BRATISLAVA. Podpredseda parlamentu za stranu Smer Tibor Gašpar si nemyslí, že prímerie v koalícii vydržalo len dva týždne.
Reagoval tým na kritiku opozície, ktorá poukázala na Gašparovu slovnú prestrelku s predsedom Slovenskej národnej strany (SNS) Andrejom Dankom na sociálnej sieti. Tá sa týkala zrušenia transakčnej dane, ktoré chce SNS.
„Ja si myslím, že si môžeme vymieňať názory na niektoré otázky úplne transparentne a verejne. Naši voliči volajú po tom, aby sme sa občas vymedzili a ja som to urobil, pretože považujem spôsob komunikácie o transakčnej dani zo strany Andreja Danka za nie celkom šťastný,“ povedal v utorok Gašpar.
Zdôraznil, že ani on nie je nadšený zo všetkých konsolidačných opatrení, transakčná daň však má priniesť podľa odhadov 700 miliónov eur do štátnej kasy.

Poslanec sa podľa svojich slov nevyjadroval proaktívne, ale len reagoval na výroky, ktoré zazneli z úst Andreja Danka v nedeľnej diskusnej relácii.
„Pozorne som si vypočul, čo všetko bolo povedané v relácii, a na to som potreboval reagovať,“ skonštatoval Gašpar.
Gašpar podotkol, že po prvom konsolidačnom balíku bude nasledovať ešte ďalší, ktorým chce vláda priniesť úspory na úrovni dvoch miliárd eur.
Zároveň pripomenul, že SNS za balík aj s transakčnou daňou hlasovala. Ako povedal, tvoril sa v komisii, v ktorej mala aj Slovenská národná strana svojho zástupcu. Keď sa uzavrel ekonomický návrh, potom ho ešte politickí lídri prebrali po politickej stránke a následne prešiel schvaľovaním v parlamente.
„Ak by sa skutočne malo stať to, čo bolo povedané v nedeľnej relácii, že do parlamentu vletí návrh zákona, ktorým sa má zrušiť transakčná daň bez konzultácie s koalíciou, tak to považujem za dosť veľký problém,“ zdôraznil.
Opozičné výzvy
Koaliční poslanci, ktorí nesúhlasia s fungovaním novej dane z finančných transakcií, budú mať už tento týždeň príležitosť podporiť opozičné návrhy na jej zrušenie od 1. mája.
Vyzvali ich k tomu viaceré opozičné strany.
„Vidíme, že nielen náš tlak, ale tlak verejnosti, podnikateľov, firiem postupne zaberá. Čoraz viac koaličných politikov už vidí, akú hroznú chybu urobili, aká je to hlúposť a teraz sa sami hádajú a predbiehajú v tom, kto chce viac tú daň zrušiť,“ vyhlásil na tlačovej konferencii v NR SR predseda opozičného PS Michal Šimečka.

Slovensko si podľa neho v čase chaosu v globálnej ekonomike nemôže dovoliť zabrzdenie hospodárskeho rastu, čo by dlhšie fungovanie transakčnej dane spôsobilo.
Poukázal na pozmeňujúci návrh na zrušenie tejto dane, ktorý je predložený k novele zákona o rozpočtovom určení výnosu dane z príjmov územnej samospráve. Hlasovať sa má o ňom v najbližších dňoch.
„Ja ich chcem vyzvať, že stačí slov, treba konať. Tento týždeň, v stredu alebo možno vo štvrtok sa bude hlasovať v druhom čítaní o pozmeňovacom návrhu môjho kolegu Michala Trubana. Tam majú všetci koaliční politici možnosť ukázať, že to nie sú len slová a že reálne chcú pomôcť našim podnikateľom,“ konštatoval Šimečka.
Ak by mali problém s tým, že ide o opozičný návrh, poslanci PS sú podľa neho pripravení podporiť aj rovnaký návrh, ktorý by predložil niekto z koalície. Hnutie chce stupňovať tlak proti transakčnej dani, spúšťa preto internetovú podpisovú petíciu, do ktorej sa môže zapojiť verejnosť.
Návrh na zrušenie dane od mája predložilo aj opozičné hnutie Slovensko, ktoré tiež vyzýva koaličných zákonodarcov na jeho podporu.
Poslanec Július Jakab (hnutie Slovensko, Za ľudí, KÚ) pripomenul predsedovi SNS Andrejovi Dankovi jeho vyhlásenia z uplynulých dní.
„Andrej Danko si teraz rozmyslel, že on je za zrušenie transakčnej dane, ktorú sám zaviedol. Dokonca jasne o tom hovoril cez víkend, aj stanovisko SNS hovorí jasne,“ podčiarkol na brífingu v NR SR.
Keďže však SNS spomínala iné termíny možného zrušenia transakčnej dane, hnutie jej podľa Jakaba vyjde v ústrety a predloží alternatívne pozmeňujúce návrhy, aby si koaliční poslanci mohli vybrať.
„Ak by bola výhovorka Andreja Danka, že k 1. máju je to priskoro, aj keď my si myslíme, že každý jeden deň trvania transakčnej dane je absolútne devastujúci pre ekonomiku, vypracovali sme dva pozmeňujúce návrhy, presne podľa slov Andreja Danka. A to je zrušenie transakčnej dane k 1. júlu tohto roka a zrušenie transakčnej dane k 1. januáru 2026,“ priblížil opozičný poslanec s tým, že ak by požadovali iné termíny, je pripravený predložiť aj ďalšie návrhy.
„Teraz nech sa Andrej Danko aj celá SNS ukáže pred celým národom, že či si stoja za svojím slovom, alebo je to len nástroj na vydieranie, aby sa dostali k nejakým mocenským pozíciám, postom a kšeftom,“ doplnil Jakab.
Danko má výhrady
Danko v sobotu vyhlásil, že SNS navrhne na koaličnej rade zrušenie transakčnej dane. Ak neuspeje, bude trvať na jej úpravách.
Nová daň je podľa neho pohromou pre malých a stredných podnikateľov a je nepredstaviteľné, aby sa používala ďalej bez ohľadu na stav verejných financií.
Minister financií Ladislav Kamenický (Smer) v reakcii na výhrady uviedol, že daň z finančných transakcií je dôležitou súčasťou konsolidácie verejných financií. Napriek opozičnej kritike táto nová daň funguje a jej vplyvy sa iba „populisticky nafukujú“. Koaličných partnerov požiadal, aby nepomáhali opozícii rozkladať súčasnú vládu.