuje premiér Fico, a jeden návrh z dielne KDH. Oba pritom riešia kultúrno-etické otázky.
V utorok podpredseda parlamentu za Smer Tibor Gašpar naznačoval, že poslanci z jeho klubu sa nechystajú podporiť návrh ústavného zákona, ktorým chce KDH doplniť ústavu.
KDH navrhuje zmeny v siedmich bodoch - napríklad, aby pri vystúpení z EÚ a NATO bolo potrebné referendum, ale aj bod týkajúci sa zákazu surogátneho materstva, keď dieťa vynosí iná matka, či ustanovenie, že rodičmi môžu byť len matka a otec.
Posunúť do druhého čítania chce Smer iba vládny návrh, ktorý vláde predkladal a zasadzuje sa zaň samotný premiér Fico. Okrem iného v ňom navrhuje priamo do ústavy zakotviť vetu, že Slovensko uznáva iba dve pohlavia - muža a ženu.
A hoci Smer plánuje návrh KDH odmietnuť už v prvom čítaní, s opozičnou stranou sa chce dohadovať, ktoré ich návrhy by koalícia mohla doplniť do svojho súčasného návrhu. Bez hlasov poslaneckého klubu KDH s jedenástimi poslancami by pritom vládna koalícia v druhom čítaní nemala ústavnú väčšinu 90 poslancov na definitívne presadenie zmien.
„Chceme (...) začať komunikovať s KDH, ako zapracovať a obmeniť tento vládny návrh, nie posúvať do druhého čítania návrh KDH,“ vyhlásil Gašpar v utorok.
Návrh kresťanských demokratov sa podľa vyjadrení Andreja Danka nechystajú podporiť ani poslanci SNS a podľa informácií SME zrejme ani Hlasu.
"Vládny," odpovedal stroho aj Danko na otázku, či poslanci SNS podporia iba vládny návrh k ústavným zmenám, alebo aj ten od KDH.
Hlasy KDH spolu s hlasmi trinástich poslancov klubu Slovensko, ktorí avizovali podporu návrhu kresťanských demokratov, pritom nestačia na to, aby návrh prešiel do druhého čítania.
Hnutie sa tak ocitá v chúlostivej situácii, keď jeho predseda Majerský mesiace voličom opakuje, že "hodnotové témy", ktoré sa snažia dostať do ústavy, sú už "35 rokov od vzniku KDH súčasťou jeho identity" a nikto im nemôže vyčítať, že by ich "ako zajaca vytiahli z klobúka až teraz".
Ak KDH príde o svoj návrh už v prvom čítaní, znamená to, že podľa rokovacieho poriadku parlamentu môže s obdobným návrhom prísť najskôr o pol roka. A to v čase, keď Smer hnutiu núka debaty o úprave vlastného návrhu.
Majerský: Budeme sa snažiť presunúť všetko
Ešte v utorok dopoludnia poslanci KDH jednoznačne neodpovedali na otázky, ako sa poslanecký klub zložený z jedenástich poslancov zachová pri hlasovaní o vládnom návrhu ústavného zákona.